Жива музика в транспорті та квіти чоловікам: як в Україні відзначили 8 березня

В Ужгороді не минулося без провокацій – активістів облили фарбою

Феміністичними маршами, закликами до гендерної рівності, гучними затриманнями та традиційними тюльпанами і музикою. В різних містах України 8 березня святкують по-різному. Редакція "5 каналу" зібрала найяскравіші моменти цього свята з різних регіонів.

  • 8 березня у Харкові

"Всі – різні! Всі – рівні" – під такими гаслами у Харкові відбувається Марш жіночої солідарності. Попри зовсім невесняну погоду, у місті зараз похмуро та близько нуля градусів, нагадати про права жінок, які досі порушуються в Україні, вийшли близько сотні харків'ян та харків'янок.

Серед найболючіших проблем, про які говорять учасники – дискримінація у оплаті праці, психологічне та фізичне насильство.

Анна Шаригін, координатор маршу жіночої солідарності, каже: "Дискримінація в економічній сфері, коли жінки, і це по українській статистиці, не тільки по світовій, отримують на 30% менше заробітну плату. І це, звичайно ж, насильство, сексуальне насильство, домашнє насильство".

Вперше за три роки від початку проведення маршів жіночої солідарності у Харкові захід відбувся без жодної провокації. Утім, під пильним наглядом правоохоронців. Перехожі не однаково реагували на ходу. Одні дивувалися. Інші – посміхалися та фотографували.

  • 8 березня в Ужгороді

Не всюди минулося без провокацій. В Ужгороді учасників маршу за солідарність облили червоною фарбою. Одній з активісток пошкодило очі. У дівчини медики констатували легкий опік. Є затримані

Віталіна Коваль, яку облили фарбою, сказала: "Це, на жаль, масляна фарба, але завдяки тому, що мене зразу підхопили, я нічого не бачила і мені надавали багато серветок і навіть рукавичок, то я змогла в принципі видалити її залишки. Не знаю, тільки одне око ще болить, ну і ви бачите одяг зіпсовано".

  • 8 березня у Львові 

А от у Львові жінки влаштували феміністичний марш під гаслом: сестринство, підтримка, солідарність. Центральними вулицями міста рушили близько сотні дівчат. На велелюдну ходу зійшлися подивитися і чимало чоловіків. Тож жінки влаштували ще одну акцію – "Подаруй квіти чоловікові". Феміністки роздали сто тюльпанів. Цифра – символічна. Бо саме століття тому жінки вибороли право голосу.

Марта Чумало, керівник центру "Жіночі перспективи", пояснює: "Ми хочемо показати абсурдність сьогоднішнього розуміння трактування 8 березня. І ми хочемо дати відчути чоловікам, що ми відчуваємо, коли один день в році ми отримуємо від них такі подарунки які нас принижують і ображають з моєї точки зору".  

  • Жіночи міднародний день в Одесі

В Одесi 8 березня вiдзначили гучно. Протягом дня по мiсту курсує святковий тролейбус, в якому грають справжнi музиканти. Проïзд для жiнок з нагоди свята - безплатний.

Музиканти розважають улюбленими романтичними композиціями, а перед оголошенням зупинки з гучномовця лунають привітання жінкам. Замість квитка кондуктор роздає квіти. Комунальники заздалегідь заготували для пасажирок декілька десятків троянд. 

Тим часом у міському саду волонтери пропонують усім охочим обійнятися. За обійми дарують квіти та повітряні кульки. Головна мета акції – подарувати святковий настрій перехожим. Винятків на статтю чи віком не робили, обіймали навіть тварин. Протягом години до флешмобу долучилися десятки людей.

Ольга Дунська, Оксана Нечепоренко, Марта Шикула, "5 канал"

Попередній матеріал
В Одесі до 8 березня жінкам влаштували сюрприз просто у тролейбусі
Наступний матеріал
В Україні відзначають 204 річницю з дня народження Тараса Шевченка – що заплановано