У Вінниці проходить фестиваль «Багата кутя на Поділлі»

  У родині Олександри Мельник традиційно на Святвечір готують «тиманівську кашу» – до пшона додають манку та підсмажену цибулю. Цьому сімейному рецепту, каже жінка, понад сто років.

  Олександра Мельник: «Виливаю ту олійку, на якій жарилася цибулька. Тоді додаю водички, щоб його розколотити, щоб однорідна маса получилася і пшоно уже готове, додаю тоді і тоді затираю».

  Майже 50 пісних страв принесли працівниці краєзнавчого музею. Жінки зазвичай готують наїдки великими порціями – щоби частування вистачило на всіх. 

  Катерина Висоцька, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею: «Мені важко, сказати скільки літрів, але ми кожна – хто що готував, розрахував на 150 чоловік . Так що ми несемо не баночками, а відрами або каструлями такими 10-літровими».

  Крім святкового столу, відвідувачам музею демонструють обряди, які відбувалися на Святвечір, зокрема – подільські колядки.

  За словами знавців, на Святвечір на покутті ставили солом’яного дідуха. Вважалося, що таким чином в оселі вшановують душі померлих. Для них під час вечері ставили додаткову миску. Страви на ніч зі столу не прибирали. На «багату кутю» на Поділлі традиційно готували 12 пісних страв.

  Лілія Гальчевська, завідувач відділу давньої історії Вінницького  обласного краєзнавчого музею: «Всім що було на полі, на городі зібрано, ось тим треба було приготувати, одні кажуть – 12 апостолів по страві, 12 місяців. тому намагалися кожному місяцю догодити і кожному, якби, приурочували страву. Вшанували померлих предків і це родинне свято».

   

  Зазвичай, познайомитися зі звичаями святкування Багатої куті приходить чимало людей. До того ж – вхід вільний.

  Вінничани: «Мені сподобалося, бо я побачив, як насправді святкували в давнину святий вечір».

  Вінничани: «Дуже приємно, що вінницький обласний краєзнавчий музей от таким святом долучає людей до традиції вшанування, вивчення, пізнання і щоб традиція поверталася в кожну сім’ю і в кожну родину».

  Фестиваль «Багата кутя на Поділлі» відбувається увосьме. Як кажуть у музеї , це найвідвідуваніше зимове дійство.

  Олена Бучацька, Олександр Семенов, Вінниця, 5 канал.

  Попередній матеріал
  В Австралії протестували проти урядової програми із знищення акул
  Наступний матеріал
  80 науковців зі всього світу закликають свої уряди підтримати українців
  Теги:
  Loading...