Хрест воїну УПА
Хрест воїну УПА 5 канал

Кривава розправа над воїнами УПА: в архівах СБУ знайшли шокуючі матеріали

18 лютого 1945 року понад три десятки енкавеесників обстріляли будинок, в якому перебували четверо упівців. Тепер тут височіє чотириметровий пам'ятний хрест

На місці загибелі воїнів УПА у селі Купка Чернівецької області встановили пам'ятний хрест. Краєзнавці знайшли в архівах СБУ шокуючі матеріали розправи єнкавеесників над чотирма воїнами УПА.

72-річна пані Вірджинія зі сльозами на очах згадує події часів, коли вона була дворічною дівчинкою. Її батька – підрайонного провідника місцевого проводу ОУН Семена Карлійчука розстріляли працівники НКВС. Її разом із матір’ю, братом та сестрами вивезли до концтаборів на північ Росії.

"Мама працювала у лісі, валила ліс, поки її не привалило деревом. Я була в садку, а сестра – у дитячому будинку. Ще один брат теж був у дитячому будинку і там помер", - розповідає дочка загиблого воїна УПА Вірджинія Козуб-Карлійчук.

18 лютого 1945 року понад три десятки єнкавеесників обстріляли будинок, в якому перебували четверо упівців, серед них і батько пані Вірджинії. Тепер тут височіє чотириметровий пам'ятний хрест.

"Був районний провідник та підрайонний провідник ОУН та були двоє мешканців села Купка(румуномовного села). Вона (жінка) була зв’язковою, а він – рядовим членом ОУН. Всі були вбиті, у тому числі і вона, будучи вагітною", – розповів голова ГО "Спілка офіцерів України" Микола Рубанець.

Священник Роман Грищук додає: "Коли одного з них убила ворожа куля, вона не хотіла тіло захисника України віддавати на наругу. Коли граната залетіла до їхнього будинку, вона – вагітна жінка, ту гранату вихопила і кинула у тих , хто її закинув".

Подробиці кривавої розправи стали відомі завдяки роботі місцевих краєзнавців в архівах СБУ.

"Були віднайдені в архівах СБУ надзвичайно цінні документи, звіти про цю подію. Ми почали їх досліджувати. За відомостями, Карлійчук Семен ще був живий, але його кинули на купу соломи і НКВДист місцевий, ми знаємо прізвище, підпалив його", – каже директор Глибоцького районного центру туризму та краєзнавства Анатолій Дутка.

"Радянська ідеологія подавала борців за волю України, як якихось націоналістів , які виключно переслідували вузькі інтереси. А тут ми бачимо, що люди інших національностей – зокрема, румуни, підтримували цей рух і навіть були його учасниками", – зазначає голова ГО "Спілка офіцерів України".

Хрест на місці розстрілу українських націоналістів освятили, а усіх загиблих тут воїнів УПА посмертно нагородили відзнаками від крайової влади.

Майя Гуменна, Максим Козменко, Чернівецька область, "5 канал" 

Дивіться також фотогалерею за темою: 

У Польщі активісти знищили пам'ятник воїнам УПА – фоторепортаж

Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА

Попередній матеріал
Ультрас "Дніпра" побив Юрія Березу – ЗМІ
Наступний матеріал
У Києві невідомі "обчистили" банківські скриньки на $350 тис та 1 кг золота
Loading...