Скріншот відео

Активісти засіяли Раду гречкою: підсумки мітингу проти мажоритарки біля стін парламенту

Гасла мітингувальників таки почули під куполом – частина обранців заспокоює людей, мовляв, законопроект непростий

Скасувати мажоритарну систему, залишити пропорційну з відкритими списками. Цього під стінами Верховної Ради вимагало кількасот мітингувальників. Чому це критично важливо, учасники акції розповідали Максиму Волобоєву.

Перед початком ранкового засідання Ради – біля парламенту – ліс прапорів різних політсил і громадських об'єднань. Офіційний старт акції – синхронно з початком засідання у Верховній Раді.

Хочуть мітингувальники, щоб тих, хто працює в Раді, наступного разу обирали вже по-новому. Зазначають, "щоб не було мажоритарників, цих грошових мішків при владі і щоб списки були відкритими".

Нині в Україні діє змішана система виборів до парламенту. Половину нардепів обирають за мажоритарною схемою, коли до Ради потрапляє той, хто отримав найбільше голосів у регіональному окрузі. Іншу половину місць у парламенті розподіляють серед тих, хто є у партійних списках. Нині вони закриті. Саме показати виборцям, хто потрапив до пропорційних списків, відкривши ці списки, і вимагають мітингувальники. А вибори за мажоритарною системою пропонують взагалі скасувати.

"Виходить так, що за пакет гречки людина продає своє майбутнє на 5 років. Необхідно ліквідувати мажоритарку", – каже виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

За його словами, досвід показує, що найчастіше засівають гречкою саме мажоритарні округи.

"Логіка мажоритарної виборчої системи – це зробити регіони ближче до центру. Щоб Київ розумів потреби регіонів. За пропозицією виборчого кодексу, партійні списки формуються на основі відкритих регіональних списків. При цьому знімається питання легкості скупки голосів. Фактично – зменшуються можливості політичної корупції", – пояснює Юрчишин.

Гасла мітингувальників таки почули під куполом. Частина обранців заспокоює людей, мовляв, законопроект непростий. Щоб його створити – потрібен час.

"Виборчий кодекс – це не лише відкриті списки на парламентських виборах. Це і президентські вибори, і місцеві. Це доволі серйозні новації щодо процедурних моментів. І через оці от постійні прискорення "давай, давай", ми можемо втратити саму якість документа. Дуже багато поправок", – пояснює нардеп від БПП Олександр Черненко.

Інші обранці переконані, що акції протесту пришвидшать розроблення нового виборчого законодавства.

"От у тому то і річ, що офіційно всі "за", але при тому питання не рухається з місця. Створена робоча група з розгляду поправок. Вона розглядає їх дуже повільно. І не може знайти компроміси в якихось питаннях. Я вважаю, що ця акція сьогодні є дуже вчасною. Тому що у влади завжди буде багато відмовок для того, щоб не розглядати, не ухвалювати", – переконана нардеп від "Самопомочі" Тетяна Острікова.

На останок мітигувальники засипали площу під Радою гречкою, яка вже стала символом купівлі голосів виборців.

Максим Волобоєв, Анна Мірошниченко, Олексій Іванченков, Микола Лебєдєв, "5 канал"

Попередній матеріал
Екологічне лихо з Криму дійшло до Херсонщини: Україна може звернутися до окупаційної влади півострова
Наступний матеріал
РНБО обіцяє військовим "істотне збільшення" зарплат

Пленарне засідання Верховної Ради – відео

Верховна Рада підтримала введення кримінальної відповідальності за незаконний перетин кордону України для росіян

Рада в першому читанні ухвалила "Слава Україні!" новим військовим вітанням

Гендерна рівність: Рада урівняла права жінок і чоловіків в армії

Пленарне засідання ВР, де розглянуть встановлення нового вітання в ЗСУ – відео

Зміни в Конституції щодо європейського курсу України одноголосно схвалив Комітет з нацбезпеки – подробиці