5 канал

12 пісних страв: Як проходили різдвяна вечеря у Патріаршому соборі та традиційний Святвечір на Львівщині

Традиційну вечерю на кілька десятків родин вимушених переселенців кухарі готували два дні

Традиційну вечерю з 12-ти пісних страв кілька десятків родин вимушених переселенців розділили із главою української греко-католицької церкви Блаженнійшим Святославом Шевчуком, який закликав наслідувати сина божого, мовляв, той же залишив зону свого комфорту, зійшовши з неба до людей, так і люди, які мають багато, мусять ділитися з нужденними.

12 пісних страв на понад сотню гостей кухарі готували два дні.

"Вареників 500, літрів узвару десь порядку 30-ти, борщу десь два такі казани, теж біля 30-ти літрів, куті десь близько 20-ти кілограм", – підрахував співорганізатор заходу Анатолій Корбеляк.

Один зі столів повністю займає родина Білоусових. Віктор та Раїса із дітьми виїхали з Перевальського району Луганщини влітку 2014-го. У їхній сім’ї 13-ро прийомних дітей, наймолодшому – 4 роки, найстаршій – 23. На Святвечір у сім'ї завжди готували такі наїдки, утім, раніше, щоби накрити стіл на чималу сім’ю господиня поралася кілька днів.

Збиратися на Святвечір із переселенцями стало традицією у цьому храмі. Усе – щоби розділити святковий настрій, підтримати,  і, за можливості, допомогти.

Та святковий настрій у гостей вечері межує із легким сумом – усі хочуть повернутися додому і там, на звільненому Донбасі, святкувати наступне Різдво.

Ксенія Дворнікова, Влад Каретник, "5 канал"


Того ж дня на Львівщині родина Владик за давнім українським звичаєм готується до Святвечора: господині ліплять вареники, чоловіки співають колядок.

На вечерю родина готує 12 пісних страв. За кількістю  12 апостолів – послідовників Христа. Серед наїдків – вареники, борщ із вушками, пампухи. Найголовніша страва – кутя. Любов Владика готує її за рецептом своєї бабусі.

"Для мене Свята вечеря – це єдність нашої сім'ї. Пам'ять, що знайшли волхви, пастухи. Що зійшла зірка і знайшли народженого Ісусика, а Ісус це спасіння роду людського, тому Свята вечеря є дуже важлива для нас", – пояснює мешканка села Добряни Любов Владика.

Стіл готують за давніми традиціями. Під скатертину підкладають пучки сіна, що символізує народження Христа в яслах. На стіл ставлять дідуха, який є головним атрибутом Надвечір'я Різдва. Потому запалюють свічку із Вифлеємським вогнем. За сімейною звичкою, на Святвечір Владики вбираються у вишиванки. До традицій привчають і наймолодших членів родини.

З появою першої передвечірньої зірки на небі, що віщує Різдво, родина сідає вечеряти.

Марічка Кужик, Євген Радіон, "5 канал"

Попередній матеріал
Зимові морози: чи вистачить Україні газу
Наступний матеріал
До прифронтових шкіл Луганщини приїхали різдвяні подарунки з Литви

Як пройшов Святвечір у Києві: Наїдки – нужденним, колядки – пасажирам вокзалу

Святкування Різдва біля головної ялинки країни: Чому варто прийти

У центрі Львова встановили триметрового Дідуха

"Ластівочка щастя та добробуту": Президент із родиною привітав українців з Різдвом Христовим

Буковинські патрульні заколядували: Відеопривітання від захисників закону

Святий вечір або Коляда: В Україні відзначають урочисте свято для усієї родини