На смітниках та приватних подвір'ях Борис Кірбаба почав збирати радянські артефакти - тільки-но почався в Україні ленінопад. Колись піонер та секретар райкому нині - засновник Музею тоталітаризму.
Таких експозицій у світі лише дві, запевняють організатори, - в Будапешті та Берліні. Під майбутній музей вже виділили півтора гектара лісу. І навіть встановили перші експонати.
"У Білопільському районі пам'ятник Кірову ми знайшли на смітнику, пам'ятник Сталіну – у господарстві одного лісника", - каже Борис Кірбаба, старший науковий співробітник Путивльського історико-культурного заповідника.
10-метровий бронзовий Ленін - перший експонат майбутнього музею. Раніше вождь красувався на центральній площі Путивля. Звідти його, декомунізованого, як і ще три десятки експонатів, перевезли у Спадщанський ліс. Тепер зберігатимуть для нащадків, як пам'ятки мистецтва.
"Не лише зараз талановиті художники, архітектори, скульптори, але й реалістична школа, яка була у період соцреалізму. Зараз вона одна з найцінніших у світі. За такими роботами полюють мистецтвознавці", - пояснює архітектор Володимир Биков.
Поповнить колекцію майбутнього музею і бюст Сталіна, який нині реставрують. Історики кажуть, якщо погруддя тирана встановлять як символ червоного терору, це прийнятно.
"Ми маємо чудовий музей топографії і терору в Берліні. Маємо будинок терору в Угорщині. Тобто, нації повинні мати право і на своїх мерзотників", - переконаний доктор історичних наук Григорій Стариков.
Працює музей у Спадщанському лісі на ентузіазмі його засновників. Тож відвідати експозицію поки що можна безплатно.
Анна Валевська, Олеся Боровик, Суми, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
"На зміну Леніну": У центрі Києва постала двометрова їстівна клумба – фотогалерея