Сьогодні - День театру (репортаж)

  Міжнародний День театру відзначають сьогодні в усьому світі. Свято започаткували ще 1961-го року. Відтоді театр змінювався кардинально - від реалістичного, до глибоко модерного. Але старий жанр радіовистави лишається актуальним попри все. Позивні "Театру перед мікрофоном" лунають щосуботи в обідню пору на хвилях Українського радіо.

  П`ятниця. Вечір. У будинку звукозапису готуються до вистави "Про мишей і людей". Богдан Бенюк запізнюється. Наталя Сумська та Анатолій Хостікоєв  без гриму та сценічних костюмів.  

  Тут немає дрібниць. Те, чого глядач не зауважить на великій сцені, мікрофон вловить і підсилить. Олена Єфімчук знову за режисерським пультом. Розпочинала вона, коли про комп`ютерні звукові бази ще й не мріяли.

  Запис "Про мишей і людей" потрапить до ефіру, а згодом - до архіву Національної радіокомпанії. Можливо, колись його так само дбайливо переслуховуватимуть як цю раритетну фонограму. Запис 54-го року, "За двома зайцями", грають актори Львівського театру Заньковецької, у ролі Голохвастова - Доміан Козачковський.

  Ольга Кошеленко, 5 канал: "За цими дверима зберігаються архіви Українського радіо. Майже 9 тисяч годин унікальних записів. Перший зроблено ще 1946-го, одразу після Великої Вітчизняної війни. Свої фонди на радіо із гордістю називають золотими, але не без гіркоти додають: наш золотий фонд, що потребує золотого обрамлення".

  На поличках змотані у бабини магнітні стрічки. Попри те, що термін життя найякіснішої плівки 40 років, планового перезапису на цифрові носії не ведуть. Хранителька фондів Олена Григоренко запевняє - у її господарстві навіть раритети у відмінній якості. До архіву заходить чоловік із відром води. Це - не добра прикмета, а посадовий обов`язок співробітника відділу фонограм.

  На Українському радіо облаштовують і сучасний архів. Але процес іде неквапно, - бракує грошей. Сама ідея "радіоприймача у кожній хаті" державі не надто цікава.

  Будинок звукозапису. Герой Хостікоєва вже задушив героїню Сумської. Нарешті з'вляється Бенюк. За цю роботу він отримає гонорар, про який артисту не зручно й згадувати. Але від чергового запису на радіо не відмовиться. Колись радіовистави писали для слухачів, які не мали змоги приїхати до столиці, або піти на театральні гастролі у провінції. Через півстоліття місія звукового театру в Україні та сама.

  Ольга Кошеленко, Ілля Шинкаренко, 5 канал

  Попередній матеріал
  Сьогодні вночі Україна перейде на літній час
  Наступний матеріал
  За загадкових обставин затонув військовий корабель Кореї
  Теги: