У цьому списку опинились одразу чотири держави, кожна з яких, за словами Вілера, має свої причини викликати у нього глибоке розчарування – від кривавих диктатур до нестерпного трафіку та політичного безумства. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на його особистий блог.
Росія – держава-агресор, яка стала табу для мандрівника
У першу чергу Вілер категорично відмовився від подорожей до росії – країни, яка веде повномасштабну війну проти України. Він згадав не лише варварське вторгнення, а й трагедію літака рейсу MH17, збитого російськими військовими у 2014 році:
"Напевно, доки вони об'єднуються з Північною Кореєю та США, щоб нападати на Україну. І доки путін продовжує вбивати невинних людей. Звичайно, кількість загиблих українців не піддається підрахунку, але серед 298 невинних пасажирів і членів екіпажу літака Малайзійських авіаліній MH17, який путінські хлопчики збили в 2014 році, було 27 австралійців"
Вілер зазначив, що вже бував у росії неодноразово, так само, як і в Україні. Але сьогодні, за його словами, моральний вибір очевидний.
Саудівська Аравія – за дикість, жорстокість і зневагу до життя
Іншою країною, куди Вілер більше не хоче повертатися, стала Саудівська Аравія. Причини – репресивний режим і шокуюче ставлення до природи. Він згадав про вбивство опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі, а також – зустріч з гепардами в Сомаліленді, яких врятували від незаконного перевезення до Саудівської Аравії:
"Під час моєї власної подорожі до Сомаліленду у 2022 році я зустрів гепардів, яких врятували від відправки до Саудівської Аравії, щоб утримувати як домашніх тварин, а потім вбити, коли вони виростуть занадто великими. Хто знав, що в Сомаліленді є гепарди? Хто міг бути настільки дурним, щоб думати, що вони можуть бути хорошими домашніми тваринами? Саудівська Аравія? Ні, дякую"
Балі – тропічний рай, задушений хаосом

Попри красу індонезійського острова Балі, Вілер більше не хоче туди повертатися, і причина – в надмірному трафіку. За його словами, пересування островом настільки ускладнене, що воно перекреслює всі принади місця:
"Поки вони не розберуться з безглуздим трафіком, я ніколи не хочу туди повертатися. Хіба що буде дуже вагома причина, яка мене туди затягне. На Балі є чудові місця, де можна зупинитися, прекрасне мистецтво і танці, приголомшлива їжа, чудовий шопінг, якщо ви любите шопінг, але я в жодному разі не хочу витрачати ще дві години свого життя на поїздку між пляжною смугою Кута і Убудом"
США – через політичну деградацію та "помаранчевого кандидата"
Останній пункт у списку – Сполучені Штати. Вілер визнає, що провів у цій країні майже десятиліття, має там друзів і вже відвідав більшість штатів. Але сьогодні він відклав візити на невизначений термін:
"Але зараз, коли при владі перебуває помаранчевий кандидат і пов'язані з ним негідники, я більше не хочу туди їхати. Попри те, що я провів майже 10 років свого життя в США (Середній Захід, Східне та Західне узбережжя), і попри те, що маю багато американських друзів, зараз я радий залишити США в нижній частині моїх планів. Поки Трампістан пліч-о-пліч з росією та Північною Кореєю сіє хаос у світі, не кажучи вже про божевільні мита – вибачте, але ні, дякую"
Хто такий Тоні Вілер?
Тоні Вілер – легенда у світі туризму. Разом із дружиною Морін він створив Lonely Planet, один із найавторитетніших брендів у галузі мандрівок. Їхні путівники стали настільною книгою для мільйонів туристів по всьому світу. Позиція Вілера завжди була принциповою – і він не боїться називати речі своїми іменами, навіть коли мова про популярні або впливові країни.
Його відмова від подорожей до країн-агресорів та авторитарних режимів звучить як заклик: поїздка – це не лише туризм, а й етичний вибір.
Раніше "Дивогляд" розповідав, у Lonely Planet назвали ТОП-4 чарівних локації в Європі, які варто відвідати у червні. Серед них є сусідка України.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.