5 канал

На території заповідника "Биківнянські могили" сотні людей вшановували жертв політичних репресій – сюжет

Загалом радянська влада протягом кількох десятиліть репресувала величезну кількість українців – близько десяти мільйонів

Жертв політичних репресій вшановують українці. У Києві вдень сотні людей зібралися біля історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили", щоб спільно згадати трагічні сторінки комуністичного минулого України. Максим Волобоєв детальніше.

Десь у цьому лісі чекісти поховали дідуся Катерини Шперт. Він був головою одного з колгоспів під Києвом. Його розстріляли як зрадника.

"Бабуся розказувала, що трагічно тут загинув. Він був голова колгоспу. Ви ж знаєте, до кого в першу чергу йдуть – до голови колгоспу, до голови сільради, до активістів сільських", – розповідає жінка. Катерина Олексіївна каже, відчуває важку енергетику Биківнянського лісу.

Від 20 до 100 тисяч розстріляних лише протягом кількох років  – наприкінці 30-х – початку сорокових років минулого століття у Києві та околицях – поховали в Биківні. Близько 16 тисяч страчених вдалося ідентифікувати співробітникам Інституту національної пам'яті.

Володимир В'ятрович, голова Інституту національної пам'яті, каже: "Це місце приховувалося, робилося максимум для того, щоб не виявили тут нічого. Після того, як випадково тут виявили ці місця поховання, ширилася дезінформація про те, що тут поховані радянські військовополонені, замордовані німцями". 

Володимир В'ятрович нагадує, що загалом радянська влада протягом кількох десятиліть репресувала величезну кількість українців – близько десяти мільйонів: "Першими під репресії потрапляли ті, хто вважався небезпечним для радянської влади в силу своїх поглядів. Потім репресії пішли значно далі. Вбивали вже тих людей, які не мали антирадянської позиції, але могли бути неправильної на думку радянської влади походження. Видавалися певні квоти на обласні НКВС для виконання плану з ліквідації так званого ворожого елементу. Були випадки, коли НКВС зверталися із проханням збільшити ці квоти".

У вшануванні пам'яті жертв репресій взяв і Глава держави Петро Порошенко. Він сказав: "Ми відзначаємо вісімдесяті роковини масових політичних репресій 37-38 років. В Україні цей злочин став логічним продовженням Голодомору і голоду. Вбивали українських селян. А чекістсько-НКВСними кулями політичну, культурну, релігійну, наукову еліту України".

Квіти несуть до кількох монументів. Закатованим українцям та полоненим польським військовим, яких стратили після захоплення Радянським Союзом частини Польщі 39-го року. Такі масові поховання в радянські часи були поблизу більшості великих українських міст. Їх старанно приховували, тому досі не усі братські могили репресованих знайдені.

Максим Волобоєв, Руслан Альмухамедов, Орест Пона та Микола Лєбєдєв, "5 канал"

Попередній матеріал
Працювати за стандартами "морських котиків" США: в Одесі проводять вишкіл для нацгвардійців
Наступний матеріал
Королівське весілля у двох хвилинах: найяскравіші моменти – відео