Тристоронні переговори Україна-Росія-ЄС провалились – слово за президентами

  Залагодити газову суперечку між Україною та Росією мають тепер хіба що президенти. Тристоронні переговори між Україною, Росією та ЄС результатів так і не дали.


  Нагадаємо, Київ вважає економічно обґрунтованою ціну 268,5 доларів за тисячу кубів, а Москва вимагає удвічі більше. Крім того, Росія продовжує погрожувати режимом передоплати, а Україна – стокгольмським арбітражем.

  Центральною темою газових переговорів є дві цифри. Перша – сама вартість пального. Росія хоче 485 доларів за тисячу кубометрів, Україна ж пропонує 268 – стільки платили наприкінці минулого року. Друга цифра – розмір знижки. Москва пропонує сто доларів, Україна та Євросоюз – вимагають більше.

  Міністр енергетики Росії Олександр Новак пояснює – хоче зберегти 100-доларову знижку для України за формулою діючого контракту від 2009 року.

  Водночас, Москва продовжує шантажувати Київ тим, що запровадить режим передоплати вже з 16 червня. Україну така ситуація категорично не задовольняє. Знижку уряд назвав "політичною". Міністр енергетики Юрій Продан у Брюсселі сьогодні заявив – офіційний Київ таки йде до стокгольмського арбітражу оскаржувати газову ціну. Погоджується з ним і прем’єр-міністр.

  "Ми заплатили по тій ціні, яку ми вважаємо ринковою - це 268 дол. за один кубометр… Ми готові закрити всю заборгованість за відповідною ринковою ціною. А всі ці гачки, які Росія знову хоче запропонувати Україні, щоб знов нас тримати – це неприйнятно. Ми двічі на одні й ті самі граблі не наступаємо" – запевнив Арсеній Яценюк.

  А от у Росії вважають, що зробили гарну пропозицію, і відмовлятися від неї – лише псувати відносини з північною сусідкою. Президент Володимир Путін заявив – попереднього президента України ціна та умови постачання цілком задовольняли, тому міняти їх не вважає за потрібне. Натомість – заявив можновладець – Києву варто подумати, чи хоче він ескалації конфлікту, і пригрозив переходом до "зовсім іншої стадії" та "життя в іншому вимірі".

  Оскільки переговори зайшли у глухий кут, обидві країни переходять до важкої артилерії: упродовж двох діб президенти України та Росії мають домовитися про зустріч. Їхнє завдання – розробити нову газову угоду та закріпити обсяги поставок. Євросоюз готовий сприяти підписанню домовленостей та виступити посередником. За словами єврокомісара з питань енергетики Ґюнтера Еттінґера, Росія – залежно від масштабів і термінів закупівель – може надати Україні додаткову знижку на газ.

  Марина Кафтан, 5канал.

  Попередній матеріал
  Прокуратура розслідує справу розкрадання "американських сухпайків"
  Наступний матеріал
  Укрзалізниця вивчає обставини подорожчання білетів з Криму