"Будинки для вмираючих" і заборона абортів: історія діяльності Матері Терези

Сьогодні, 5 вересня, відзначається річниця смерті Матері Терези – видатної постаті, чия самовіддана праця на благо бідних і хворих залишила глибокий слід у світовій історії

З нагоди цієї дати "Дивогляд" вирішив розповісти про її життя, діяльність і внесок у боротьбу за людську гідність і милосердя.

Її історія

Усім у світі відоме ім'я Матері Терези (при народженні – Агнес Гонджа Бояджиу), яку зарахували до лику блаженних. З часом критики почали поширювати цікаві подробиці щодо її праведного образу. 

Агнес Гонджа Бояджиу народилася в Албанії 26 серпня 1910 року. Згодом вона почала називати справжнім днем ​​свого народження саме 27 серпня. Це день, коли її хрестили.

У віці 18 років юна Агнес почула, як священик зачитує листи місіонерів з Індії, в яких ідеться про бідність та хвороби у країні. З того моменту вона відчула палке бажання дбати про бідних і тих, хто потребує допомоги.

Того ж року Агнес Гонджа Бояджиу свідомо вирішила стати монахинею. Вона поїхала до Ірландії з метою вступити до ордену ірландських сестер Лорето. У цьому місці вона й отримала ім'я сестри Марії Терези на честь французької черниці – святої Терези Лізьє.

Згодом сестра Тереза почала викладати при монастирі у школі Святої Марії для дівчаток із бідних бенгальських сімей в індійській Калькутті. За кілька років у цьому ж місці вона дала свою останню безповоротну обітницю і, як вона сама казала, стала "дружиною Ісуса" на "всю вічність". Після цієї клятви сестра Тереза здобула титул "матері".

Більшу частину свого життя жінка присвятила догляду за хворими та бідними людьми. Вона навіть заснувала Благодійну місію. Утім, багато критиків поставили під сумніви її праведний образ. 

Один з авторів статті про Матір Терезу, яку оприлюднили у журналі Studies in Religion/Sciences, Серж Ларівьє зазначив наступне:

"У пошуках документації про феномен альтруїзму на семінарі з етики, один із членів нашої групи натрапив на життя і творчість однієї з найбільш знаменитих жінок католицької церкви і тепер частину нашої колективної уяви – Матір Терезу. Опис був настільки екстатичним, що зачепив нашу цікавість і підштовхнув нас до подальших досліджень", – розповідає професор.

Зрештою, науковці дослідили майже 300 різноманітних документів про життя Матері Терези і заявили про "її доволі сумнівні способи догляду за хворими, сумнівні політичні контакти, підозріле управління величезними сумами грошей, які вона отримала, та її надмірно догматичні погляди, що стосуються, зокрема, абортів, контрацепції та розлучень".

За своє життя Мати Тереза відкрила 517 місій у понад 100 країна світу. Однак, лікарі, які відвідували ці місця, називали їх "будинками для вмираючих". Причиною цього стала абсолютна відсутність гігієни і непридатні для життя умови, неналежне харчування та утримання від використання знеболювальних.

"Всі ці чинники не можна було пояснити відсутністю грошей, адже вона отримувала гроші з усього світу", – йдеться у повідомленні видання.

"будинки для вмираючих" мати Терези
"будинки для вмираючих" мати Терези
Фото: відкриті джерела

Черниця мала особливий погляд на смерть і муки. Вона вважала, що їх варто прославляти, а не зцілювати. Страждання бідних вона порівнювала з благородними муками Христа. Саме тому вона була категорично проти використання знеболювальних і казала, що "є щось прекрасне в тому, як бідняки приймають свою частку, як страждають, наче Ісус на хресті. Світ багато отримує від страждання. Мука означає, що Ісус цілує вас".

"Перше враження було ніби переді мною фото з Берген-Бельзена, тому що всі пацієнти були острижені налисо. Там не було жодних стільців, тільки розкладачки, схожі на ті, що були за часів Першої світової. Там не було ні саду, ні двору взагалі нічого. Було дві зали. В одному від 50 до 60 чоловіків, в іншому – стільки ж жінок. Усі вмирають. Їм практично не надавалася медична допомога. Вони не отримували жодних знеболювальних, крім аспірину".

Британський письменник і лікар Аруп Чаттерджі розповідав, що у "будинках для вмираючих" не було компетентних лікарів. За хворими доглядали працівники із недостатньою медичною освітою. 

"Хворі випорожнювалися прямо один перед одним в одній кімнаті. Більшості їх заборонялося бачитися з родичами, а деяких дітей прив'язували до ліжок", – писав Аруп Чаттерджі.

Також лікар стверджував, що більше ніж 300 знедолених Калькутти у цих будинках не отримували жодного харчування протягом доби. Продовольчі картки, які були необхідні для отримання пайка, найчастіше мали лише християни, а ось прихильників інших релігій обслуговували в останню чергу.

"будинки для вмираючих" мати Терези
"будинки для вмираючих" мати Терези
Фото: відкриті джерела

Колишня служебниця ордену Сьюзан Шилдс розповідала, що Матір Тереза навчала черниць таємно хрестити вмираючих. Так, за словами Шилдс, жінка спочатку питала у вмираючого, чи хоче він "квиток до раю", а після цього прикладала до лоба вологу ганчірку і хрестила його, тихо промовляючи необхідні слова.

Мати Тереза активно виступала проти абортів, використання контрацептивів та розлучень.

"Я наважився здійснити паломництво до "Сестр – місіонерок кохання" в Калькутті на початку 1980-х. Хто міг би залишитися байдужим до роботи сирітського притулку? Вже точно не я. Особливу огиду в мене викликав девіз месії: "Хто любить настанови, той любить знання". Трохи скидається на тюремне гасло. Саме мати Тереза ​​остаточно заплямувала його. Ми стояли біля дитячих ліжечок, коли вона, повернувшись, сказала: "Ось як ми боремося з абортами та контрацепцією в Калькутті", – казав журналіст Крістофер Хітченс.

"будинки для вмираючих" мати Терези
"будинки для вмираючих" мати Терези
Фото: відкриті джерела
 
У своїй промові на врученні Нобелівської премії Мати Тереза сказала наступне: "Основна загроза світу сьогодні – це плач невинної ненародженої дитини. Якщо мати здатна вбити дитину в собі, то що нам залишається? Вбивати один одного".
 
У 1992 році, під час свого виступу на відкритій месі, сестра Тереза ​​також почала закликати суспільство до боротьби з абортами:
"Давайте ж пообіцяємо діві Марії, яка так сильно любить Ірландію, що ми ніколи не допустимо жодного аборту в цій країні. І жодних контрацептивів", – казала черниця.
Матір Тереза також називала СНІД "справедливою відплатою за неналежну сексуальну поведінку" і вважала, що це захворювання є аналогом Всевишнього, який вбиває геїв за їхню нетрадиційну орієнтацію.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше