В Івано-Франківську презентували одяг наших предків [репортаж, відео]

  "Одягаймося по-косівськи" - закликають в Івано-Франківську. Там презентували одяг, який носили наші предки сотні років тому. Убрання на різний смак - це авторська робота сімдесяти-дво-річної дизайнерки з прикарпатського села Косів. Дефіле гуцульського вбрання бачили і наші кореспонденти.

  Понад 20 років пані Анна з Косова відтворює одяг наших предків. Кептарики, сардаки, чільце, плісировані спідниці - так сотні років тому вбиралися дідусі та бабці на Гуцульщині. Це щоденний одяг. Утім є й вихідний, який вбирали тільки на великі свята. Ось такий гуцульський кептар - одяг без рукавів - повинна мати кожна косівська ґаздиня після шлюбу. Носити його важко, адже на його створення пішов 1 кг намистин. А ще справжні гуцули носили сердаки. І обов`язково через плече - торбинка, яку тоді називали тайстрою.

  Анна Богдан, авторка колекції: "Кожен гуцул мав таку тайстру там він носив люльку, тютюн".

  Вбрання пані Анни - це історія про Гуцульщину. Традиційний колір - зелений, як гірська трава. Утім майстриня додала нової колористики. Тут яскраві, вишиті червоними, гарячо-жовтими і білими нитками сорочки. Кожен елемент має символічне значення і слугує оберегом.

  Анна Богдан, авторка колекції: "Коли то зле око бачить в такій гарній одежині дівчину, то воно само спочатку падає на ту пташину, мовляв що та пташка там робить серед квітів. Оце і був оберіг, його вишивали як на чоловічих так і на жіночих сорочках".

  Катерина Сусак, народна майстриня (Косів): "Колористика і орнамент, який використовує майстриня стає таким добрим, що навіть передає душевність людини - її внутрішній та зовнішній стан та навіть збагачує її додає настрою".

  Дефіле гуцульського вбрання презентували на виставці. У такому одязі не зовсім зручно, зізнаються івано-франківці. Однак, мати в своєму гардеробі хоча б раритетний кептарик - варто.

  Перша жінка, відвідувачка: "Мені дуже подобається цей одяг. Я почуваюся прекрасно. Правда такий одяг не будеш носити кожен день а лише на свята".

  Друга жінка, відвідувачка: "Моя дитина коли побачила цей одяг сказала, мамо косівський одяг найкращий і я теж так хочу вбиратися".

  Нині в колекції дизайнерки сотні різних автентичних костюмів Косівщини, аналогів яких в Україні немає. А ще тут оригінальні гердани, силянки, зроблені з бісеру. Така цяцька - це неабияка оздоба для будь-якої модниці.

  Оксана Дудій, Андрій Шкварла, Івано-Франківськ, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Кубинський опозиціонер не зможе отримати премію імені Сахарова
  Наступний матеріал
  ГПУ поновила слідчі дії у кримінальній справі акції "Україна без Кучми"
  Теги: