5 канал

Директор Департаменту з питань люстрації розповіла про "рєшал" у владі

Директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції Тетяна Козаченко у програмі "ЗА ЧАЙ.com" на "5 каналі" розказала, як чиновники зубами тримаються за свої посади

НАРОД ХАЙ НЕ ГОЛОСУЄ ЗА НЕДОБРОЧЕСНИХ, І ЦЕ І БУДЕ ЛЮСТРАЦІЯ. НЕ МОЖНА ЗАБИРАТИ У ЛЮДЕЙ ПРАВО ГОЛОСУ. БО НАСТУПНОГО ШЛЯХУ, КРІМ ПРАВА ВИСЛОВЛЮВАТИ СВІЙ ГОЛОС, ЯК РЕВОЛЮЦІЯ, У ЛЮДЕЙ НЕ БУДЕ

– Я запросив сьогодні до студії, воно так звучить страшно: директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції. А насправді: Тетяна Козаченко, ви її знаєте всі. Я хочу одразу розпочати з того, що в мене є запитання по Топ-100. Сотня найвпливовіших жінок України. І якщо подивитися, там на першому місці пані Яресько. На другому місці голова Нацбанку Гонтарева, володар усіх гривневих курсів. А тепер подивимося, де Тетяна Козаченко – 39 місце. У Топ-100. Питання просте: чому людина, яка мала бути вами люстрована, Юлія Льовочкіна, на позицію вище?

– По-перше, до цього рейтингу я ставлюсь з таким величезним гумором. Ви уявляєте, якщо там знаходиться на 39 місці Тетяна Козаченко, яка навіть не має права підпису. Як вам таке? Жодного права підпису Тетяна Козаченко в Міністерстві юстиції не має.

– А я вас запитую, чому Юлія Льовочкіна на…

– Юлія Льовочкіна – це народний депутат. А люстрація не розповсюджується на виборні посади, бо цих людей обирають люди, народ...

– А чому обрали тих, кого треба люструвати?

– Тому народ хай не голосує за недоброчесних, і це і буде люстрація. Не можна забирати у людей право голосу. Бо наступного шляху, крім права висловлювати свій голос, як революція, у людей не буде. До речі, бачите от, щодо рейтингів, я до них ставлюсь дуже спокійно. Надзвичайно спокійно. Перший номер хто? Пані Яресько. Зараз вона вже не в уряді, вона нікого не цікавить…

– Але це опитування – коли вона в уряді.

– ...Але при цьому, так, як швидко спливають кар’єри, а чому? Тому що було зрозуміло, що ця людина не буде брати, не буде приймати участь у корупції, займалася безпосередньо своїми справами, і вона стала нікому не потрібна. Отакі люди взагалі, Яресько, Козаченко і всі інші, не потрібні державі, не потрібні на державній службі. І зазвичай, те, що вони ідуть на державну службу, це їх власний виклик.

– Пані Тетяно, ви коли говорите, а я на вас дивлюся – я вже є жертвою однієї роботи психологів і аналітиків. Я тепер на вас дивлюся, на вашу усмішку, на ніс, я вже не можу дивитися нормально, бо, можу показати, як психологи вас проаналізували. Ви бачили? Дивіться, на очі: недовіра. Далі дивимся: чудове цільове прогнозування, впевненість вибору мети. Стресостійкість, кажуть оці риси. Чітко знає, що і де шукати, застрягає в процесі – каже ваш ніс. І губи показують, що у вас занижена емпатія. Ви для чого занизилили емпатію?

– Роман, це хто, це британські вчені робили?

– Психологи робили.

– Психологи? А вони в когось спитали, може ця фотографія взагалі з фотошопом. Може, там мене підправили, я така гарна і красива? Які психологи, скажіть прізвище цього психолога. Отут я є, і мене питайте.

У НАС У КРАЇНІ ЗРОБИЛИ НАСТІЛЬКИ ДОБРУ ЛЮСТРАЦІЮ, ЩО МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ ВЗАГАЛІ НІКОГО НЕ ЛЮСТРУЄ. МИ ПУБЛІЧНИЙ МАЙДАНЧИК, МИ СЛІДКУЄМО ЗА ВПОРЯДКУВАННЯМ ПЕРЕВІРОК, ЯКІ Є, І ПРОСТО ГОВОРИМО ПРО ТІ ПОРУШЕННЯ, ЯКІ ВІДБУВАЮТЬСЯ

– Так у вас занижена емпатія?

– В мене занижене що?

– Емпатія, кажуть психологи.

– Спитайте у психологів.

– Тобто співчуття іншим. Коли ви люструєте, у вас виникає співчуття, що ця людина люстрована?

– Романе, я не знаю, чого ви начиталися, я не люструю. От у нас у країні зробили настільки добру люстрацію, що Міністерство юстиції взагалі нікого не люструє. Ми публічний майданчик, ми слідкуємо за впорядкуванням перевірок, які є, і просто говоримо про ті порушення, які відбуваються. Якщо у мене немає права підпису і я не можу навіть нікого люструвати, ви уявляєте, скільки про мене склали легенд? Я відверто говорю про те, що відбувається, наскільки мене не люблять просто за свободу слова. І що можна зробити свободою слова.

– Лише от важливий момент: ви будете скоро звітувати, так? Я так розумію, в понеділок.

– Я не зобов’язана звітувати, взагалі.

– Але ви будете це робити.

– ...Але я планую завершити свою державну кар’єру і я хочу прозвітувати і розповісти, що відбулося за два роки за люстрацію.

– Отже, Департамент люстрації. Люстрація – закон про очищення влади. От скажіть дві ранкові цифри скільки мало бути люстровано і скільки вже люстровано.

– Хочете цифри?

– Двіцифри.

– Дві не буде. Я хочу, щоб всі зрозуміли масштабність. У країні більш ніж 40 млн населення. Приблизно, до 700 тис. посадовців, у тому числі – 300 тис. державних службовців. Це на момент вступу закону в силу. Якщо брати за посадами, те, що можна визначити, люстрації підлягає приблизно всього 5 тис. осіб. Це менш ніж 1%.

– А люстровано? На практиці.

– Люстровано 98%... Чому я кажу люстровано. Бо застосовано заборону, коли люди потрапили в реєстр – це зараз 934 особи. Ця цифра може бути плюс-мінус...

ОСТАННІ РОКИ ЗА ЯНУКОВИЧА НА НАЙВИЩИХ ПОСАДАХ У ДЕРЖАВІ МОГЛИ ЗАЛИШИТИСЯ ЛЮДИ, НАДЗВИЧАЙНО ЛОЯЛЬНІ ДО СИСТЕМИ. ДО ВИКЛЮЧНО ТАКОЇ РОБОТИ, ЯКА ЯК НАСОС ПОПОВНЮВАЛА КИШЕНІ ВИКЛЮЧНО ОДНІЄЇ СІМ’Ї ВИСОКОПОСАДОВЦІВ ГРОШИМА ІЗ КРАЇНИ, ІЗ БЮДЖЕТУ

– Це через від того, що мали, так?

– Я скажу, чому. Не можна заборонити бути на державній службі особі, яка на службі зараз не перебуває, або на неї не претендує. Заборона або люстрація стосується, якщо людина не хоче піти з державної служби, а вона потрапляє під люстрацію. Тому, коли Ківалов, Бойко, Вілкул і всі інші захочуть повернутися на державну посаду, або екс-облпрокурори, або їх заступники – як тільки відкривають їх особову справу, як тільки відкривають їх трудову книжку, бачать рівень посад, термін перебування на посаді і кажуть: вибачте, застосовано заборону.

– Добре, я б хотів, аби ви пояснили нам механізми. Наші колеги з програми "Схеми"розбирали з одним таким вашим "улюбленцем", це Олег Валендюк. Вони розбиралися, яким чином він чотири роки був заступником судового департаменту прокуратури. 19 лютого 2014 року, я хочу нагадати, під час розстрілів, він отримував від Пшонки грошову премію, видав вже йому її Магнітський. Потім він був в.о. прокурора Києва. А тепер ми зараз дивимся, ага, він перший заступник прокурора Криму.

– Роман, там набагато цікавіша історія.

– Нам програми не вистачить!

– Перше: не улюбленець.

– Ну я ж у лапках.

– Я їх прізвища змушую себе запам’ятовувати, для мене це подвиг. Є питання – закон застосовується, будь ласка, підіть з посади. Ну чому вони тримаються за ці посади зубами, руками, ногами – я не знаю, всім, чим можуть, вони тримаються за ці посади. Оті посади, вони не є високооплачуваними, але вони…

– Подивіться, зараз – чинний перший заступник прокурора АРК.

– Так, і вже призначений новим генеральним прокурором. Ви знаєте, він перший у країні отримав судове рішення, що до нього не застосовуються люстраційні процедури. Перший.

– Він отримав його через два робочі дні. Ми це відстежили. Після того, як подав у суду – це через два дні уже рішення. Чого?

– Через два дні він отримав ухвалу, яка забороняє його звільняти, а через місяць – таке саме рішення. Але цих рішень і ухвал, їх не було півроку…

– Це деталі, пані Тетяно, це деталі. Я суть хотів, от ви кажете, чому вони тримають зубами, руками, ногами…

– Роман, це не його власна воля, це не він вирішив і забезпечив судове рішення. Невже зазначені люди могли би перебувати на посаді, якби вони не були б потрібні вище? Якщо не були б потрібні домовленості, якщо не було б відповідного тиску, якщо "зірки загоряються, значить це комусь потрібно".

– Тобто генпрокурори міняються, а Валендюк потрібен кожному?

– Чудовий коментар. Я думаю, це квінтесенція того, що я сказала, так.

5 канал

– Тоді я хочу зрозуміти,а для чого взагалі було робити цей закон про люстрацію, цілий департамент, без права підпису, як ви сказали, і от два роки це робити. Я взагалі зараз відкручу вам історію назад, коли до влади прийшли колективні януковичи. В "Дзеркалі тижня" Інна Ведернікова вирішила поспілкуватися з Анатолієм Толстоуховим, був такий функціонер, і знаєте, що він сказав? Коли його запитали про кадрові граблі, що було в 2005 році, чому він повторює чистки, які зробив Ющенко. І він дуже просто сказав: "Чому ви так вільно називаєте те, що відбувається, чистками? На якій підставі так безапеляційно порівнюєте 2005 рік і 2010-й? Хіба сьогодні хоч раз хтось із нашої команди промовив слово "люстрація"?" Нічого не розумію, то вони чистили в 2010 році, виганяли всіх помаранчевих. Коли Ющенко прийшов, скільки було звільнено? 18 тис., жодного закону про люстрацію, жодного департаменту.

– Роман, ви зараз дублюєте звернення, яке ми отримували декілька разів. Люди пишуть листи: "А пам’ятаєте, коли була люстрація в 2005, 2010 році..." Кожен Президент, а нова "влада", яка приходить, чомусь не приймає діючий державний апарат, який повинен працювати і технічно забезпечувати життя країни. А терміново змінює найвищі посади і ставить безпосередньо своїх людей. Ви дивіться, у нас же проблеми не почалися при Януковичі, правильно? Це не тільки його проблеми, вони накопичувалися не п’ять і не десять років. Але останні роки за Януковича на найвищих посадах у державі могли залишитися люди, надзвичайно лояльні до системи. До виключно такої роботи, яка як насос поповнювала кишені виключно однієї сім’ї високопосадовців грошима із країни, із бюджету.

– Це логічно. "Я царюю і це мої холопи, мої люди, а я їм даю, за російськими традиціями, акт кормління".

– Чому це логічно? Не хочу чути. Що це значить: я царюю?

СТВОРЮЄТЬСЯ ОРГАН, НОВИЙ, І КАЖУТЬ: У НАС РЕФОРМИ. І В ЦЕЙ ОРГАН ОДРАЗУ ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ ПОТРІБНА ОСОБА, ПОТІМ ПЕРЕВОДЯТЬСЯ ЛОЯЛЬНІ ЛЮДИ, А ВСІ ІНШІ ЗАЛИШАЮТЬСЯ В ОРГАНІ, ЯКИЙ ЛІКВІДОВУЄТЬСЯ

– Логічно, я маю на увазі: 2005 рік, 18 тис, це значно більше, ніж вищих чиновників…

– Вони хитро роблять, знаєте, що вони роблять?

– Новісінько поставили своїх людей?

