5 канал

"Під дулами автоматів": як відбувався обмін заручниками з "республіками" – сюжет

Після теплої зустрічі на вільній землі, гелікоптери зі звільненими українськими героями взяли курс на Харків

73 українці, які перебували у полоні проросійських бойовиків, повернулися на територію мирної України – в обмін за них до "республік" віддали 233 ув'язнених, яких бойовики вважають своїми поплічниками. Просили вони більше – загальна цифра сягала 306, проте кілька десятків просто відмовилися залишати контрольовану Києвом територію. Як саме відбувався процес обміну – в сюжеті "5 каналу".

Ранок середи. Біля лінії розмежування сім автобусів із поплічниками терористів чекають на верифікацію. Після її проходження на підконтрольну Києву територію привозять заручників, яких бойовики утримували в Луганську. "В цьому автобусі прибули полонені з непідконтрольної території Луганської області. Їх 16. Процес обміну відбуватиметься поблизу Майорська. На території, яку контролює українська влада", – показує кореспондент Вікторія Ковальова.

Серед звільнених – "ультрас" футбольного клубу "Зоря" Артем Ахмеров та Владислав Овчаренко. В застінках бойовиків вони пробули рік і три місяці після того, як спалили прапор так званої ЛНР в окупованому Луганську. Після звільнення, розповідають – патріотів України на окупованих територіях дуже багато. "Проукраїнських в Луганську дуже багато! В мене дуже велике коло спілкування. І в мене майже немає друзів, які мають іншу позицію. Чого вони чекають? Україну додому!" – зазначає Овчаренко.

5 канал

Замість звільнених українців до окупованого Луганська вирушили 73 поплічники бойовиків, засуджені за злочини проти України. "Другий етап обміну відбувся на окупованій території. Це передмістя Горлівки. І за моєю спиною українські хлопці, які мають повернутися на підконтрольну Україні територію", – показує журналіст.

У Горлівці, під дулами автоматів терористів, українські в'язні зустрічають оплесками Ірину Геращенко, представника України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи.

5 канал

Можливості повернутися на мирну територію науковець Ігор Козловський чекав два роки. За проукраїнську позицію його затримали в окупованому Донецьку ще в січні 2016 року: "Я залишався зі своїм сином. Він 18 років зі зламаним хребтом лежав і я доглядав його. Дуже важко було вивозити. Коли мене затримали, він залишався один. Це було найбільш страшним і болючим – саме те, що він залишався один, сам. Тільки коли вже дружина приїхала з України, почала займатися і вже вивозила його".

"Кіборг" Олександр Морозов у підвалах терористів пробув майже три роки. Розвідника 57-ї бригади бойовики захопили в Донецькому аеропорту. Згадує: "Мали забрати поранених. Якраз у цей момент підірвали аеропорт. І взяли пацанів всіх у полон. Ми трохи не доїхали, нашу колону розстріляли. Я там прикривав свою групу. Поки приймалося рішення про подальші дії. У підсумку, нас накрили мінометами і групі довелося відступити".

5 канал

Вдома чоловіка чекає наречена й батьки. Але попри це, він наважується поцікавитися в так званого омбудсмена терористичної "ДНР" про долю побратимів, які досі залишаються в заручниках.

На його запитання відповідає Президент Петро Порошенко, який зустрічав звільнених українців у Часовому Яру – за декілька десятків кілометрів від місця обміну: "Я, як головнокомандувач, як Президент, зроблю все можливе, аби повернути кожного воїна. Ми маємо об'єднатися, щоб вирвати всіх, хто там залишився".

5 канал

Після теплої зустрічі на вільній землі, гелікоптери зі звільненими українськими героями беруть курс на Харків.

Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

Автобуси, однострої, напруження: як проходить наймасштабніший обмін заручниками – ФОТО

Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
/
/
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/

Попередній матеріал
В ОРДЛО кількість заручників тільки збільшується – Марчук
Наступний матеріал
"Друге народження" звільнених: як зустрічали українських заручників у Харкові
Loading...