Це загадкове відчуття викликало численні запитання про те, чи дійсно люди здатні "відчувати" погляд іншого, особливо якщо той знаходиться за спиною. Вчені протягом тривалого часу намагалися розгадати цю таємницю, і результати їхніх досліджень викликають інтерес. Про це пише "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.
Це самообман?
Протягом останніх десятиліть були проведені численні опитування, результати яких свідчать, що від 68% до 94% людей хоча б раз у житті відчували, що на них дивляться. Цей феномен не є новим, адже перша наукова робота, присвячена цій темі, була опублікована ще в 1898 році. Відомий психолог Едвард Тітченер з Університету Корнелла зазначав, що чимало студентів на його курсах вважають, що здатні відчути, коли за ними спостерігають.
Одне з ранніх досліджень провів Кувер у Стенфордському університеті, в якому вивчалася здатність людей відчувати погляд. Однак результати багатьох експериментів показали, що точність виявлення погляду залежить від дослідника та його ставлення до цієї теми. Наприклад, Йоганнес Портман, який проводив власні експерименти, досяг точності 59,55% у визначенні, чи дивляться на нього в конкретний момент.
Учені висловлюють думку, що в основі цього феномену може лежати самообман. Коли ми відчуваємо, що за нами спостерігають, і повертаємося, щоб перевірити, інша людина може помітити наш рух. Таким чином, у нас може скластися враження, що вона дивилася на нас раніше. Цей механізм пояснює, чому відчуття погляду може сприйматися настільки реально.
Дослідження Тітченера 1898 року також вказувало на упередженість підтвердження: коли ми усвідомлюємо, що на нас дивляться, ми запам’ятовуємо ці моменти краще, ніж ті, коли поглядів немає. Це пояснення зберігає свою актуальність і сьогодні, свідчачи про те, що наші сприйняття можуть бути в значній мірі обумовлені психологічними аспектами, а не об'єктивною реальністю. Водночас, науковці продовжують вивчати цей цікавий феномен, намагаючись зрозуміти, чому й як люди можуть відчувати погляд, якого насправді може й не бути.
Раніше "Дивогляд" розповідав про те, що було б, якби Земля була плоскою.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.