Чому Купало став Іваном, або як помилка літописця породила язичницьке "божество"

7 липня – цього дня ми активно святкуємо чи не єдине свято з тих, що лишилися нам від язичницьких предків. Обряди та звичаї на свято Купала відомі кожному ледь не з колиски. Та якби дохристиянські пращури могли з нами поговорити, чи не знайшлося б у них зауважень? 5.ua знайшов відповідь на це питання

За православним календарем 7 липня церква відзначає Різдво Івана Хрестителя. У східних слов'ян і народів Прибалтики це свято за часом збігається із язичницьким святом Купала, яке колись припадало на день літнього сонцестояння. Та виявляється, з плином століть, через плутанину з календарями святкування Купала "зсунулося" – і поступово його почати ототожнювати з Різдвом Іоанна Хрестителя.

День літнього сонцестояння був святом сонця, плодів та врожаю. За народними уявленнями, цього дня сонце має особливу життєдайну силу, а з його сходом вода набуває чудодійних властивостей, оскільки воно в цій воді викупалося. Тому вмитися рано-вранці в річці або росі вважалося чудовою прикметою, це додавало здоров'я та краси. Цього ж дня стрибали через вогнище, аби очиститися від гріхів. Усі ці гуляння й називалися Купалою.

Свято Купала
Свято Купала
Фото: pershij.com.ua

Літнє сонцестояння – час зустрічі літа і зими, до якого люди готувалися заздалегідь і дуже прискіпливо. Згідно із слов'янськими міфами, Марена – зимове божество, що морить землю стужею, а людину – хворобою і голодом. Купало – символ родючості та достатку. До святкування молодь старанно готувалась: робили опудала – Купала з вербової гілки з квітами та стрічками, а Марени – із соломи, у жіночій сорочці. Навколо опудал водили хороводи та співали купальські пісні, потім їх спалювали чи топили.

Загалом, більше про купальські обряди, популярні й досі, особливо серед молоді ви можете почитати тут. Нас же цікавить дещо інше.

Івана Купала на Одещині
Івана Купала на Одещині
Фото: фото Думская

Із приходом християнства до Київської держави з'явилося і нове свято – Різдво Івана Хрестителя – найбільшого святого після Діви Марії. Протягом року на його честь святкується аж шість дат: празник Зачаття, Різдва, Усікновення Голови, Перше і Друге Знайдення Голови, Третє Знайдення Голови і Собор Івана Хрестителя після Богоявлення. Різдво, що припадає на 7 липня, – найбільше з перелічених свят.

І свято Різдва Іоанна Предтечі відоме ще з III століття – відколи Русь сповідувала язичництво і поклонялася Перуну, Сварогу, Симарглу і лотримувалася купальського обряду. Тоді цей день називали "світлим торжеством" і "десницею Сонця правди". Лише з початку IV ст. свято з'явилося у християнському календарі.

Різдво Іоанна Предтечі
Різдво Іоанна Предтечі
Фото: www.dyhdzvin.org

За християнським вченням, Іоанн Предтеча сповістив людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Коли Іоанну минуло 13 років, він почав проповідувати в Іудейській пустелі й на околицях ріки Йордан. Він викривав пороки суспільства і закликав до покаяння, сповіщаючи про швидке пришестя Месії.

Згодом навколо Іоанна почали збиратися учні. Зовнішнім знаком покаяння і духовного оновлення Іоанн вибрав хрещення у воді. Святий навчав, проповідував, хрестив, викривав гріхи, відстоював справедливість. За Христа і христову науку святий відважно приймає мученицьку смерть. За наказом Ірода Антипи Іванові Хрестителю відтяли голову.

Пересічний народ, не до кінця розуміючи релігійну суть свята, почав називати день Івана Хрестителя днем Івана-травника, Івана-чаклуна. Згодом до цієї назви додали ще слово "Купала" на честь популярного язичницького свята родючості й достатку, вшанування якого через зміну календаря припало на ці дні. І називали так не випадково.

У Православної церкви України є пояснення.

ПЦУ
ПЦУ
Фото: Facebook

До реформи календаря свято Купала відзначалося 22-23 червня, коли після літнього сонцестояння день починав скорочуватися і природа повертала на зиму. Після встановлення т. зв. "нового" стилю календаря – а це відбулося відносно нещодавно – купальські дні й почали відзначати 6-7 липня – саме на свято Іоанна Хрестителя. Так у вустах народу Купало став Іваном Купалом – все змішалося.

"Чому Купало став Іваном? Пояснюється це народною інтерпретацією імені святого чесного і славного пророка Іоана, Предтечі і Хрестителя Господнього, Різдво якого Церква відзначає 7 липня – згідно з Євангелієм, Іоан Предтеча був родичем Господа нашого Ісуса Христа і народився на шість місяців до Різдва Спасителя", – кажуть у ПЦУ.

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель
Фото: відкриті джерела

Є пояснення і того, як обрядовий символ несподівано "перетворився" на божество.

Вперше Купало згадується в Густинському літописі XVII ст. – за припущенням істориків, це відбулося внаслідок непорозуміння: літописець із Густинського монастиря, описуючи ігрища з купаннями, ототожнив спосіб гулянь з назвою "божества".

Літопис
Літопис
Фото: vsiknygy.net.ua

"У ніч на 7 липня маскультура популяризує гуляння на берегах водойм, стрибання через вогнища, "ворожіння“, пошук папороті в лісі... Такі гуляння називають "святом Івана Купала" і часто, через незнання, говорять, що це народна назва церковного свята, яке відзначається 7 липня, Різдва Іоана Предтечі. Це неправильне твердження: за змістом, часом, способом відзначення та походженням ці дві події не мають між собою нічого спільного", – наголошують у Православній церкві України.

Тож Івана Купала та Різдво Іоана Предтечі – це цілком різні відзначення, наголошують українські релігійні діячі. А також закликають пам'ятати про сенс подій та свят.

Інформацію взято з відкритих джерел

Читайте також: Купала за старовинними традиціями на острові Хортиця: як святкують чоловіки та жінки – сюжет

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше