commons.wikimedia.org

Таємниця руху зірок: У Харкові астрономи створили унікальний каталог Чумацького шляху

  Окрім відповіді на фундаментальні питання астрофізики, каталог є корисним і у практичному сенсі: вдосконалення супутникових навігаційних систем, розвідка корисних копалин і навіть прогноз землетрусів

  Група харківських астрономів на чолі з професором Науково-дослідного інституту астрономії Харківського національного університету ім. Ст. Каразіна та членом Міжнародного астрономічного союзу Петром Федоровим завершила роботу над власним каталогом Чумацького шляху, передає видання "Дзеркало тижня. Україна".

  "Наш каталог вирізняє те, що він містить абсолютні власні рухи зірок. Це перший і поки що єдиний каталог з такою кількістю абсолютних власних рухів. Є, звичайно, каталоги й більші, але вони містять відносні власні рухи зірок, тобто їх визначено відносно якоїсь відомої системи відліку. Їхнє завдання — відтворювати систему відліку, в якій їх отримано", - розповів Федоров.

  Астроном відзначив, що власні рухи зірок створеного каталогу отримані щодо протяжних позагалактичних джерел – галактик – і разом зі своїми положеннями реалізують нову незалежну систему відліку. У цьому їх найважливіша відмінність від відносних.

  Крім того, за словами вченого, новий каталог містить приблизно таку ж кількість об'єктів, як і каталог "Гайя". Але на відміну від нього, буде містити абсолютні власні рухи зірок, отримані спостереженнями із Землі, в той час як телескоп "Гайя" виконує спостереження в космосі.

  "У цьому сенсі ці два масиви даних ніяк не корелюють між собою і є цілком незалежними. Оскільки об'єкти дослідження одні й ті самі, то різниці між їхніми власними рухами будуть дуже важливим джерелом нової інформації, що пов'язана в основному з рухом нашої планети. Це дозволить надійніше встановити зв'язок між земною і небесною системами відліку", – наголосив Федоров.

  Новий каталог ХРМ-2 використовується для дослідження кінематики Чумацького шляху, що дозволить відповісти на питання, як зірки рухаються в просторі.

  Дослідник додав: "Використання даних нашого каталогу, ймовірно, дасть змогу зазирнути значно далі в глиб галактики: зрозуміти, зірки рухаються тільки під впливом гравітаційних сил чи, можливо, ще й під дією сил, які нині пов'язують з темною енергією або темною матерією; отримати відповідь на запитання, як рухаються зірки різних спектральних класів тощо. А коли ми довідаємося, як відбувається рух, за якими законами, тоді зможемо відповісти й на запитання, чому вони рухаються".

  Також Федоров акцентував, що є очевидними опосередковані програми навчань: вдосконалення супутникових навігаційних систем, оптимізація розрахункових траєкторій руху тіл, як на Землі, так і в космосі, розвідка корисних копалин і навіть прогноз землетрусів.

  "Але все ж, я вважаю, що це не головне. Отримані результати мають фундаментальний характер, а виконана робота буде дуже корисна не тільки для астрономії в цілому, але і для формування світоглядних універсалій, вироблення світогляду, допомагають людям вижити в наших критичних ситуаціях", – підсумував професор.

  Нагадаємо, раніше астрономи показали найдокладнішу карту Чумацького шляху.

  Попередній матеріал
  ДТП, затори та ніякої снігоприбиральної техніки: Що побачила знімальна група "5 каналу" на дорогах Києва
  Наступний матеріал
  Трамп заявив, що хоче депортувати із США або ув'язнити 3 млн мігрантів
  Loading...

  Астрономи показали найдокладнішу карту Чумацького шляху

  Помер відомий український астроном Клим Чурюмов

  Астрономи створили першу тривимірну мапу зірок Чумацького Шляху

  Троє астронавтів екіпажу МКС повернувся на Землю