Повстанську криївку на території своєї садиби відтворив прикарпатець [відео]

  Повстанську криївку на території своєї садиби відтворив прикарпатець Василь Савчук. У селі Спас, що на Коломиївщині, чоловік облаштував землянку за усіма правилами конспірації. У самому сховку автентичні речі - лампада, машинка для друку, автомат та форма вояків УПА, образок тощо. Щоб створити криївку Савчук багато спілкувався з колишніми повстанцями.

  Василь Савчук: "Копнули, а тут показались кістки,  черевики все у чому загинув вояк, як розповідали люди. Все воно було не в дуже якісному стані але збереглося".

  На людські останки в однострої воїна УПА - Василь Савчук натрапив, коли почав зводити будинок. Потому з`ясував: загиблий - 22 річний односелець - Дмитро Дідущик на псевдо "Погиба".

  Василь Савчук: "Тоді я зрозумів, що я повинен все зробити аби цю людину перезахоронити".

  Згодом останки Дідущика перепоховали усім селом. Саме тоді пан Василь вирішив створити на подвір`ї музей-криївку. З експонатами допомагали односельчани. Від одного з них - отримав раритетний фотоапарат.

  Василь Савчук: "Він був  у відділі пропаганди, він з цим фотоапаратом ходив. У цій книжці всі фотографії зроблені оцим фотоапаратом".

  На зведення та облаштування сховку - пішло 2 роки.

  Оксана Дудій, "5 канал": "Кожна криївка мала своє призначення. Були криївки-сховки, криївки - шпиталі. А це криївка - боївка. Саме тут упівці-підпільники розробляли схеми та план наступного бою".

  Справжній сховок воїнів УПА розташовувався в іншому місці Спасова - уточнює 82 річна Параска Гоєнюк, колишня зв`язкова "Розалія". За підпільницьку діяльність вона отримала 10 років радянських таборів.

  Параска Гоєнюк, зв`язкова УПА: "Закуповувала штафетний папір, ляк носила в село ці брошури, прокламації. Ліпили ми ці агітки навіть на інформаторі на Ратуші. Була спецкур`єром до Бориса, до Сталя - до провідників окружних. Потім була зв`язковою не цілий рік. Мала дівчат - котра йде в Коломию, інша в Броди".

  Параска Гоєнюк разом із чоловіком Василем стали першими відвідувачами сховку. З експонатів, каже колишній воїн УПА, йому усе добре знайоме, особливо зброя.

  Над музеєм-криївкою Василь Савчук встановив пам`ятний знак загиблим воїнам УПА. Напередодні Покрови сховок показали селянам. Саме тут тепер проводитимуть вшанування героїв визвольних змагань.  

  Оксана Дудій, Андрій Шкварла, Прикарпаття, "5 канал".

  Попередній матеріал
  У Великій Британії стартувала виставка витворів мистецтва у стилі хай-тек
  Наступний матеріал
  Телеканал ТВі зник з аналогового мовлення у чотирьох містах України
  Теги: