Тризуб як символ боротьби: від часів Володимира до Революції Гідності

Унікальні експонати, серед яких артефакти часів Київської Русі, Відродження та Української революції, представлені на столичній виставці до сторіччя Державного Герба України. Тут можна простежити за долею символу сучасної української держави від давніх часів до сьогодення

У центрі виставкової зали – півтораметровий тризуб – символ боротьби українців за незалежність. Його вперше почали використовувати ще за часів князювання Володимира Великого. Через майже тисячу років тризуб стає державним символом новоствореної Української держави. 

В експозиції представлені рідкісні артефакти із зображенням Тризуба доби Київської Русі – на цеглі, кераміці та монетах князів. На інших стендах – цінні документи, печатки, прапори, банкноти початку ХХ століття. На них Тризуб зображений уже як герб Української Революції.

Є серед експонатів і документи з архівів КДБ, які Служба безпеки України розсекретила.

"Численні доповідні інформаційні замітки, в яких керівництво КДБ інформує і Центральний комітет комуністичної партії в Києві, і також КДБ у Москві про будь-які вияви тризубу, які би стосувалися чи мали б зв’язок з проявом незалежності тут, в Україні", – розповідає директор Державного галузевого архіву СБУ Андрій Когут.

Експонати із власної колекції надав також історик Віктор Киркевич. Здебільшого, це листівки із тематикою державотворення. Їх колекціонер почав збирати за Совєтів.

"Оскільки я був не під підозрою, бо не дуже так розмовляв українською, то у мене не шукали", – ділиться власною історією колекціонер Віктор Киркевич.

Через майже столітню заборону використання державного знаку, тризуб став символом боротьби за незалежність України й у новітній історії.

"Тризуб використовували і малювали на щоках, на щитах, на прапорах учасники протестних акцій від початку 1990-х років, через Помаранчеву Революцію і аж до Революції Гідності. І тепер малюють на танках українські вояки. Він навіть зараз більше є, ніж просто Державний Герб", – переконаний голова Українського інституту національної пам’яті  Володимир В’ятрович.

Загалом на виставці представлено понад дві сотні експонатів. Вона працюватиме до кінця березня.

Наталка Коцкович, Сергій Новіков, Ігор Костюк, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Майже 100 прапорів: український стяг замайорів у містах Європи та Америки – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Консульство РФ в Одесі облили червоною фарбою та закидали фаєрами
Наступний матеріал
Загарбники били з важких мінометів по Троїцькому і Пісках: поранені троє бійців АТО