Укрінформ

Час "Ча" або кілька слів про те, як змінилися плани Кремля на Севастополь

Драматичні стосунки двох "героїв руської весни" – севастопольского олігарха Олексія Чалого і ставленика Кремля віце-адмірала Сергія Меняйла муляли очі Москві понад два роки

На території Севастополя, який мав би бути в очах Росії і світу зразковою листівкою прийняття анексії, розгорнулися неіграшкові баталії. Представники так званої "влади" не змогли поділити повноваження і почали топити один одного у бруді, не забуваючи при цьому відкинути трішки і самому Кремлю.

І ось – крапку у цьому конфлікті поставив Путін. Власноруч. Сергія Меняйла зняли з посади і перевели почесним представником у Сибір. А поки місцеві розливали по келихах шампанське, російський президент взагалі ліквідував Крим як окремий округ і приєднав його до Південного федерального округу РФ із центром в Ростові. Вже за кілька днів у Севастополі висадився чималий "материковий десант" чиновників – новопризначений Дмітрій Овсянников блискавично розпустив так званий "уряд" міста і поставив на ключові посади заїжджих, справжніх росіян. І взяв собі рівно два тижні для того, аби визначитися, хто з попередників зможе повернутися на свої посади, а хто піде назавжди.

Про новий курс Севастополя і плани Кремля щодо Криму говоримо з кримчанином, політичним експертом Михайлом Шульцом. (Ім'я співрозмовника змінено з міркувань його безпеки)

– Покрита мороком відставка так званого голови Севастополя Сергія Меняйла, що вона означає для міста і для політики в регіоні загалом?

– Тут слід розглядати деякі політичні передумови для його відставки. А ще вірніше – розглядати її у більш глобальному плані як певний елемент зміни пріоритетів по відношенню до Севастополя з боку російського керівництва. Якщо брати чисто політичний аспект, то можна дійти висновку, що Меняйло не впорався із ситуацією в місті, оскільки в принципі конфлікт гілок "влади", що тут розкручувався в останні два роки, став певним чином некерованим, і, схоже непокоїв деяких чиновників Адміністрації президента Росії. Оскільки Севастополь – то регіон стратегічно значущий. Та й взагалі цей конфлікт порушував, скажімо так, деякі правила поведінки регіональних еліт Російської федерації. Тому виникли величезні сумніви.

– Але чому все-таки не дочекалися виборів, які плануються у вересні?

– Наскільки я розумію, Меняйло не в змозі забезпечити "правильний" результат на виборах у Держдуму. Тут мова йде навіть не про те, як порахують голоси, які отримає "Єдина Росія". Скоріше йдеться взагалі про явку виборців. Оскільки на тлі поглиблення соціальних проблем і цього конфлікту "влади" постійно зростала апатія населення і недовіра людей до дійсних правових інститутів Російської федерації як регіонального рівня, так і вже федерального. А оскільки Севастополь – новоприєднана територія, тут необхідно показати високу явку, оскільки для всього світу це має свідчити про підтримку населенням Севастополя його чинного статусу у межах Російської федерації. Шанси, що Меняйло залишить своє крісло після виборів і так були достатньо високі. Адже вже як мені здається з поточних умов, запрограмовано, що результати у Севастополі для Кремля будуть значно гіршими, аніж у Криму. Це в першу чергу продемонстрував праймериз "Єдиної Росії", де Севастополь показав явку вдвічі меншу, ніж Крим. Але, схоже, що ситуація здалася Кремлю аж занадто серйозною в даному випадку, і було ухвалене рішення зняти Меняйла до виборів. Це, скоріше за все, було пов'язане зі спробою зібрати сто тисяч підписів проти "губернатора", яку ініціювали прихильники "героя руської весни", одного з підписантів документу "про приєднання Криму до РФ" Олексія Чалого.

– Я правильно розумію, що ця відставка – то своєрідна спроба обнулити соціальну напругу, перекласти усе, з чим прийшла Росія на півострів, на плечі окремих чиновників?

– Так, відповідно, зараз ми можемо припустити, що буде певне зростання соціальної активності населення, певне відновлення довіри до "інститутів влади", і це підвищить явку на виборах. Це якщо дивитися чисто з точки зору короткострокової політичної кон'юнктури.

– А якщо з точки зору кон'юнктури довгострокової?

– Тут дещо більш цікаве. Тут вимальовується позиція, і вона, швидше за все, пов'язана з тим, що зараз ми бачимо такий собі День Байбака, тобто спробу відіграти ситуацію на два роки назад. Тобто та група людей, з якими пов'язані звільнений кримський повпред (повноважний представник президента РФ) Белавенцев і севастопольський "губернатор" Меняйло – це група міністра оборони Росії Шойгу. І вона розглядала Севастополь як військову базу, виключно дотаційну, і з великим обсягом державних видатків. Але на даний момент економічна ситуація в Російській федерації така, що ті видатки, які були в Севастополя протягом 2014, 2015 і 2016 років, бюджет не в змозі підтримувати. На 75% місто фактично дотується з федерального бюджету РФ. І зараз це нове призначення значною мірою буде переслідувати мету скоротити видаткові частини бюджету на Севастополь.

– Ви маєте на увазі призначення Путіним Дмітрія Овсянникова, екс-заступника російського Мінпромторгу на посаду голови Севастополя?

 Так. По-перше, Овсянников розглядається як людина, що може налагодити конструктивний діалог з Чалим, і навіть не стільки конструктивний діалог, скільки бути виконавцем при Чалому. Тому що це людина, яка не має жодного досвіду роботи у керівництві – це менеджер. Фактично сьогодні Кремль повністю йде назустріч Чалому, виконує усі його вимоги, озвучені у 2014-му. Тобто Чалий стає таким собі "королем Севастополя" і діє як губернатор, просто адміністратором. Тобто він нібито фігура і не політична, і не керівна.

