У Пирогово представили унікальну археологічну пам`ятку [відео]

  Унікальну археологічну пам`ятку - язичницький ритуальний дуб 8-го сторіччя - представили у музеї під відкритим небом у Пирогові. Дерево знайшли майже 40 років тому - у Десні. За даними культурологів, біля нього язичники влаштовували жертвоприношення та славили богів перед тим, як рушити у похід.

  Велесій, рідновір: "Підходжу на ось цю відстань, рамки розкриваються. Це означає, що дуб намолений".

   За допомоги ось таких спеціальних рамок рідновір Велесій замірює енергетику дерева. Та - аж зашкалює. Все тому, що дуб не простий - ритуальний. Ще й з восьмого сторіччя.

   Наталія Іванченко, вчений секретар музею: "Дуб унікальний, це єдиний ритуальний дуб, який знаходиться в Україні в такому вигляді. Знайшли його в 1975 році біля Дніпра, на березі Дніпра - в гирлі Десни".

   Стовбур - заввишки майже 10 метрів. А в ньому отвори для дев`яти вепрячих щелеп. Дерево язичники використовували для проведення обрядів. Встановлювали ж - переважно на роздоріжжі.

   Наталія Іванченко, вчений секретар музею: "Жертви були не кроваві, як в нас розказують. А в більшості це був хліб, або якась каша, або щось рослинне було. І йому молилися, щоб було гарно їм в дорозі".

   Після того, як дуб знайшли у Десні, він понад три десятиліття томився у Пирогові. Майже непомічений туристами. Лежав під навісом. Тепер же, коли музейникам вдалося залучити спонсорські кошти - 350 тисяч гривень - дерево підняли, закріпили та ім`ям нагородили.

   Дмитро Заруба, генеральний директор музею: "Дуб Перуна називається. Приурочили це до Купайла. Купайло, власне, пов’язаний теж з Перуном, бо квітка папороті взагалі-то ще називається квітка Перуна".

   Олексій Доля, етнограф: "Перун ніякого відношення до Купайла не має. Це зовсім різні вірування".

   Намудрили із божествами. Та це не головне, що хвилює етнографа Олексія Долю. Ключове питання - чи переживе унікальна пам`ятка восьмого сторіччя таке переселення.

   Олексій Доля, етнограф: "Придумали поставити його вертикально. Ніхто не знає, що з ним зараз буде. По-перше, під відкритим небом - дощ, сонце, сніг, мороз, вітер. Він уже сиплеться! Вони його взяли в ці обручі металеві...Тобто знову ж таки контакт металу".

   У музеї заспокоюють: усі належні роботи з консервації дерева - проведуть. До початку зими. Поки що ж - кажуть - пам`ятці більше загрожують не погодні умови, а надто активні туристи. Від яких згодом дуб планують відгородити огорожею.

   Наталія Іванченко, вчений секретар музею: "Перун-дуб - це чоловіча енергія, тому чоловіки мабуть просили чоловічої енергії. Отак підходили до нього, опускали руки і видно шо вони чи молились.  А жінки мабуть просили гарних чоловіків собі".

   Відвідувач: "Здоровий як дуб,так же ж кажуть в народі, правда?!"

  Марія Коренюк та Влад Калінін, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Правоохоронці затримали одного з підозрюваних у вбивстві депутата від ПР
  Наступний матеріал
  У канадській провінції Квебек загасили пожежу на місці аварії товарного потяга
  Теги: