"Під дулами автоматів": як відбувався обмін заручниками з "республіками" – сюжет

Після теплої зустрічі на вільній землі, гелікоптери зі звільненими українськими героями взяли курс на Харків

73 українці, які перебували у полоні проросійських бойовиків, повернулися на територію мирної України – в обмін за них до "республік" віддали 233 ув'язнених, яких бойовики вважають своїми поплічниками. Просили вони більше – загальна цифра сягала 306, проте кілька десятків просто відмовилися залишати контрольовану Києвом територію. Як саме відбувався процес обміну – в сюжеті "5 каналу".

Ранок середи. Біля лінії розмежування сім автобусів із поплічниками терористів чекають на верифікацію. Після її проходження на підконтрольну Києву територію привозять заручників, яких бойовики утримували в Луганську. "В цьому автобусі прибули полонені з непідконтрольної території Луганської області. Їх 16. Процес обміну відбуватиметься поблизу Майорська. На території, яку контролює українська влада", – показує кореспондент Вікторія Ковальова.

Серед звільнених – "ультрас" футбольного клубу "Зоря" Артем Ахмеров та Владислав Овчаренко. В застінках бойовиків вони пробули рік і три місяці після того, як спалили прапор так званої ЛНР в окупованому Луганську. Після звільнення, розповідають – патріотів України на окупованих територіях дуже багато. "Проукраїнських в Луганську дуже багато! В мене дуже велике коло спілкування. І в мене майже немає друзів, які мають іншу позицію. Чого вони чекають? Україну додому!" – зазначає Овчаренко.

Замість звільнених українців до окупованого Луганська вирушили 73 поплічники бойовиків, засуджені за злочини проти України. "Другий етап обміну відбувся на окупованій території. Це передмістя Горлівки. І за моєю спиною українські хлопці, які мають повернутися на підконтрольну Україні територію", – показує журналіст.

У Горлівці, під дулами автоматів терористів, українські в'язні зустрічають оплесками Ірину Геращенко, представника України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи.

Можливості повернутися на мирну територію науковець Ігор Козловський чекав два роки. За проукраїнську позицію його затримали в окупованому Донецьку ще в січні 2016 року: "Я залишався зі своїм сином. Він 18 років зі зламаним хребтом лежав і я доглядав його. Дуже важко було вивозити. Коли мене затримали, він залишався один. Це було найбільш страшним і болючим – саме те, що він залишався один, сам. Тільки коли вже дружина приїхала з України, почала займатися і вже вивозила його".

"Кіборг" Олександр Морозов у підвалах терористів пробув майже три роки. Розвідника 57-ї бригади бойовики захопили в Донецькому аеропорту. Згадує: "Мали забрати поранених. Якраз у цей момент підірвали аеропорт. І взяли пацанів всіх у полон. Ми трохи не доїхали, нашу колону розстріляли. Я там прикривав свою групу. Поки приймалося рішення про подальші дії. У підсумку, нас накрили мінометами і групі довелося відступити".

Вдома чоловіка чекає наречена й батьки. Але попри це, він наважується поцікавитися в так званого омбудсмена терористичної "ДНР" про долю побратимів, які досі залишаються в заручниках.

На його запитання відповідає Президент Петро Порошенко, який зустрічав звільнених українців у Часовому Яру – за декілька десятків кілометрів від місця обміну: "Я, як головнокомандувач, як Президент, зроблю все можливе, аби повернути кожного воїна. Ми маємо об'єднатися, щоб вирвати всіх, хто там залишився".

Після теплої зустрічі на вільній землі, гелікоптери зі звільненими українськими героями беруть курс на Харків.

Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

Автобуси, однострої, напруження: як проходить наймасштабніший обмін заручниками – ФОТО

Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
/
/
/
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
Обмін заручниками, 27.12.17
/
/

Попередній матеріал
В ОРДЛО кількість заручників тільки збільшується – Марчук
Наступний матеріал
"Друге народження" звільнених: як зустрічали українських заручників у Харкові