У перший місяць осені православні віряни відзначають церковне свято, вшановуючи пам’ять мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. У цьому році за старим календарем цей день святкують 30 вересня. "Дивогляд" розповість, яких традицій та правил варто дотримуватись та яку молитву варто прочитати.
У цей день українці вітають із Днем ангела жінок з іменами святих Віри, Надії, Любові та Софії. У народі це свято ще називають "Вселенські бабині іменини" або "Бабське свято".
Історія про Віру, Надію, Любов та матері їхньої Софії
Софія – вдова та матір трьох доньок, чиї ім’я втілюють християнські чесноти: Віра, Надія і Любов. Мати виховувала своїх дітей із вірою та любов’ю до Бога.
Родина жила в Римі в часи переслідувань християн. Про щиру віру жінок почув імператор Андріан та побажав, щоб ті постали перед ним.
Коли родина потрапила на суд до Андріана, він запропонував їм помилування взамін на їхнє зречення від віри в Бога, але християнки відмовилися. Через це імператор нарік їх на страждання та жорстокі знущання.
Однак попри катування смолою, вогнем святих дів оберігала невидима сила Господа. Під час свого жорстокого суду Віра, Надія, Любов терпіли та молилися, коли їх матір Софія була змушена спостерігати за тим, як катують її дітей.
Андріан, щоб і далі змусити матір страждати, дав їй можливість поховати дочок самостійно. Софія не відходила від дочок три дні, де й сама померла. У тому ж місці християни поховали тіло матері зі святими дівами.
На день смерті Вірі було 12 років, Надії – 10, Любові – 9.
Традиції, звичаї та заборони
- За традицією в цей день ранок починався із жіночого плачу. Вважалося, що коли жінка поплаче, то це вбереже родину від негараздів та бід, а сама вона буде щаслива.
- Плач вважають не тільки вираженням болю та суму, а й певним ритуалом, який відкликав погане.
- У цей день жінки не мають займатися хатніми справами, а йти до церкви та помолитися і згадати святих мучениць. Помолитися також можна вдома.
- Молитися потрібно біля ікон мучениць та просити віри, сили, здоров’я, любові, добробут. А в ікони Софії жінки просять благословення на здоров’я дітям і жінкам, а також зачаття дитини.
- Заміжнім жінкам варто поставити біля ікони Ісуса Христа дві свічки, а третю – вночі в коровай і 40 раз прочитати слова про спокій.
- Цей коровай печуть до святкового столу, а їдять його руками. Через те, що святих дів Віру, Надію та Любов зарубали мечем. Крихти з короваю, не викидали.
- Молодим заборонено свататися та вінчатися. Вважають, що шлюб укладений у цей день буде невдалий, а молодята згодом можуть розійтися.
- Заборонено вишивати, шити та в’язати.
- Не можна лихословити та сваритися.
Молитва для жінок на свято Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії
О, святі й достохвальні мучениці Віро, Надіє і Любове й мужніх дочок мудра мати Софіє, до вас нині звертаємося зі щирою молитвою; бо хто може заступатися за нас перед Господом, якщо не віра, надія і любов, ці три наріжні чесноти, образ яких ви на собі показали!
Вблагайте Господа, щоб Він покрив нас Своєю невимовною благодаттю в скорботах і напастях, спас і зберіг як благий і чоловіколюбець.
Його славу, як незаходиме сонце, нині бачачи, допомагайте й нам у наших смиренних молитвах, щоби простив Господь Бог наші гріхи й беззаконня і щоби помилував нас грішних і недостойних заради Його щедрот.
Моліть же за нас, святі мyчениці, Господа нашого Ісуса Христа, Йому ж славу возсилаємо, з безначальним Його Отцем і Пресвятим, і благим, і животворчим Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків.
Амінь.
Раніше "Дивогляд" розповідав про те, коли краще одружуватися і вінчатися у 2024 році.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.