pixabay.com

"Абонент недоступний... тимчасово?": чому в ОРДЛО немає українського мобільного зв'язку

Вже шостий день на непідконтрольній території Донбасу не працює Vodafone – це був останній український мобільний оператор у регіоні. Тепер в ОРДЛО працюють тільки місцеві "Фенікс" та "Лугаком" – на захопленому обладнанні

Шостий день поспіль не працює на окупованих територіях Донбасу єдиний з тих українських операторів мобільного зв'язку, що там ще залишався. Через пошкодження магістральних кабелів вимкнулися вишки Vodafone. Тепер, аби зателефонувати з ОРДЛО в Україну, треба скористатися картками – або донецького нелегального оператора "Фенікс", або такого самого луганського "Лугаком". Vodafone готовий полагодити мережу і відновити зв'язок для 2 млн користувачів на окупованих територіях. Утім, просить гарантій безпеки для своїх ремонтників, а бойовики їх не дають – їм вигідне усунення українського конкурента.

Від 11 січня ані зателефонувати з мобільного, ані прийняти дзвінок, ані надіслати смс з окупованого Донбасу до України легально – неможливо. Від вимушеної ізоляції місцеві рятуються через інтернет. Українські мобільні оператори тимчасово непідконтрольну територію покидали поступово. Як згадує місцева жителька: "Укртелекому" немає, "Київстар" був відключений два роки тому, lifecell відключений рік тому, і от зараз уже тиждень немає МТС (Vodafone – 5.UA)".

Сигнал стільникового зв'язку поширюється Україною по магістральних кабелях, прокладених на глибині 1-1,5 м під землею. Через серйозні пошкодження саме таких кабелів на декількох ділянках Луганської та Донецької областей, в ОРДЛО, перестав працювати і Vodafone. А це близько 2 млн абонентів, які спілкувалися з рідними з того боку лінії розмежування за внутрішніми тарифами.

"Єдина можливість ситуацію виправити… Це є пошкодження в "сірій зоні", по лінії розмежування. От куди ми якраз хочемо відправити свою ремонту бригаду. Але для того нам треба зробити безпечний доступ для людей, бо під обстріл ми їх не відправимо", – зазначає речниця компанії "Vodafone Україна" Вікторія Рубан.

У компанії кажуть, що 12 годин тиші вистачить для фахівців. Українські військові у Спільному центрі контролю за припиненням вогню вже розглядають звернення оператора. Спостерігачі від ОБСЄ готові моніторити проведення ремонтних робіт. Утім, гарантувати, що бойовики не відкриють вогонь у ремонтників – не може ніхто.

"Є СЦКК, але він фактично від грудня не працює, бо з нього вийшли російські військові. Сьогодні нікому дати гарантії, що не буде вогню. Бо навіть при гарантіях у нас були випадки, коли обстрілювали бригади під Авдіївкою", – розповідає заступник голови МінТОТ Юрій Гримчак.

Як варіант, він пропонує обговорити цю проблему в четвер на засіданні Тристоронньої контактної групи в Мінську. А тим часом в ОРДЛО люди розкуповують стартові пакети нелегальних місцевих операторів – "Фенікс" та "Лугаком". Вони працюють на обладнанні, яке 2015 року захопили в компанії "Київстар".

5 канал

У те, що Vodafone взагалі вдасться відновити зв'язок в ОРДЛО, не вірить блогер із Донецька Денис Казанський. Він стверджує – це типове рейдерство бойовиків. І вони вже на цьому заробляють: "Фенікс" та "Лугаком" там встановили свої тарифи на дзвінки в Україну. Це, наприклад, на українські номери – 5-7 грн за хвилину… Свідомо знищили український мобільний зв'язок, щоби експлуатувати людей, які там живуть".

А у Vodafone налаштовані оптимістичніше. Від середи припинили нараховувати абонентську плату користувачам з ОРДЛО та обіцяють: тільки-но відновлять мобільне покриття – повернуть на рахунки всі кошти за ті дні, коли зв'язку не було.

Леся Головата, Вікторія Молоткова, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Голова Мінфіну розраховує на виконання умов МВФ у I кварталі 2018 року
Наступний матеріал
Взимку – найцінніша допомога: фонд Папи Римського привіз у "сіру зону" паливні брикети
Loading...