– Вони роблять наступне: вони роблять псевдореформи. Що це означає? Знаєте скільки разів у нас реформувалася податкова служба? П’ять разів. У нас було окрема Державна податкова адміністрація, Державна податкова служба, доєдналася до них митна служба, в нас було Міністерство доходів і зборів, зараз у нас знову ДФС. Тобто фактично, за шість років це... трансформація-трансформація. Створюється орган, новий, і кажуть: у нас реформи. І в цей орган одразу призначається потрібна особа, потім переводяться лояльні люди, а всі інші залишаються в органі, який ліквідовується. Згідно трудового законодавства, якщо це реорганізація і ліквідується орган – це ж реформи. Все, ви не можете кричати. А люди звільняються пачками, не 5 тис. посадовців на всю країну, але виникає питання. Якщо увесь цей державний апарат, який працював, привів до того, що в нас були акції масових протестів, загинули мирні люди, цивільне населення, в нас реальні військові дії, в нас є війна. В нас викачані гроші, понаграбовані державними службовцями. Якщо так сталося, то що нам далі робити? Хочемо чи ні, нам нема куди повертатися, нам треба це оновити. А як це оновити, коли на чолі стоять ті самі люди, які все це і зробили? Питання люстрації – забрати тільки найвищу верхівку, всіх тих осіб, щоб вони не могли просто достукатися до влади, всіх, хто знає схеми. Але не питання люстрації нові кадрові призначення, за якими потрібно, щоб так само слідкували нові політичні сили, люди, громадськість, журналісти.

– Дивіться, ви знову вживали слово "люстрація". Якщо подивитися, це одне із гасел реального Майдану, ми навіть фотографії навмисне шукали, щоб це були такі… Щоб це була не вимога від якихось окремих груп активістів, потім. Це реально гасла Майдану. Тоді, ну от дивлячись як виглядає люстрація два роки поспіль, в мене питання історичне: чому помаранчевий майдан команда Ющенка профукала в нуль?

– Роман, вони ніколи не були заточені на державність і на демократію.

– Ющенко не був заточений на державність?

– Так, я зараз у цьому впевнена. У них може і була якась ефемерність, що вони це роблять, але коли вони дориваються до відповідних кормушок, певно, що вони не можуть стриматися. Я не знаю, ну не можна з’їсти більше, ніж ти можеш з’їсти. Є величезна можливість зробити щось важливе для усього народу, для усієї країни, і для цього просто можна залишатися людиною. І маячки цього були. Оце кумівство, яке розповсюджували, і то, яким чином робили і не було узгодженості між АП, Кабміну – це досі продовжується. Воно руйнує країну.

– Ми приречені втрачати будь-яку революцію, яку розпочали. Не має значення, як вона виглядає – як концерт, чи як бунт.

– Роман, ми проходимо трансформацію. Україна робить за 5 років такий історичний шлях, який інші країни роблять за десятки років. Ми просто вже всіх доганяємо. Дивіться, що відбувається: кожні п’ять років вмирає правляча партія, було там СДПУ(о), "Наша Україна", "Регіони", зараз нові партії у стагнації знаходяться, що це означає? Амплітуда цих кар’єр і все інше говорять про те, що все можливо. І зараз у нас реально народилося громадське суспільство. Події, які відбулися, говорять про те, що змінюється ставлення людей до подій власного життя, питання в тому, наскільки це буде мати подальшу перспективу.

– Може це не трансформація. Може це через те, що будь-яка партія влади, яку би партію не будували НДП чи яку іншу, ви ще забули народно-демократичну перед СДПУ(о). Яку б не будували – все одно КПСС виходить. Ну так у народі кажуть.

– Ви в партії політичній?

– Ні.

– І я ні. Тому яка різниця? Більшість людей не знаходяться в політичних партіях. І навіть якщо за всі ці десятиліття у нас вихолостили політичну еліту, все одно залишалися люди…

– А вона у нас була?

– Чорновол, який загинув. Реально є важливі меседжі і речі, які він робив, і які мають історичну цінність, і говорять про те, що є люди, які мають державне мислення. Мали державне мислення. І деякі люди мають історичне значення. Гонгадзе.

– Гія ніколи не претендував бути політичною елітою.

– Це не питання еліти, це питання, що трагедія, яка сталася з ним, народжує світлі уми і демократичні сили. Тому що люди бачать, що відбувається і вони вимушені на це реагувати, тому що їм жити… Нам жити.

5 канал

ОСЬ СЛОВО ЛЮСТРАЦІЯ, ЯКОСЬ ТАК ГАРНО, ПІЛЮЛЯ-ПАНАЦЕЯ – МИ ЇЇ ВИП’ЄМО І БУДЕ ВСЕ ГАРАЗД. ЛЮСТРАЦІЯ – ВІДСТОРОНЕННЯ ВІД ДЕРЖАВНОЇ ПОСАДИ. КРАПКА. І НЕ БІЛЬШЕ

– Я хочу, щоб ви закінчили тему люстрації. Ви ще прозвітуєте цифру, не вражаюче, що треба звільнити 5 тис., люстровано…

– Тут питання не в цифрах. Ви знаєте закон Парето? Двадцять відсотків любителів пива випивають 80% пива. От через цей один відсоток людей виконувалося 80% усіх незаконних рішень. А тепер: люстрація не вирішує реформ. Просто як їх почати, якщо ківалови, бойко, арбузови, портнови, лукаши і вілкули, всі будуть або їх люди залишатися на посадах? Яким чином почати реформи?

– Можна я покажу вам пару варіантів? Як почати люстрацію, як одну із реформ, були варіанти у нас. Як її назвали: народна люстрація. Отак. Це для прикладу, в Харкові, смітник із зеленкою. Є другий варіант, із Журавським, просто у смітник. А є ще один спосіб люстрації.

– Я це бачила, я навпроти сиділа.

– Ви бачили один з видів люстрації.

– Це не люстрація. Перше: люстрація це навіть не відповідальність, це відсторонення від державної посади. Крапка.

– Поясніть це людям.

– Слово "люстрація" дуже гарне, у багатьох воно взагалі із кастрацією… І друге: пам’ятаєте, як виступав Янукович і сказав: вони хотіли люструвати мого внука. Оце увесь час перекручування оцього інституту. Ось слово люстрація, якось так гарно, пілюля-панацея – ми її вип’ємо і буде все гаразд. Люстрація – відсторонення від державної посади. Крапка. І не більше. Це не люстрація.

– Але люди так сприймають.

– Це гнів. Ні, це не люстрація, це гнів. Як правник, я не можу, я ніколи не скажу, що це є добре. Я це не підтримую. Але ті, хто у владі у нас, держава має монополію на відповідальність і монополію на насилля, на законне насилля. Коли є порушення, застосовується відповідальність. Коли держава не наводить порядок, вона повинна бути готова до того, що самі люди будуть намагатися цей порядок наводити у спосіб, який вважають для себе доступним. Але у нас питання: це спочатку виникає як ініціатива, а після цього вже у нас з’являються сили, які вже зловживають і намагаються розкрутити, дискредитувати у іншому напрямку.

– Я би може погодився, якби не побачив інший момент. Найгірше з люстрацією в нас у судовій гілці влади, правильно? Там так тримаються за місця.

– Я теж так думала, люстрація найгірша, але виявилось, що ні.

– Ви були у місті Брюгге?

– Ні.

– У міськраду не заходили. Значить, ви не бачили цієї картини 1498 року. Герард Давід.

– Роман, для цього не потрібно заходити. Ця картина вже пройшла у соціальних мережах, її знає кожен.

– Добре, здирання шкіри з ще живого судді.

– А там ще продовження. Із шкіри цього судді потім зробили крісла, на якому після цього працював його син.

– Ну от, такий диптих. Це ще п’ятнадцяте століття.

– Так, вони люстрацію раніше пройшли, ви хочете сказати.

– І мені здається, що люди десь приблизно отак і розуміють ту люстрацію. Ні?

– Люстрація – відсторонення від посади.

5 ТИС. ПОСАДОВЦІВ, ЯКІ НЕ НА ПОСАДАХ ДУЖЕ КОМУСЬ ПОТРІБНІ. ЇМ ДУЖЕ ПОТРІБНО ПОВЕРНУТИСЯ НА КОПІЙЧАНІ ЗАРПЛАТИ. БО ТЕ, ЩО ВОНИ МАЮТЬ, ЯК ВОНИ ЖИВУТЬ –ВЗАГАЛІ НЕ СПІВПАДАЄ З ТИМ, ЩО ВОНИ МОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ НА ДЕРЖАВНИХ ПОСАДАХ

– Це ви знову говорите як директор департаменту.

– Я дуже не хочу, щоб дискредитували цей інститут, бо, можливо, це неідеальний закон. Але у нас не запрацювали правоохоронні органи, в нас не запрацювали суди. У нас тільки створені антикорупційні органи, які ще не зробили результативну справу, яку б довели до відповідного вироку з відповідною відповідальністю. Спрацювали всього два закони, можливо, й не ідеально: закон про відновлення довіри до судової влади і про очищення. Вони дали конкретні результати, дуже малесенькі. Це знаєте, як після інвалідного візочку – перший крок на оздоровлення, неідеальний, дуже такий невпевнений, але на оздоровлення.

– А мені здається, що ні.

– І якщо ви кажете, що нема результатів люстрації. Скажіть мені, чому "Опозиційний блок" і чому Конституційний суд так мучаються, б’ються з цим законом? Чому радіо "Ера" кожну годину випускає реліз, як порушуються права людей цим законом? Чому посадовці так верещать? Чому їм так закон цей заважає? Бо це ті 5 тис. посадовців, які не на посадах – вони дуже комусь потрібні. Їм дуже потрібно повернутися на копійчані зарплати. Бо те, що вони мають, як вони живуть, взагалі не співпадає з тим, що вони можуть отримувати на державних посадах. А на волонтерів вони не схожі.

– Справку беру одну цікаву, це я даю її вам. Ви її тримаєте у руках. Сергій Жадан обіцяв скоро до нас завітати, попити чай, оскільки це концертний виступ, то щоб ви могли стежити за текстом. А ми зараз дамо слово Сергію Жадану і "Собакам в космосі".

– Хороша історія, так по тексту? І з опозиції, і поліції. Там є якийсь дивний "Флакон" з поганяловом Флакон, "який у Мін’юсті пропхає нужний закон", так співає поет. Ну поет не з Марсу узяв ці історії. От зараз, на вашу думку, скільки таких "рєшал" є? Це фрагмент вірша, я думаю, Сергій сам пояснить нам цю історію, а от за вашими розрахунками, скільки отаких "рєшал" є?

– "Рєшал" взагалі чи у Мін’юсті?

– Які потрібні у Мін’юсті, підставлять крило, щоб разом з усіма в парламенті поміняти закон на свою користь.

– Перше, суб’єктом законодавчої ініціативи є Кабмін. А тепер ви знаєте, що у парламенті приймається менш ніж 32% запропонованих від Кабміна законів? Знаєте, що це означає? Це найнижчий показник взагалі у Європі. Це коли потрібні реформи – взагалі нічого. Яким чином можна провести закони в парламенті, хто зараз там приймає рішення. Мін’юст не зв’язаний з парламентом, якщо б це було можливо, то закон про зміни до люстраційного закону, які були розроблені у тому числі з експертами Європейської комісії, не були б там півтора року, а було би прийняті. І у нас були би трошки інші моменти щодо люстрації та тих осіб, які займають. Але чомусь цей закон не потрібен…

5 канал

ТРЕБА ВІДІЙТИ ВІД ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ. ТЕ САМЕ ПОВИННІ РОБИТИ ВСІ ІНШІ МІНІСТЕРСТВА. НАМ ПОТРІБНО ЗМЕНШУВАТИ КІЛЬКІСТЬ ДЕРЖАВНИХ ЧИНОВНИКІВ І ВСЮ СФЕРУ ПЕРЕДАТИ ЛЮДЯМ. ВОНИ БІЛЬШ РОЗУМНІ, ВОНИ СТВОРЯТЬ РИНОК І ЦЕ НЕ БУДЕ КОРУПЦІЙНЕ

– Так що, немає ніяких "рєшал" тепер? А були раніше?

– Я думаю, що є. "Рєшали" залишилися в кожному міністерстві. Я не бачила, наприклад, щоб нові міністри, які прийшли, сказали: оце схеми-схеми-схеми і зробили усе, щоб ці схеми ніколи ніде не працювали. Однак я відмічу те, що я би не працювала в органі, якому взагалі не вірю, ну таке неможливо. Міністерство юстиції сказало: так, роблять усі реєстраційні дії – це найбільший корупційний показник. Що зробив Мін’юст? Відмовився від Реєстраційної служби і передало повноваження нотаріусам-реєстраторам. Відкрило всі реєстри майна для всіх, всі корпоративні права для всіх. Ліквідувало Виконавчу службу і зараз створюється, будь-ласка, будь-яка особо може запровадити і буде приватна служба. Тобто, ці повноваження держава передає безпосередньо іншим. Треба відійти від державного регулювання, те саме повинні робити всі інші міністерства. Нам потрібно зменшувати кількість державних чиновників і потрібно всю сферу передати людям. Вони більш розумні, вони створять ринок і це не буде корупційне.

– Передати тим самим людям, які голосують за тих, хто, ви кажете, ховається від люстрації, кожного разу маючи недоторканність. Знову коло замикається?

– Роман, передати тим, хто народився, хто робив усе, щоб зміни стали можливими, кому не байдуже, де жити, і я вірю, безпосередньо в Україну. Люди тут реально працюють. Весь час, у кожній країні світу, ми не виключення – реально створювати реформи, робочі місця, робити... Це можливо 5% населення. Питання – кого будуть обирати? Яким чином люди зможуть добитися, показати себе, а всі інші – покажуть себе. Народилося громадське суспільство, і що би ви мені не казали, питання в тому, чи наростить воно масу. Приклад, я його увесь час наводжу, Генеральна прокуратура – був там Пшонка. Пшонка підпадає під люстрацію. Ви самі розказували, який спосіб життя він вів, яка його квартира, ви навіть "За ЧАЙ.com" демонстрували це, а тепер дивіться…

– А тепер у нас Шокін, Ярема, і що?

– А тепер дивіться, за два роки ми маємо чотири генпрокурора, вони не підпадають під люстрацію за ознаками закону. Останні три прокурори пішли нібито за власним бажанням, але зрозуміло, що це не було їх бажання. І це не було бажання влади, це була потреба суспільства. Вони не влаштовували нікого, це було зрозуміло, що це просто міна, яка вибухне. Питання в наступному: цим особам все тяжче і тяжче утримуватися на своїх посадах, і це є приклад того, що суспільство впливає на призначення і на те, що відбуваються зміни.

– О’кей, я вашу крапельку оптимізму собі до чаю. Я хотів, щоб ми з’ясували речі персональні. От що критикували різні засоби пропаганди, що ховаються під назвою ЗМІ. Давайте подивимося, як до вас ходили у гості. Ви показували, що ви такі transparency, відкрита хата, ідіть дивіться до мене.

– До мене у гості ходили?

– Так, до вас ходили. Цілу програму зняли, а ви не пам’ятаєте, що у вас були гості?

– "За парканом"?

– Так!

– Були хлопці, авжеж. … Я думала ви хочете показати, як у цій же квартирі мені робили обшук.

– А ми це вже бачили. Бачите що у куточку? Це той канал, який до вас прийшов у гості. Ви в хату пустили "17 канал". А ви знаєте, що таке "17 канал"?

– Вже знаю. Але коли на Youtube була передача, там не було цієї "лампочки" і хлопців я знаю не як представників "17 каналу". Слухайте, я відкрила двері, запустила людей до хати і показала свою власну квартиру, в якій живу.

– Якщо завтра прийде Клименко з радіо "Вести", то ви їх теж впустите і покажете квартиру?

– Ні, не пущу. Але ви знаєте, навіть на "Інтері", який я просто зневажаю...

– А "Інтер" пустите до себе?

– Ні, але на "Інтері", який я зневажаю, так само є люди, які мають програми. Наприклад, на радіо "Вести", яке мені не подобається, там є Микола Вересень, який мені дуже подобається.

– Так що ви тепер знаєте про "17 канал"?

– Мені прозвітувати?

– Та ні, я просто хочу показати. "Наші гроші" дали відкритий доступ усім, в тому числі і Тетяні Козаченко підказку – "17 канал" належить через офшорні компанії Януковичу.

– Це не був "17 канал". Це були хлопці програми "Без парканів", а де вони її розміщують – це питання хлопців. Якщо це найбільший гріх, який ви мені хочете пред’явити, то я просто щаслива. Давайте ще щось.

– Добре, тоді я хочу з’ясувати. Для мене це, наприклад, загадка. Ви так чітко, принципово, як і має представник Мін’юсту, все роз’яснюєте…

– Я не представник міністерства, я випадково на державній службі.

– Добре, випадковий представник Міністерства юстиції у мене в студії. Коли клікаєш у Google, там знаходиш таке посилання. На запит "Тетяна Козаченко агітує за", маємо за Монтян. Бачите? "Монтян – єдиний достойний кандидат". Але коли тиснеш на сам сайт Монтян, воно не відкривається. Так ви агітували за Монтян чи ні?

– 2009 рік, вона балотувалась у Дарницьку РДА, я її підтримувала і голосувала за неї, і скажу чому. Вона адвокат і я адвокат, але питання в іншому. У нас в будинку, в якому я живу, і який знімали, вкрали п’ять квартир. Прийшли, викинули людей, побили, прийшла людина з Донецької області, взагалі боса, і сказала: ці квартири мої. І ми билися, щоб повернути ці квартири, і ніхто не хотів нам допомагати, а Монтян допомагала юридично і підтримувала. Це питання юридичне, так увесь час мені задають питання: Таня, от ви товаришуєте з людьми, ви з ними спілкуєтеся, ви говорите про них, а ви не боїтеся, що вас зрадять або люди зміняться? Увесь час таке відбувається, це було у 2009 році.

– Сьогодні б ви агітували за неї?

– За Таню я би сьогодні не агітувала.

– Ну от ї це буде крапка.

– Я взагалі сумніваюсь, що я би віддала сьогодні голос за якусь політичну силу. Для мене це величезне розчарування.

– Ні, тут мова конкретно про Тетяну Монтян. Та, що прикордонникам побажала, щоб…

– Це 2009 рік, багато чого змінюється і про це можна казати і про це потрібно казати. Але це була місцева рада і це були юридичні бої, коли ми намагалися змінити суди.

– Дивіться, одне коротеньке. Хочу вам дати одного з найбільших придурків агресивних, але він займає високу посаду у країні-агресорі. Називається він Жирік у народі, або Жиріновський. Він картинку змалював найближчого майбутнього, давайте послухаємо.

– Роман, це не заслуговує на увагу.

– Заслуговує на увагу моє питання, яке ви навіть на дали мені задати! Це тиск Мін’юсту на демократичну пресу! А моє запитання дуже просте: як буде виглядати реванш і повернення ось цих?

– Давайте так: чи можливий ризик реваншу?

– Ну от змалював просто Жирік, я просто сказав. У нас одна хвилинка для того, щоб ви змалювали мені картину страшну, апокаліптичну. Як буде виглядати реванш?

– Ризик реваншу можливий. Клименко, який зараз створив політичну партію і дорогі ролики, які по всій країні з рекламними матеріалами розповсюджує. Портнов, який хоче повернутися, "Опозиційний блок", який хоче скасувати закон. Просто уявіть: міністр МВС – тюрма – генпрокурор. При таких амплітудах кар’єри, або взяти Януковича: тюрма – губернатор – політична смерть – Президент утікає. Увесь час такі амплітуди.

– Реванш буде страшним чи ні?

– Надзвичайно.

– Боїтесь?

– Ні, я не боюсь Я буду жити і жити з людьми.

– Тетяна Козаченко не боїться реваншу. Звіт про люстрацію ми почуємо вже за декілька днів. Я дякую за розмову, а завтра ввечері вмикайте, будем чаювати з новим гостем.

Роман Чайка, "5 канал"

Попередній матеріал
Сьгодні в Києві перекриють три станції метро
Наступний матеріал
На Полтавщині затримали численну групу викрадачів авто, до якої входили поліцейські

Козаченко назвала за що насправді порушено провадження проти члена ВРЮ

Державна фіскальна служба найбільше опирається люстрації – Козаченко

Козаченко: Люстрація судової системи в Україні не відбулася

Судді КСУ намагаються "вбити" закон про очищення влади – Козаченко