За даними місцевого депутата від опозиційної партії "Яблоко" Федора Кобринського, які він опублікував на сайті радіостанції "Эхо Москвы", хронологію подій була наступною. 24 серпня 2015 в Санкт-Петербурзі на Лахтинській вулиці прихильники РПЦ відзначали святкову подію – на новозбудованій церкві Ксенії Петербурзької був встановлений хрест. Наступного дня, 25 серпня, біля церкви були помічені "ділові люди", які фотографували фасад будинку 24 по Лахтинській вулиці – просто навпроти церкви.
А в 15:00 26 серпня з даху будівлі звісився промисловий альпініст з кувалдою, який розбив знамениту скульптуру Мефістофеля, яка прикрашала фронтон з моменту спорудження будинку у 1910-му році.
Цей будинок входив мало не в усі путівники по Санкт-Петербургу під назвою "Будинок з Мефістофелем". Науковці, зокрема філолог і літератор Ольга Кушліна, небезпідставно вважають, що зовнішній вигляд Мефістофеля не був вигаданий архітектором, а відображений оперний співак Федір Шаляпін у відповідному образі з опери "Фауст".
Поки свідки дзвонили в поліцію – на місці події з'явилася "Газель", в яку зібрали шматки розваленої скульптури. Поліцейський, який з’явився на місці, заважати вандалам не став і дозволив вивезти уламки.
Федір Кобринський подав заяву про злочин до поліції за статтею 243 КК РФ (Знищення або пошкодження об'єктів культурної спадщини). Будинок знаходився під охороною держави – Комітет з державного контролю, використання й охорони пам'яток історії та культури уряду Санкт-Петербурга визнав його об'єктом культурної спадщини.





Тим часом, до редакції місцевої газети "Фонтанка.ру" надійшов лист від організації під назвою "Казаки Санкт-Петербурга", де ті брали відповідальність за знищення пам’ятки на себе, і окремо намагались спростувати причетність церковників РПЦ до вандалізму – мовляв, ті б "ніколи не наважились".
За даними видання "Медуза", представники петербурзьких козачих громад заявили, що не мають стосунку до знищення барельєфа, і назвали лист "провокацією". Про непричетність до знищення скульптури також заявили в РПЦ і висловили жаль у зв'язку з тим, що ці події пов'язують з храмом навпроти будівлі.
У зв'язку з руйнуванням барельєфа порушено управління МВС РФ по Петербургу і Ленінградській області порушило кримінальну справу про знищення культурної спадщини. Також повідомлялося, що у зв'язку з руйнуванням пам'ятника веде перевірку прокуратура.
Однак, як зазначають журналісти "Фонтанки", "Казаки Санкт-Петербурга" – це група людей, які два останні роки періодично проводять в Петербурзі акції явно кримінального характеру. Зокрема, вони розбивали скло музею Набокова, намагалися зірвати лекцію глави "Ермітажу" Михайла Піотровського, виставку Марата Гельмана Icons та прем'єру Леоніда Мозгового "Лоліта" і нібито побили промоутера цього спектаклю Артема Суслова. Петербурзька поліція та міська влада після всіх цих інцидентів неодноразово заявляли про готовність захистити культуру Петербурга від вандалів, однак виконавці акцій так і не були знайдені.
Нагадаємо, петербурзькі "казаки" також відомі акціями із встановлення пам'ятника Путіну та незвичного знищення "санкційних" продуктів.