Олександр Ейсмонт: як визначити "ефективність" виховання

Виховання в цілому - це набір манер, якостей і характеру.

Така собі сукупність людської особистості. Одні якості дають дитині впевненість і дисциплінованість, а інші — руйнують його морально. 

"Щоб зрозуміти, чи допомагає виховання, слід записати портрет дитини до того, як ви приступите до якихось кроків. Це слід виконувати двічі - до того, як почнете, а потім і після", - радить дитячий психолог і педагог Ейсмонт Олександр Вікторович.

Візьміть за основу будь-які базові характеристики дитини, які легко описати. Сфокусуйтеся, видайте рівну кількість позитивних і негативних якостей.

Олександр Ейсмонт спирається на загальне поняття користі для особистості в підборі критеріїв. Наприклад, такі якості характеру можна визначити без сторонньої підготовки.

Корисне:

 • Допомагає по дому

 • Добре вчиться

 • Відвідує додаткові заняття, що стосуються його хобі

 • Багато читає

 • Ставить перед собою невеликі цілі, намагається їх виконати, не здається, якщо щось не вийшло

Шкідливе: 

 • Сидить у гаджетах після 11 вечора

 • В іграх купує внутрішньоігрові предмети за реальні гроші

 • Мало покладається на себе 

Подібний список буде просто скласти самостійно, відповідаючи на питання. 

Мама і підліток
Мама і підліток
Фото: Shutterstock

Наприклад, Олександр Ейсмонт виділяє наступні критерії: 

 • "Що це дасть дитині через 5 років?". Якщо відповідь підпадає під категорію "за допомогою цього дитина зможе підвищити якість свого життя", то це вірний вибір. Період в 5 років — це прийнятний горизонт для дитини, але якщо результати будуть тільки через 20 років, то за подібне виховання дитина буде недолюблювати батьків. Більш того, це може привести до розвитку комплексів. 

 • "Чи буде дитина вдячна, якщо я навчу його цьому?". Дитині не подобаються курси балету або піаніно, дратує спів? Відповідь на це питання зможе дати тільки той батько, який правильно налагодить зв'язок зі своїм чадом. 

 • "Чи зможе дитина навчитися цьому без шкоди для себе зараз?". Стрільба з лука в 7 років - це, звичайно, заняття для міцних плечем, але в цілому дуже ризиковане. 

 • "Чи вистачить у дитини ресурсів для того, щоб навчитися цьому?". Батьки повинні оцінити можливості дитини, не дорікаючи її, якщо якісь надії не виправдані. У разі, якщо дитині щось дається важко, не буде зайвим пропозиція допомоги.

Конкретні кроки для зближення з дитиною - дає вказівки Олександр Ейсмонт

Мама і підліток
Мама і підліток
Фото: Shutterstock

У лексиконі сучасних дітей багато "молодіжних" і не зовсім зрозумілих слів. Але Ейсмонт Олександр Вікторович люб'язно їх переклав. 

 1. "Тік-Ток", "Ю-туб", якийсь "Інстаграм", незрозуміле слово Fortnite і Minecraft - ось ці всі штуки необхідно вивчити уздовж і поперек. Конкретно, слід долучитися до культури підростаючого покоління, вбирати не засуджуючи. 

 2. Зрозуміти, які меми подобаються вашій дитині, і почати їх надсилати в особисті повідомлення через месенджер. Бажано "Телеграм". Переклад: меми це смішні картинки: як "демотиватори" в 2007-му. Аналогія з більш давнім періодом - газетні карикатури, анеки або анекдоти, ребуси.

 3. Підписатися на п'ятьох блогерів, яких дивиться ваша дитина, виконати ту ж операцію з і іншими джерелами контенту. 

 4. Не засуджувати. Засуджуючи ви віддаляєтеся від дитини. Яким би дивним не здався контент, пам'ятайте — ми сміялися над пальцем, що згинається, і дивною жабою, яка ганяла на невидимому мотоциклі. Сприймайте і діліться моментами, які вас розвеселили з чадом. 

 5. Візьміть лупу і вивчіть те, чим цікавиться ваша дитина. Спостерігайте, гугліть все, що здається незрозумілим. Якийсь дивний символ на портфелі? Сфотографувати, використовувати Google Lense, пошукати схожі, знайти назву. Через 20 хвилин ви перетворитеся на справжнього детектива і будете розуміти, чим цікавиться дитина. 

 6. Акуратно, бажано без шуму, створіть фейк в "Інстаграмі" або іншій соцмережі, і стежте за контентом, який постить ваша дитина. Не виносьте зміст на обговорення, інакше втратите довіру, але стежте і робіть припущення про те, що відбувається у людини в голові. Мотайте на вус, але не втручайтеся.

  "Ви зрозумієте, що вам довіряють, якщо дитина сама запропонує підписатися на її соціальні мережі",- каже Ейсмонт Олександр Вікторович.
 7. Не втручайтеся. Яким би серйозним не здавався привід з вашого боку, але до тих пір, поки немає прямої фізичної загрози, намагайтеся тримати дистанцію з дитиною. Це дасть їй відчуття простору, яке дозволить розкрити себе. 

 8. Дайте дитині грошей на замок в дверях, покажіть де його купити і як вставити. Чим раніше у вашого чада буде свій простір, тим безболісніше пройде підлітковий період. 

Яких результатів слід очікувати 

Олександр Ейсмонт підкреслює:

"Співпраця і партнерство зі своєю дитиною приносить значно більш вагомі результати, ніж відвідування нескінченних гуртків. Дитині не завжди це необхідно, адже іноді все, чого не вистачає  - особисті помилки".

Ви зрозумієте, що дитина довіряє вам, якщо у відповідь на відправлені в особистих повідомленнях меми він почне надсилати свої, обговорювати при вас свої інтереси, питати про ваші інтереси. 

"Повсякденна технічна комунікація між дитиною і батьками в сучасному світі породжує стіну відчуження, яка нависає над людиною. Жодна адекватна людина не зможе витримати подібну "залізну завісу", не кажучи вже про дитину. Здорове спілкування з дитиною, як вже з дорослою людиною, ключ до того, щоб зробити з нього щасливого дорослого", — підсумовує Олександр Ейсмонт.
Теги:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше