Україні повернули майже 300 світлин, які зроблені у 30-х роках XX століття

  Близко трьохсот довоєнних фотографій повернулися до державного кінофотоархіву України. Світлини вивезли із Києва під час другої світової, нині їх до української столиці повернули співробітники Федерального архіву Німеччини. Науковці переконані - віднайдені зображення важливі, бо документально ілюструють події 30-х років в Україні.
  На старих фото - життя, яким його бачили радянські фотографи 30-х років. Щоправда, це - лише копії давніх зображень. Адже оригінали були негативами на склі, і місце їхнього перебування нині - невідоме. В Україну ж повернули уже видруковані фотопозитиви. Працівники архіву пояснюють - німецька сторона сама отримала ці фото лише у 60-х із американської бібліотеки конгресу. Як конфісковані німцями зображення потрапили аж у США, також поки що загадка.

  Галина Божук, заступник директора Центрального державного кінофотоархіву України: "Німці із Федерального архіву Німеччини кажуть. Що вони отримали у 60-х роках із конгресової бібліотеки США лише позитиви. Через те, доля наших оригіналів іще невідома. Перед війною у нас було 105 тисяч негативів на склі, повернулося у 46-47 роках із відня і із дрездена десь 67 тисяч, через те десь близко 40 тисяч вважалися втраченими".

  Німецькі фахівці пояснюють - коли архіви потрапили до них із США, було складно зрозуміти, звідки вони, адже підписів на фото не було. Виявити це вдалося аж у 90-х за допомогою українських архівістів. Закордонні науковці переконані - більше в їхніх архівах українських фото немає.

  Кай фон Йена, начальник відділу Міжнародного співробітництва Бундесархіву: "Ці зображення були разом із німецькими зображеннями, але їх зробили українські фотографи, а отже вони належать Україні. У нас залишилися фото, зроблені тут німецькими фотографами. І хоча ці зображення можуть також бути цікавими українським науковцям, вони уже належать Німеччині".

  В українських архівах також є записи, які створили тут німецькі хронікери, - додає доктор Йена. Тут також залишилася частина німецької військової документації, - пояснює фахівець. Тож німецька сторона зацікавлена у поверненні їх на батьківщину і планує розпочати переговори.

  Олена Угрин, Іван Головач, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (5.71Мб)
  Попередній матеріал
  Хайді Стефанишин-Пайпер вдруге вийшла у відкритий космос
  Наступний матеріал
  Банки радять Уряду розробити програми розвитку для проблемних галузей економіки
  Теги:
  Loading...