Величний спа-центр, похований під шарами вулканічного попелу майже дві тисячі років тому, ймовірно, є найбільшим з-поміж усіх, що коли-небудь знаходили археологи. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на BBC.
Велич і трагедія Помпеїв
Комплекс включає розкішно оздоблені зали для гарячих, теплих і холодних процедур, а також величезний басейн для охолодження. За словами експертів, це фактично античний спа-комплекс, що був частиною великої розкішної резиденції, розкопки якої тривали впродовж двох років.
"Цей комплекс чудово ілюструє той ефект, який ми називаємо "ефектом Помпеїв". Складається враження, ніби люди залишили ці зали лише хвилину тому," – зазначає доктор Габріель Цухерігель, директор археологічного заповідника Помпеї.
Однак разом із розкішшю археологи знайшли і трагічні свідчення катастрофи 79 року нашої ери. У невеликій кімнаті будинку були виявлені рештки двох осіб – жінки віком 35–50 років та молодого чоловіка, якому не виповнилося й 20 років.
Жінка стискала в руках прикраси та монети, тоді як у руках юнака були ключі. Вони сподівалися сховатися від виверження, але стихія не залишила їм жодного шансу.
Археологи припускають, що резиденція могла належати Аулюсу Рустіусу Верусу, впливовому помпейському політику. Про це свідчать масштаби будинку та розкіш оздоблення. Зокрема, гарячі зали були прикрашені насичено-червоними стінами та мозаїчною підлогою з мармуру, привезеного з різних частин Римської імперії.
У теплих залах відвідувачі могли відпочивати, покриваючи шкіру оліями, які потім знімали спеціальними інструментами. Найбільший фригідарій – холодна зала – мав басейн, у якому могли одночасно перебувати до тридцяти осіб. Фрески із зображеннями атлетів та червоні колони додавали величності інтер’єру.
У сусідніх приміщеннях знайдено банкетні зали та молитовні кімнати. Одну з них, з блідо-блакитними стінами та зображеннями богів, власники будинку використовували для приватних молитов. Припускають, що перед виверженням у будинку тривав ремонт: у блакитній кімнаті були знайдені інструменти й матеріали для декорування стін перламутровими раковинами.
Особливий інтерес викликали предмети, які залишили після себе жителі цього будинку. Золоті та срібні прикраси – сережки з перлами, підвіски з напівдорогоцінним камінням – блищать, ніби їх виготовили щойно. Монети, знайдені біля жінки, були новими на момент катастрофи. Ці речі, збережені під попелом, додають відчуття безпосереднього зв’язку з минулим.
Однак, за словами доктора Софі Гей, знахідка також проливає світло на глибокі соціальні контрасти античного світу. Одразу за гарячою залою комплексу розташована бойлерна, де раби підтримували роботу системи.
Труби та вентилі для подачі гарячої води виглядають настільки сучасними, що здається, їх можна використовувати й зараз. Але умови роботи в цій кімнаті були нестерпними, через що контраст між розкішшю життя власників і важкою працею рабів стає ще більш разючим.
Це унікальна знахідка, яка не тільки відкриває перед нами велич давньоримського життя, але й нагадує про тіньові сторони цього суспільства, підсумовує докторка Гей.
Цей водний комплекс, безумовно, є не лише археологічним відкриттям, але й символом культурної та соціальної багатогранності Римської імперії. Він дає змогу глибше зрозуміти життя тогочасних людей, їхні прагнення та виклики, з якими вони стикалися.
Раніше "Дивогляд" розповідав про ТОП-6 найцікавіших відкриттів у древній ДНК за 2024 рік.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.