День ліквідатора. Історія однієї родини з Прип`яті (РЕПОРТАЖ)

  14-ого грудня українці, вже вдруге, відзначають День ліквідатора. Цього дня - 22 роки тому - завершилося будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції. У ліквідації наслідків аварії брали участь понад 650 тисяч людей.
  Насупивши брови, з серйозним виразом обличчя, з вдумливим поглядом. Інакше, кажуть брати Шавреї, документальну стрічку про вибух на Чорнобильській АЕС, дивитися не можна. Вони одними з перших приїхали на місце аварії. Разом із іншими пожежниками гасили полум`я. Ніяких засобів захисту від радіації не мали. Після жахливої ночі, на роботі залишилися ще на добу. Чергувати. Лише вранці наступного дня, змучені пішли додому.

  Леонід Шаврей, ліквідатор аварії на ЧАЕС: "Когда домой шел, у нас возле райисполкома свадьба гуляет. Молодые. Всем весело. Магазины торгуют. Город жил своей жизнью".

  Брати одразу зрозуміли: справи кепські. Багатьох їхніх колег шпиталізували. Пізніше Шавреї здали кров на аналізи. З лікарні додому їх вже не відпустили. Івана на лікування направили до Москви. Леоніда та Петра - до Києва. 

  Петро Шаврей, ліквідатор аварії на ЧАЕС: "Кроме больничного костюма ничего не было, и частично документы были. Семья где находится, мы не знали. Узнали семьи где через два месяца спустя. Их вывезли в Евпаторию".

  Усі троє братів отримали інвалідність другої групи. Пальців рук не вистачить перерахувати усі їхні діагнози. Коли чоловіків виписали з лікарні, поїхали у Прип`ять, забрати документи. Добиралися, кажуть, манівцями. Уражена зона була оточена. Тим не менше, мародери там вже встигли попрацювати.

  Це інше життя Шавреям не сподобалося. Уся їхня родина розсипалася як намисто. Усіх до купи зібрав наймолодший брат - Петро. Йому одному з перших дали квартиру у столиці - перевіз до себе і сім`ю. Утім рідне місто забути так і не зміг.

  Петро Шаврей, ліквідатор аварії на ЧАЕС: "Мы привыкли к такому компактному городу, как Припять. И в Киев не хотелось".

  Міністерство охорони здоров`я Радянського Союзу вирішило інакше. Ліквідатори аварії, які отримали гостру променеву хворобу, мають жити у великих містах. Мовляв, там медичне забезпечення краще. Так, Шавреї і залишилися жити в Києві. Але у зону відчуження їздять щороку.

  Людмила Голоднік та Владислав Каретник, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.71Мб)
  Попередній матеріал
  Масштабне ДТП у Єгипті - 47 людей загинули
  Наступний матеріал
  На Філіппінах затонув пором - щонайменше 22 людини загинули
  Теги:
  Loading...