Ця премія присуджується за досягнення, які спочатку викликають сміх, але змушують замислитися. У 2024 році церемонія вручення відбулася 12 вересня в Массачусетському технологічному інституті, і на ній були присутні лауреати Нобелівської премії, які й вручили відзнаки переможцям. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на The Guardian.
Цьогорічний головний приз дістався групі японських науковців, які дослідили можливість дихання через анус у ссавців. Їхніми колегами були відзначені дослідження голубів для навігації ракет і дослідження мертвої форелі.
Японські вчені зацікавилися тим, чи може введення кисню через задній прохід допомогти людям із порушенням дихання. Це дослідження набуло особливої актуальності під час пандемії COVID-19, коли було помічено, що деякі тварини використовують кишківник для дихання.
Проведені експерименти на мишах, щурах і свинях показали, що ссавці здатні абсорбувати кисень через пряму кишку, що дозволяє підтримувати нормальне дихання. Головний автор дослідження Ріо Окабе разом із колегами з Токійського медичного і стоматологічного університету опублікували результати в журналі Med, назвавши цей метод "ентеральною вентиляцією". Вони також припустили, що це відкриття може допомогти пацієнтам із дихальною недостатністю.
Один із співавторів, доктор Таканорі Такебе, спочатку відчував змішані емоції щодо нагороди, але згодом висловив сподівання, що це підвищить інтерес до ентеральної вентиляції. Наразі команда досліджує ефективність цього методу на людях-добровольцях у рамках першої фази клінічних випробувань.
Серед лауреатів Шнобелівської премії 2024 року виділилися:
- Світова премія: Посмертно присуджена американському психологу Б.Ф. Скіннеру за експерименти із використанням живих голубів для наведення ракет.
- Ботаніка: Джейкоб Вайт і Феліпе Ямашіта були відзначені за дослідження південноамериканської рослини Boquila trifoliolata, яка імітує листя навіть пластикових рослин поруч. Вони припустили, що "рослинний зір" може бути реальною гіпотезою.
- Медицина: Міжнародна група науковців з Швейцарії, Німеччини та Бельгії отримала нагороду за демонстрацію того, що фальшиві ліки з болісними побічними ефектами можуть бути ефективнішими для лікування деяких пацієнтів.
- Фізика: Джеймс Ляо з Університету Флориди провів серію досліджень щодо плавальних здібностей мертвої форелі, результати яких отримали наукову популярність.
- Імовірність: Група дослідників, яка підкинула 350 757 монет, підтвердила гіпотезу Персі Діаконіса про те, що монети частіше падають тією стороною, якою були підкинуті.
- Хімія: Нідерландська команда з Амстердама за допомогою хроматографії розділила п'яних і тверезих черв'яків у контексті полімерної науки.
- Біологія: Посмертно нагороджені Фордайс Елі та Вільям Петерсен за дослідження 1940 року про вплив стресу на продуктивність молочних корів, що показало, як переляк знижує кількість надоєного молока.
Ці відкриття вчергове підтвердили, що наука може бути не лише серйозною, але й несподівано кумедною.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що станеться, якщо Земля втратить кисень на 5 секунд.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.