У Приазов'ї, у двадцяти кілометрах від фронту, археологи відновлюють картину життя пращурів, які мешкали там 3,5 тисячі років тому. Стародавнє поселення обстежують науковці та волонтери з усієї України.
Розкопки в Кремінівці виявили стародавнє поселення. Тепер археологи з різних куточків країни намагаються зібрати якомога більше артефактів, які дозволяють уявити як жили пращури тисячі років тому.
29-річний учитель історії з Маріуполя Віталій Литвиненко приїхав на розкопки як волонтер, щоб дослідити історію рідного краю не за книжками. Побачені знахідки навертають на думки – яке життя тут вирувало кілька сотень поколінь тому.
"Саму будову було закладено в хаотичному порядку. Представники даної культури вони не дбали про задоволення своїх естетичних потреб. Вони були класичними прагматиками, практичними людьми", – пояснює учасник експедиції Віталій Литвиненко.
Археологи заглибилися на метр Приазовського степу. За три тижні, позбавляючись шарів ґрунту, дослідили понад півсотні квадратних метрів території. Їм удалося повністю розчистити фундамент господарської будівлі, в якій зберігали харчі, виготовляли посуд та знаряддя праці.
Щоби ці споруди тисячолітньої давнини знову побачили світ – тут працюють кілька десятків археологів та волонтерів із Вінниці, Львова, Запоріжжя, Києва. Керівник експедиції їх називає "марсіанами".
"Прийшла в голову така ідея, креативна назва – "МАРС": тобто Маріупольський археологічний сезон 2018. Для того, щоб привернути максимальну увагу волонтерів, для того щоб залучити максимальну кількість людей, готових надати допомогу", – пояснює керівник експедиції В’ячеслав Забавін.
"Марсіани" так зацікавили жителів Кременівки, що вони туди почали ходити на екскурсії. Дітлахи із зацікавленістю слухають історію рідного краю від дослідників і, навіть, самі, намагаються відшукати артефакти.
Після завершення досліджень археологи планують "законсервувати" цю ділянку землі, щоб відновити роботи наступного сезону.
Марія Кутнякова, Олег Куренний, "5 канал"
Дивіться також: