У Києві відкрилася виставка картин Богни Бурської (РЕПОРТАЖ)

  Маргариту Булгакова та Гете привезла до Києва сучасна польська художниця Богна Бурська. Одним з центральних символів її робіт є кров. Фотографії та відеоінсталяції мисткині намагаються донести до глядача, що крові боятися не треба. Виставку відкрили у галереї "Мистецький арсенал".
  Крові у польки Богни Бурської чимало. На фотографіях, які дуже легко сплутати з живописом, - вода, пісок і червоні плями. На кожній зі світлин - з цих трьох елементів вимальовується щоразу інший узор. Авторка знімала їх на узбережжі Португалії, але крові там насправді не було - заспокоює вона. То лише фарба. А мистецтвознавці кажуть - Богна не мала на меті шокувати, коли підмальовувала камені і пляжі червоним кольором.

  Олеся Островська, кураторка виставки: "Кров є дуже багатозначна в нашій культурі. Вона може символізувати і любов, і насильство, і родинний зв`язок, і біль, і радість в деяких випадках, як наприклад радість народження. Тобто вона дуже навантажена символічно. І не можна сприймати тільки один її аспект".

  Інша робота Богни - жінка у шлюбній сукні, яка відображена в дзеркалі. Вона припудрює носика, та раптом проколює шкіру навколо шиї, прикрашаючи себе червоним намистом. Авторка пояснює - це символ родинного обов`язку. А жінка - це і Маргарита Булгакова, що приймає криваву купіль перед балом у Воланда, і цнотлива Гретхен-Маргарита з "Фауста" Гете.

  Богна Бурська, польська художниця: "Власне, у всіх своїх роботах я намагаюсь доказати, що нових сюжетів уже нема. Що все лише повторюється. Багато літераторів і кіномитців використовують ті самі символи і моменти та показують їх в подібний спосіб. Сучасна культура це власне тільки гра з тим, що уже є".

  Спільність сюжетів в європейській культурі Богна продемонструвала на ділі - змонтувала шматки більше сорока кіношедеврів в один фільм - показавши, що і у Квентіна Тарантіно, і у Девіда Лінча, і у Мілоша Формана, і у Стенлі Кубрика, і навіть у геніальній "Фріді" актори танцюють, усміхаються, цілуються абсолютно однаково. А куратори виставки переконують - навіть непідготовленому глядачеві таке мистецтво може сподобатися - на чуттєвому рівні.

  Єжи Онух, директор Польського інституту в Києві: "Людина, яка ходить до церкви, також не знає і не розуміє дуже часто, яка ікона що означає в іконостасі, і як побудована літургія, і що це означає. Але бере у ній участь, тому що захоплюється гарним співом чи естетичним виміром".

  Поляки запевняють - таких митців як Богна Бурська в Україні мало. Українські художники більше орієнтуються на епатаж, аніж на світову культуру.

  Ольга Петрів, Віктор Сніжко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.99Мб)
  Попередній матеріал
  Журналісти на один день стали рятувальниками МНС (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)
  Наступний матеріал
  США занепокоєні зростанням рівня торгівлі людьми в Україні та Росії
  Теги: