КС: український народ може змінювати конституцію на референдумі (РЕПОРТАЖ)

  Український народ має право ухвалити нову Конституцію та Закони самостійно - в обхід Верховної Ради - лише провівши Всеукраїнський референдум. Рішення референдуму буде остаточним і не потребуватиме затвердження у Парламенті. Це висновок Конституційного суду. Утім реалізувати це право громадяни вочевидь, зможуть не скоро. Щоби ця норма Конституції запрацювала, Верховна Рада має внести зміни до чинної Конституції.
  Якщо український народ - носій суверенітету та єдине джерело влади, чи під силу йому самому ухвалювати Закони? З аналогічним питанням до Конституційного суду звернувся Президент Віктор Ющенко. Суд поміркував і вирішив.

  Андрій Стрижак, суддя Конституційного суду: "Народ як носій суверенітету і єдине джерело влади в Україні може реалізувати на Всеукраїнському референдумі своє виключне право визначати і змінювати Конституційний лад в Україні шляхом прийняття Конституції України у порядку, який має бути визначений за Конституцією і Законами України".

  Так само - через референдум - народ може ухвалювати і Закони, окрім тих, що стосуються бюджету, податків та амністії - розтлумачив суд. Ба більше, ухвалені на всенародному обговренні рішення не потребуватимуть затвердження у Верховній Раді. Але братися до законотворення негайно простий люд не може. Щоби це його право стало реальністю, Верховна Рада має внести зміни до нині чинної Конституції щодо механізму втілення народних рішень та ухвалити новий Закон про референдум. У своїх висновках Конституційний суд звернув увагу Президента та депутатів на те, що це слід зробити.

  Василь Німченко, представник Кабінету Міністрів у Конституційному суді: "Змінювати Конституцію, щоб вона передбачала можливість приймати нову Конституцію. На сьогоднішній день механізм, вироблений Конституцією, не передбачає прийняття нової. Тому що Конституція сама не іде на самовбивство".

  Як сприйняли висновки суду в Секретаріаті Президента, з’ясувати не вдалося. Представниця Віктора Ющенка у Конституційному суді  поспіхом залишала залу.

  Марина Ставнійчук, заступник глави Секретаріату Президента: "Голова Суду чітко сказав, що о 14-й годині буде прес-конференція і він все пояснить".

  Чи готові депутати поділитися владою із виборцями та внести зміни до Конституції? - сказати одразу, без обговорення, народні обранці не готові. Утім БЮТівці та регіонали у рішенні феміди вже знайшли чудові для себе новини. Змінити чинну Конституцію в обхід Верховної Ради не можна, отже опоненти не мали права блокувати створення їхньої тимчасої спецкомісії, яка і мала розробити зміни до Основного Закону.

  Іван Кириленко, лідер фракції БЮТ: "Рішення суду довело, що без Верховної Ради змінювати Конституцію не можна!"

  А от в іншій частині парламентської коаліції - "Нашій Україні - Народній самообороні" переконані - ухвалювати цілком нову Конституцію потреби немає. А отже й турбувати народ і кликати його на референдум. Основний Закон вважатиметься зміненим докорінно, якщо переглянуть понад половину його норм - пояснив Руслан Князевич.

  Руслан Князевич, народний депутат, "Наша Україна - Народна самооборона": "Я все ж таки зголошуюсь до того, що переважна більшість конституційних норм у будь-якому випадку не буде змінена. Оскільки ми бачимо, що цілі розділи Конституції України визнані одними з кращих розділів такого роду конституційного регулювання в Європі".

  У доцільності виносити на референдум цілу Конституцію не впевнені у Партії регіонів. Народ не осилить - каже Олександр Єфремов. А от стосовно проблемних питань, які регіонали вже давно хочуть обговорити з народом, зовсім інша справа.

  Олександр Єфремов, народний депутат, Партія регіонів: "Народу дать право определяться по основным направлениям Конституции. Если в целом поставить вопрос Конституции, то это большой документ, и сказать, что вот берите все читайте. Я думаю, что концептуально должно быть определено и народ должен определиться, какая у нас должна быть форма правления, какие моменты, которые вызывают спорные в общества, допустим, языковый баръер, статуса нашего государства".

  Рішення української феміди вже подивувало Європу. Заступник Секретаря Венеціанської комісії Томас Маркет заявив: ухвалювати Основний Закон на референдумі, без участі Парламенту, не можна. Європейська практика, пояснив пан Маркет, допускає ухвалення у такий спосіб деяких Законів, але не Конституції. 

  Ольга Кошеленко, Віталій Дорощенко, 5 канал
  Попередній матеріал
  Балога розкритикував урядову постанову про порядок проведення земельних аукціонів
  Наступний матеріал
  ВІДПРАВТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ЕФІР "ЧАС:ВАЖЛИВО"
  Теги: