Мінімальна зарплата в Чехії зросла
Від початку 2025 року уряд Чехії підвищив мінімальну заробітну плату, а також змінив принцип її розрахунку. Це нововведення стосується не лише громадян Чехії, а й усіх офіційно працевлаштованих іноземців, зокрема українців. Нижче "Дивогляд" розповість, які саме зміни відбулися та що потрібно врахувати тим, хто планує працювати в цій країні.
Який новий розмір мінімальної зарплати в Чехії
Згідно з даними Міністерства праці та соціальних справ Чеської Республіки, з 1 січня 2025 року мінімальна місячна зарплата становить 20 800 чеських крон. Це приблизно 760 євро або близько 40 тисяч гривень за поточним курсом. Порівняно з попереднім роком вона зросла на 1 900 крон – майже на 70 євро.
Якщо ж рахувати погодинну оплату, то вона тепер дорівнює 124,4 крони – це приблизно 4,5 євро. Ця ставка застосовується для працівників із погодинною формою оплати праці.
Новий принцип розрахунку "мінімалки"
Окрім самого підвищення суми, уряд Чехії також переглянув механізм визначення мінімальної зарплати. Відтепер її обсяг обчислюється як частка від середньої заробітної плати в країні.
У 2025 році цей показник становить 42%. У 2026 році планується його підвищення до 43,4%, а до 2029 року уряд прагне довести цей відсоток до 47%. Таким чином, система розрахунку стане більш прозорою та прогнозованою.
Чи змінюється щось для українців
Мінімальна зарплата в Чехії поширюється на всіх працівників без винятку, незалежно від громадянства. Це означає, що українці, які легально працюють у Чехії, мають отримувати не менше за встановлений мінімум.
Проте празьке медіа Metropolevsech.eu звертає увагу на важливий нюанс: при поданні документів на трудову карту, продовження дозволу на роботу або зміні роботодавця, необхідно переконатися, що в трудовому договорі зазначена зарплата відповідає актуальним вимогам. Якщо в контракті буде вказана менша сума, ніж передбачає закон, це може стати підставою для відмови у розгляді заяви або анулювання дозволу на роботу.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що Чехія запровадить жорсткі правила для біженців і шукачів притулку.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.