Дональд Трамп виступив із гучною ініціативою, яка одразу сколихнула американське суспільство: президент США запропонував відновити знамениту в’язницю Алькатрас, розташовану на острові в затоці Сан-Франциско.
Заява прозвучала у соціальній мережі X, де він емоційно розкритикував зростання злочинності та закликав до жорстких заходів щодо найнебезпечніших злочинців. Про це повідомляє "Дивогляд".
За словами президента, Америка більше не може бути милосердною до "покидьків суспільства", які несуть страждання, горе та хаос у життя простих громадян. Трамп зазначив, що у минулому, коли держава була "серйозною нацією", вона не вагалася ізолювати найбільш небезпечних злочинців. Саме таку практику, на його думку, потрібно відновити – а символом цього має стати легендарна в’язниця Алькатрас.
"Ми більше не дозволимо серійним злочинцям, які приносять бруд, кров і хаос, панувати на наших вулицях. Сьогодні я доручаю Федеральному бюро в’язниць, Міністерству юстиції, ФБР та Міністерству внутрішньої безпеки розпочати відновлення та розширення Алькатрасу – аби саме там утримувати найжорстокіших та найбільш небезпечних злочинців у нашій країні", – йдеться у його зверненні.
Президент підкреслив, що таким чином Америка знову стане символом сили закону, порядку та правосуддя.
"Ми більше не будемо заручниками злочинців, банд та суддів, які бояться виконувати свою роботу. Відкриття нового Алькатрасу стане чітким і потужним сигналом: Америка стоїть за законом, порядком і правосуддям! Ми зробимо Америку знову великою!", – завершив він.
Дональд Трамп
Фото: 5 канал
Що таке Алькатрас – і чому він став легендою
Острів Алькатрас (Alcatraz Island), який часто називають просто "Скелею", має довгу й складну історію. Розташований у затоці Сан-Франциско, він тривалий час був не лише природною перешкодою для втеч, а й символом неприступності.
Назву острову дав іспанський мореплавець Хуан Мануель де Аяла у 1775 році – "La Isla de los Alcatraces", тобто "острів олушів", хоча нині орнітологи припускають, що йшлося радше про бакланів. Згодом назва була змінена, а у 1850-х роках територію почали активно використовувати військові США: спершу як форт, пізніше – як в’язницю.
Вже у 1853 році на острові з’явився маяк, а у 1909-1912 роках звели головну будівлю в’язниці. У 1934 році Алькатрас офіційно став федеральною в’язницею, де утримували найнебезпечніших злочинців США. Холодні води затоки, сильні течії та сувора охорона створювали практично ідеальні умови для ізоляції ув’язнених.
Однак в’язницю закрили у 1963 році – однією з головних причин стала корозія бетонних конструкцій через солону воду, а також надто висока вартість утримання. З того часу острів перетворився на музей, який щороку відвідують сотні тисяч туристів.
Алькатрас: маловідомі факти про найзнаменитішу в’язницю США, які вас здивують
Алькатрас
Фото: З відкритих джерел
Острів Алькатрас давно став символом ізоляції, покарання й безнадійності. Проте, крім суворої репутації в'язниці, за його історією ховається безліч несподіваних і маловідомих фактів, які розкривають іншу сторону "Скелі".
Радянський шпигун серед ув'язнених
У 1950 році в’язнем Алькатраса став Мортон Собелл – один з інженерів корпорації General Electric. Його звинуватили в передачі секретної інформації Радянському Союзу щодо розробки американських ракетних систем.
Це було частиною ширшого шпигунського скандалу, в якому фігурували подружжя Розенбергів. Собелл отримав 30 років ув’язнення, але провів за ґратами лише 18 – решту йому скоротили.
Гангстер у ролі музиканта
Аль Капоне, один із найвідоміших кримінальних авторитетів XX століття, теж провів частину свого життя на острові. Але замість того, щоб провокувати конфлікти, він несподівано перетворився на зразкового в’язня.
Навіть більше – став учасником тюремного ансамблю "Rock Islanders", де грав на банджо під час недільних концертів для інших ув’язнених. Його музична кар’єра за ґратами виглядає майже абсурдно – але це реальність.
Острів, з якого не втекти?
Ізоляція Алькатраса зробила його синонімом неприступності. За всю історію було здійснено 14 спроб утекти, до яких долучились 34 в’язні. Більшість або загинули, або були спіймані. Але один випадок став винятком: у 1962 році троє засуджених – Морріс та брати Енґліни – зуміли втекти. Їх так і не знайшли. ФБР оголосило, що, ймовірно, вони потонули, але офіційного підтвердження немає. Цей епізод надихнув фільм "Втеча з Алькатраса" з Клінтом Іствудом.
Поп-культурний феномен
Алькатрас – не лише історія в’язниці, а ще й кінозірка. Він став центральною локацією для низки голлівудських блокбастерів, зокрема "Фортеця" з Ніколасом Кейджем і Шоном Коннері. Острів досі приваблює понад півтора мільйона туристів щороку, і багато хто приходить туди не тільки за історією, а й через магію кінематографу.
Рай для натуралістів
Поза межами бетонних стін в’язниці Алькатрас зберіг у собі несподівану природну красу. Ще у минулому столітті офіцери та їхні родини висаджували на острові декоративні рослини. Після закриття тюрми багато з них збереглися.
Сьогодні це одне з найкращих місць у затоці Сан-Франциско для спостереження за птахами. На острові мешкають чаплі, баклани, чайки, яструби, соколи й навіть нічні чаплі – справжнє царство орнітології.
Алькатрас – це більше, ніж просто в’язниця. Це місце, де переплелися шпигунські скандали, музика, легенди про втечі, кіноісторії та дика природа. І хоча він наразі не функціонує як тюрма, легенда про Скелю живе далі.