– Наскільки я розумію, прикриватися "губернатором" і був початковий план Чалого, адже Меняйла він представив Путіну особисто? Але потім військовий "голова" міста вийшов з-під контролю.

– Так, саме так. Тобто призначення Овсянникова і відставка Меняйла – то такий собі подарунок, що піднесли Олексію Михайловичу Чалому в коробці з бантиком. Відповідно, що очікує Кремль від цього нового тандему Овсянников-Чалий? Чалий уже в принципі неодноразово про це заявляв, виступаючи з критикою Меняйла. Тобто це скорочення витрат на державні керуючі компанії, і в першу чергу скорочення витрат на транспортну інфраструктуру, що фактично означатиме автоматично значне підвищення цін на транспорт на внутрішньо міські перевезення, і скорочення видатків на ДУП комунальні, що знову ж таки по суті буде означати підвищення тарифів на комунальні послуги. Меняйлу з його непопулярністю, йому було дуже складно піти на такі заходи, тому що дійсно це загрожувало дуже великим зростанням соціального напруження. Чалий користується більшою підтримкою населення, і, відповідно, при цьому тандемі, порізати на наступний рік дотаційні статті буде набагато простіше.

– Тобто навантаження фінансове має нині більшою мірою впасти на громадян?

– Звичайно, саме для цього знадобилася більш авторитетна комбінація "влади".

– А власне приєднання до Південного федерального округу чи не дасть можливість новим чиновникам якимось чином обійти санкції, завести у Севастополь великі російські мережі, які представлені, наприклад, у Краснодарському краї? Принаймні, сам Чалий неодноразово говорив про якісь крупні проекти та інвестиції.

– З точки зору обходу санкцій, мені здається, це вкрай малоймовірно. Навіть якщо ставляться такі цілі, думаю, їх неможливо реалізувати на даний момент. Що стосується інвестицій, внутрішньоросійських, то тут дається певний карт-бланш Чалому. Він протягом двох років говорив, що знає, як залучити інвестиції у Севастополь, але Меняйло йому заважає. А нині Чалому дається карт-бланш, при чому карт-бланш своєрідний. З одного боку, йому прямо дають зрозуміти, що з бюджету його грандіозні плани фінансуватися не будуть, тому що "Денег нет, но вы держитесь", і навпаки, бюджетні видатки будуть скорочуватися. А з іншого боку Чалому кажуть: ти говорив, що ти знаєш, як залучити інвестиції, ось тобі зручний губернатор, в тебе є більшість у законодавчих зборах (так росіяни називають міську раду Севастополя – 5.ua) – роби. А вийде це чи ні – це вже, власне кажучи, інше питання. В мене є величезні сумніви, що це змінить щось у глобальному плані. Цілком можливе створення певних підприємств, але не тих, що відкривають багато робочих місць. "Консервативна стратегія військових" передбачала розвиток судноремонту в Севастополі та інших галузей, що передбачали збільшення кількості робочих місць. Інша справа, що це було нереально у нинішніх умовах. А "стратегія Чалого" передбачає не стільки створення робочих місць, скільки наповнення бюджету. Тобто це не вирішить соціальних проблем, а лише частково залатає бюджетні діри. І змінить печальний баланс 25 на 75, коли те, що місто заробляє, лиш насилу покриває адмінвидатки.

– Ну а як же буде наповнюватися бюджет, якщо не з кишень населення? Сюди попруть великі російські мережі, які до цього не хотіли працювати у Криму?

– Ні, мережі сюди не попруть. Я так розумію, що йдеться про так званий IT-кластер. Тобто про можливість пільгового виділення ділянок землі в Севастополі під створення підприємств IT-галузі.

– IT у Криму???

– Так. Наскільки я розумію, мова передовсім буде йти про обслуговування держзамовлень. Тобто те, чим і займався Чалий на "Тавриді-електрик" – їхня діяльність була значною мірою пов'язана із держзамовленням. В принципі, це можливо теоретично. Але це не вирішить проблем міста, оскільки це будуть лиш кілька десятків, можливо, кілька сотень робочих місць, причому Чалий прямо говорить, що хоче завозити спеціалістів з материкової Росії. А значить це не вирішить проблем безробіття, низьких заробітних плат у місті, соціалки. У тому, що зараз робиться стоїть лиш одна мета – якось звести севастопольський бюджет.

– А у Криму жодних змін в управлінні не відбулося на відміну від Севастополя. Там Кремль усе влаштовує?

– Ні, там просто зник такий собі не дуже впливовий гравець. Це не означає, що Москву все влаштовує. Але, принаймні, до виборів, не має сенсу робити якісь перестановки, оскільки нинішнє "керівництво" Криму на відміну від "керівництва" Севастополя, довело і в березні 2014-го, і у ході цьогорічного праймериз, що воно зробить будь-який результат, який необхідний Кремлю.

– Дякую за розмову!

Попередній матеріал
СБУ викрили чиновників так званого"мінфіну ДНР", які отримували пенсії в Україні
Наступний матеріал
Політолог про заяви Путіна: Це ультиматум перегляду Мінських угод
Теги:
Loading...

Вздовж кордону окупованого Криму продовжує рухатися російська військова техніка - ДПСУ

Скібіцький пояснив дії РФ у Криму

В ГУР прокоментували оприлюднене ФСБ відео допиту буцімто затриманого у Криму "українського диверсанта"

МЗС України вимагає від РФ негайно впустити СММ ОБСЄ в окупований Крим – заява