Єврейське кладовище, Бердичів
Єврейське кладовище, Бердичів 5 канал

"Читання" по каменях: як досліджують одне з найбільших єврейських кладовищ України

Науковці з Росії та Білорусі приїхали в експедицію на Житомирщину. Їх цікавить одне з найбільших в Україні єврейських кладовищ, яке нараховує понад 10 тисяч могил

Мета наукової експедиції – сформувати карту і каталог цвинтаря, щоб нащадки похованих тут змогли знайти могили пращурів. Як тривають роботи – розповість кореспондент "5 каналу" Юлія Синельникова.

Щоб прочитати написи на івриті з гранітних плит старовинного кладовища, науковці використовують піну для гоління. Нею заповнюють об’єм літер, щоб їх було краще видно. І так, крок за кроком, розшифровують тексти з надгробків, фотографують їх та документують габарити пам'ятників. Водночас, часто доводиться читати на дотик.

"Часто для того, щоб прочитати, у пальцях треба мати пам’ять. До цього ти "читаєш" інші камені. Тоді можна зрозуміти за контурами, на дотик певну літеру, яку очима не бачиш, але пальцями відчуваєш. У цьому і наша робота - накопичувати певний досвід", - каже спеціаліст із єврейської епіграфіки Мотол Гордон.

Дослідники кажуть: пам'ятники переважно гранітні. Це тверда порода, на якій було складно писати. Тому тексти доволі стислі: ім’я похованого, ім'я його батька і дата смерті. На старіших надгробках іноді розповідається, з якого роду похована людина, звідки вона, чим відзначилася за життя.

Єврейське кладовище, Бердичів
Єврейське кладовище, Бердичів5 канал

У Бердичеві цвинтар цікавий тим, що тут розташовані поховання від початку XIX століття і до 1973-го року.

"Ми знаходили уже декілька разів дуже цікаві пам’ятники, які булі справжніми історичними відкриттями. До цього ніхто точно не знав про цих історичних постатей, коли вони померли, а про деяких не було відомо, що вони поховані у Бердичеві", - розповідає помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой.

Єврейське кладовище, Бердичів
Єврейське кладовище, Бердичів5 канал

Тут уже опрацьовано понад 2,5 тисячі пам'ятників, але роботи для науковців ще не на один сезон. Цього року у їхніх планах опрацювати майже 1,5 тисячі надгробків.

"Нам цікавий цей регіон, бо тут пам’ятники, яких ми не бачили в інших регіонах. Ми зустрічали людей, яким ми допомогли знайти могили предків. Їхні емоції важко описати, це така гарна емоційна віддача у роботі", - запевняє незалежний дослідник єврейської епіграфіки, некрополістики Тома Саламатіна з Санкт-Петербурга.

Працюючи в експедиції, кажуть дослідники, вони збирають інформацію, яка згодом стане в пригоді науковцям у різних галузях.

Юлія Синільнікова, Віталій Синельников, Житомирська обл., "5 канал"

Попередній матеріал
Супрун зруйнувала найпоширеніші міфи про високий тиск
Наступний матеріал
Незвичайна і несподівана Ірина Фаріон у "Рандеву" на "5 каналі" – відео
Loading...