У музеї Гончара зустріли свято Колодія (репортаж)

  У музеї Гончара зустріли традиційне українське свято Колодія. Його основний атрибут - дерев`яна колодка. Її прив`язували самотнім парубкам та дівчатам, щоб швидше одружувалися. Святкували Колодія увесь тиждень перед Великоднім постом.

  Так починається одне із обрядових дійств Колодія - Вулиця. Дівчата заміж хочуть, парубки - відмовляються. За це їм - колодку на руку. Організатори пояснюють - колодку прив`язували як покарання за неодруженість. Не оминули його й звичайні відвідувачі музею. Кажуть, - не ображаються.

  Колодкою карали не лише молодь, а й батьків, що дітей вчасно не одружили. Співачка Ніна Матвієнко постраждала за сина Андрія. Зізнається, - наступного року обов`язково хлопця оженить, щоб з колодкою більше не ходити.

  Ніна Матвієнко, співачка: "Бо може це мати винна, може це вона свого сина в чомусь дорікає, двері закриває дівчатам, в мішок його зав`язує, водою холодною обливає, щоб він кашляв не виходив на вулицю. Так це мене наказали, щоб ту колодку не він тягнув, а я".

  Гуляння під знаком Колодія тривали увесь тиждень. У понеділок Колодій народжувався, у вівторок його хрестили, в середу "похрищували", у четвер Колодій справляв Масляну, в п`ятницю помирав, у суботу його ховали, а в неділю притоптували. А ще - за ці дні люди намагалися нагулятися на увесь Великодній піст.

  Сергій Оселедчик, учасник гурту "Гуляйгород": "Треба до того, як піст буде треба нагулятися, нагрішитися. І тим більше весна уже відчувається всіляко після стрітеня".

  Науковці сперечаються, що саме святкували українці у давнину - Масляну чи Колодія. В учасників свята у музеї Гончара є відповідь на це питання.

  Мирослава Щокіна, організатор: "З цим колодієм були пов`язані ці ритуальні страви: млинці, вареники, сир. А про назву можна дискутувати, а власне в Україні це був Колодій".

  Олена Угрин, Орест Пона, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (6.88Мб)

  Попередній матеріал
  Стрілянина у Флориді - є загиблі
  Наступний матеріал
  МВФ радить Україні виробити спільну стратегію подолання кризи
  Теги:
  Loading...