відвідувачі

"Відчуй Київ" у музеї "Третя після півночі": прогулянка містом наосліп

5 канал

Після прогулянки можна дослідити шрифт Брайля, написати ним своє ім'я

Ви коли-небудь гуляли із заплющеними очима? Намагалися пити каву навпомацки або навіть писати не бачачи паперу? Ні? А в Києві є місце, де можна усе це спробувати – і уявити світ іншим.

Віталія з дитинства має порушення зору, але це не заважає їй навчатися і працювати. Вона вже 2 роки є гідом у музеї "Третя після опівночі". І поки через карантин музей зачинений, там вигадали формат екскурсій – "відчуй Київ".

"Це прогулянка містом у повній темряві, з маскою на очах. Ми такий формат придумали в умовах карантину для того, щоб працювати", – каже гід музею "Третя після опівночі" Віталія Ясінко.

Віталія досконало знає весь маршрут, оскільки причетна до його розробки. Вона допоможе наосліп піднятися сходами, перейти через дорогу, впізнати квітку за запахом, а також набрати воду в пляшку. Для відвідувачів – це щось нове та незвичне, а для Віталії звична справа, так минає майже кожен її день.

"Насправді спершу не орієнтуєшся взагалі, не розумієш, що відбувається, як взагалі можна пройтись по вулиці, але ось з часом загострюються, я так зрозуміла, інші чуття, тобто слух, і я намагаюся вже покладатися більше на слух і таким чином орієнтуватись у просторі", – розповідає відвідувачка Богдана Борщ. 

Насамкінець прогулянки органи чуття ніби загострюються, виразнішим стає кожен звук. Віталія говорить, що в кожної людини різні емоції, і кожну вона відчуває.

шрифт Брайля
шрифт Брайля
Фото: 5 канал

"Люди дуже часто на початку екскурсії сильно бояться, але потрібно налаштувати людину на те, що вона в безпеці, і я весь час поруч, і якщо будуть якісь перешкоди попереду, я обов'язково буду попереджати", – каже гід Віталія Ясінко. 

Організатори пояснюють: таким форматом екскурсії хочуть показати, як важко буває людям із порушенням зору.

Після прогулянки можна дослідити шрифт Брайля, написати ним своє ім'я. Прочитати книжку для незрячих пучками пальців. Пограти у шахи з тактильними мітками та спробувати вийти з лабіринту, не дивлячись на нього. Офіційної статистики людей із порушеннями зору немає. За різними даними, в Україні понад 300 тисяч таких людей. І хоча більша частина з них працездатного віку – роботу знайти майже неможливо.

Катерина Ментус, Юрій Гончаренко, "5 канал"

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