Борис Олійник - кандидат від України на здобуття Нобелівської премії

  Борис Олійник став кандидатом від України на здобуття Нобелівської премії в галузі літератури. Відповідного листа до Стокгольму Національна академія наук надіслала тиждень тому. Ця подія зчинила чималий резонанс у вітчизняних літературних колах. Персону Олійника деякі критики вже назвали суперечливою. За творчий шлях Борис Олійник написав близько 4-х десятків книг та став лауреатом низки премій, зокрема Державної СРСР і УРСР ім. Тараса Шевченка.

  Десяток років витала у повітрі і знайшла свій вихід торік у жовтні ідея висунити від України кандидата на Нобелівську премію з літератури. Ініціатор подання, професор Павло Рудяков, вважає: саме Борис Олійник - найдостойніший претендент.

  Павло Рудяков, професор Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка: "Олійник заслуговує на Нобелівську премію в галузі літератури, бо він надзвичайно високого европейського рівня поет. Він поєднує в собі щонайменше 3 важливі особливості, які вирізняють поетів, справді, епохальних. Він пише про індивідуальне і про національне, і говорячи про індивідуальне, про своє власне, і про національне, про українське, він вміє це сказати так, що це зрозуміло всьому світові".

  Ідею висунення українця на Нобеля підтримують і у Національній спілці письменників. Утім, чи має це бути саме Борис Олійник - однозначно не кажуть. Хоча, зауважують, цей поет цілком конкурентоспроможний.

  Володимир Шовкошитний, заступник голови Національної спілки письменників України: "Думаю, шанси в нього є. Можна, звичайно, сперечатися, чи саме кандидатура Бориса Ілліча найбільше підходить, чи може Ліни Костенко чи Івана Драча. Якщо буде українська держава, яка буде просувати свій український продукт на міжнародному рівні, або якщо вона буде ставати не українською - і тоді іншого гатунку поети, поети-борці, поети, які відстоюють право. Але обов’язково Нобелівська премія в Україні буде".

  А от колишній голова спілки письменників Володимир Яворівський на Нобелівку для України не сподівається. І не через брак таланту вітчизняних письменників.

  Володимир Яворівський, голова Національної спілки письменників України (2001-2011): "Для того, щоб отримати Нобелівську премію, треба щоби ці автори були перекладені на ключові мови світу - на англійську, французьку, німецьку, португальську, хоча б. Що можуть зробити наші, навіть дуже добрі поети, яких ніхто не знає за хутором Михайлівським".

  Політичний присмак відчув у висуванні Олійника літературний критик Ростислав Семків. Переконує - жодних шансів на перемогу поет не має. Мовляв, у світі і в Україні його творчість мало хто знає, а сам він давно про себе не заявляв.

  Ростислав Семків, літературний критик: "Він досить ангажований був у структури влади. Це показово і свідчить про бажання заснувати прецедент для молодших поетів, навіть якийсь такий, якщо сказати - якщо ви будете чемними і тоді колись вас висунуть на Нобелівську премію".

  Сам Борис Олійник від коментарів відмовився. У телефонній розмові повідомив - у нього про бажання стати Нобелівським лауреатом ніхто не запитав, а до факту висування поставився із гумором.

  Ксенія Дворнікова, Дар’я Федендко, Сергій Клименко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  МВС закрило найпопулярніший в Україні файлообмінник ex.ua
  Наступний матеріал
  ФДМУ продасть всі акції теплоелектростанцій
  Теги: