Старовинний караїмський храм знайшли у Євпаторії

  Старовинний караїмський храм знайшли у Євпаторії. Фрагменти середньовічної культової споруди виявили будівельники, коли реставрували фасад звичайного житлового будинку. Роботи призупинили аж до висновків археологів і сходознавців. Вони мають визначити вік релігійної пам`ятки а також її культурну на історичну значущість.

  Старовинні двері, дерев’яні склепіння та низький арочний вхід із вулиці – все , що лишилося від караїмського храму - кенаси.  Старовину пам`ятку випадково відкрили євпаторійські будівельники. Вони готували фасад одного з міських будинків до реставрації. І побачили незвичний орнамент.

  Костянтин Батозський, любитель старовини: "Рабочие отбивали штукатурку и увидели старинный рисунок. Я пришел и увидел, что действительно - каменное изображение вещей, которые я видел в кенаса. Которые один-к-одному такие, как в кенаса. Видны кипарисики, гранатовое дерево, солярные знаки... И возникло предположение, что это вход в древние кенаса".

  Історики припускають, напівпідземний храм знищили у 18 сторіччі, а потім на руїнах звели будинок. Зараз у ньому мешкає 8 родин. Уже тиждень підвал будівлі щодня оглядають науковці та краєзнавці.  Кажуть, за давніми письменами знали про існування іще однієї кенаси  в місті. Проте знайти її  не могли. Зараз же від відкриття старовинної пам`ятки у захваті.  Переконують - цей храм справді караїмський.

  Павло Хорошко, історик: "В сочетание всех факторов другие конфессии не могут претендовать , потому что внизу три солярных круга, на которых  вписан шестиугольный цветок – это опять-таки нарыш – гранат. Все остальные его не изображают так. Они по-другому его орнаментируют и орнамент «плетеночка» присуща не армянам, не евреям, не крымчакам, не мусульманским храмам, -она реже применяется. Она чаще применяется в караимских храмах".

  Нині у світі налічують лише 2 тисячі караїмів, з них 250 - мешкають у Євпаторії.  Представники цієї народності саме це місто називаєть своєю неформальною столицею. Краєзнавці кажуть, Євпаторія - єдиний населений пункт у світі, який має одразу три караїмських храми.

  Сергій Сінані, голова караїмської спілки Євпаторії: "Если бы эта находка классифицировалась как караимский храм, то Евпатория станет единственным в мире городом, который имеет 3 храма крымских караимов. В упоминаниях было, что в Солхате (ныне г.Старый Крым) было 3 храма, но там не найдено ни одного".

  Зараз у житловому будинку зупинили ремонтні роботи. Там чекають на результати еспертизи українських та закордонних фахівців. Визначити вік кенаси планують до кінця літа. Поки що історики датують знахідку 16 сторіччям.

  Юлія Крючкова, Ігор Романенков. Крим. Євпаторія. 5 канал

  Попередній матеріал
  Газовий саміт розпочався у Софії. Без Путіна
  Наступний матеріал
  Усі твори Гоголя зібрали в одному томі. Але без оригіналу "Тараса Бульби"
  Теги:
  Loading...