Вшанування пам'яті Стуса
Вшанування пам'яті Стуса 5 канал

"Замордований у таборах, але незламний": пам'яті Василя Стуса

6 січня мало би виповнитись 80 років відомому українському поетові, політв'язню, борцю з радянським режимом Василеві Стусу. Виходець з Донеччини, він усе життя присвятив боротьбі за незалежність України і помер в одному з радянських таборів

Сьогодні про нього згадували рідні, сучасники та побратими. На Байковому кладовищі, де перепоховано поета – поклали квіти та запалили лампадки.

"Худий був, високий, десь під 1,80-1,85 см. Характеру такого більше сангвінічного. Він йшов свідомо і йшов до кінця", – каже співзасновник Української Гельсінської групи Левко Лук'яненко.

Таким запам'ятався своєму побратимові поет і громадський діяч Василь Стус. Протягом двох тижнів вони разом пробули в одній палаті тюремної лікарні. Днями Василь Стус міг би відзначати ювілей – 80 років. Виходець з Донбасу, талановитий поет та громадський діяч. Натомість – був замордований у радянському таборі у 1985 році.

"Нас посадили разом, ми два тижні сиділи. Вони хотіли послухати інформацію. Знали, що мені Стус розповідатиме про Київ, бо він був у Києві", – пригадує Лук'яненко.

Сьогодні про Стуса згадували не лише сучасники та родичі, дослідники та громадські діячі. Інший видатний діяч-дисидент – В'ячеслав Чорновіл – власноруч занотував колись свої спогади про поета. Їх віднайшли в архівах столичні історики.

Записки Чорновола про Стуса
Записки Чорновола про Стуса5 канал

"Тут все – як зустрічалися, як ходили по вулицях, як збирались під час обіду, щоби щось обговорити, як міняли щоразу місце обіду, аби не підслуховували. Я так думаю, що він незавершений. Тобто, Чорновіл писав-писав, щось його відволікло. Мабуть, більш важливе, і він не закінчив", – розповідає історик Володимир Сергійчук.

Ці нотатки обіцяють опублікувати вже найближчого тижня, адже інтерес до постаті поета та його творчості нині лише зростає.

"Його вірші, його роздуми, його листи, вони всі в інтернеті, вони всі доступні. Я думаю, з українських класиків, більше ніж твори Стуса, видаються тільки твори Тараса Шевченка. Що для нас логічно – це дві-три книжки щороку, і ці книжки розходяться", – каже син поета Василь Стус.

У 1989 році прах Стуса перепоховали в Україні на Байковому кладовищі. Сьогодні до його могили та могил його побратимів Юрія Литвина та Олекси Тихого, також замордованих у радянській таборах, принесли квіти та запалили лампадки. Детальніше про те, як це було – у відео:

 

Євгенія Подобна, Дмитро Демішев, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

У Києві вшанували пам'ять жертв політичних репресій – фото

День пам'яті жертв політичних репресій
/
День пам'яті жертв політичних репресій
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Час. Підсумки дня": Ексклюзивне інтерв'ю з Рефатом Чубаровим
Наступний матеріал
"Хочу малювати, мене просто рве": як боксер зі Львова докорінно змінив своє життя
Loading...