Найбільша у світі сніжинка і перший холодильник: ТОП-10 "морозних" фактів

Найстаріший лід на Землі має вік близько 900 000 років. Він був виявлений в Антарктиді 20 листопада 2003 року. З нагоди річниці незвичайного відкриття ми підготували деякі факти і фото, від яких "замерзає" монітор

1. 7733 роки знадобиться, щоб при сучасних темпах танення зник Гренландський льодовик. Антарктида втрачає лід повільніше і протримається близько 200 000 років, якщо танення не прискориться.

2. 3000 атмосфер – такий тиск може створити вода, якщо не давати їй розширюватися при замерзанні. Цей тиск призводить до збільшення тріщин на дорогах та спорудах, якщо в них утворюється лід.

Гренландський льодовик
Гренландський льодовик
Фото: відкриті джерела

3. Чистий лід виглядає майже прозорим, а чистий сніг здається білим. Увесь секрет – в оптичних властивостях снігу і льоду. Промені сонця проходять через кригу наскрізь, а при проходженні через сніжинки віддзеркалюються. Причому проміння не втрачає жодного спектра при віддзеркаленні від снігу, тому сніг і здається нам білим.

4. Ми звикли до білого снігу, але інколи він набуває інших кольорів, наприклад, рожевого чи червоного. Таке явище можливе в місцях поширення водорості хламідомонада сніжна, що надає сніжному покриву відтінків червоного, бурого, жовтого і навіть чорного кольорів.

Рожевий сніг
Рожевий сніг
Фото: відкриті джерела

5. Якщо розтопити всі льодовики на нашій планеті, то понад 12% суші зникне під водою, а рівень води у світовому океані підніметься на 65 м.

6. Якщо вірити книзі рекордів Гіннеса, найбільша сніжинка, яку будь-коли фіксували, мала діаметр 38 см. Вона випала під час снігової бурі 1887 року в місті Форт-Кео, штат Монтана, США.

.
.
Фото: відкриті джерела

7. Найбільшого у світі сніговика зліпили в місті Бетель (США) 2008 року. Висота становила 37 м 20 см, а вага – 6 тисяч тонн. За руки слугували дві 9-метрові канадські ялини. Прикрасили снігову бабу гігантською червоною шапкою (обхват голови – майже 15 м) та шарфом довжиною 40 м. Шию снігового велетня прикрашав 23-кілограмовий кулон-сніжинка зі слюди діаметром майже 2 м. Війки йому замінили лижі.

Найбільший у світі сніговик
Найбільший у світі сніговик
Фото: відкриті джерела
Найбільший у світі сніговик
Найбільший у світі сніговик
Фото: відкриті джерела

8. Близько 50% населення планети ніколи не бачило і не побачить снігу. Це статистика, яку розповіли науковці із Кембриджу. Отже, той, хто бачить сніг за вікном, може вважати себе щасливим.

9. Досі в селах і на дачах як додаток чи замість холодильника використовують льох, де завжди холодно. Ніхто не знає, коли викопали перший льох, але, мабуть, ще в доісторичні часи. Іноді охолоджують продукти в геть непідходящих приміщеннях. У Туреччині селяни досі користуються замість льохів… давньоримськими склепами. Але, звичайно, це були ще не справжні "холодильники", і продукти в них довго не зберігалися.

Давній холодильник
Давній холодильник
Фото: відкриті джерела

10. Двісті років тому Томас Мур спробував доставити вершкове масло зі штату Меріленд у Вашингтон, США. Щоб масло не псувалося, він спорудив бак із тонких листів сталі, обгорнутий кролячими шкірками і поміщений у цебер із кедрових дощок. Зверху Мур насипав лід і назвав усе це "рефрижератор". Навіть патент оформив. Але лід у такому холодильнику все одно швидко танув.

Бонус:

Незадовго після катастрофи пасажирського лайнера "Титанік" 14 квітня 1912 року в Атлантичному океані, на фотоплівку був зафіксований айсберг, який став причиною потоплення. Існує поширена думка, що це єдина фотографія льодини, яка збереглася. Ось вона:

Айсберг, із яким, найімовірніше, зіштовхнувся "Титанік"
Айсберг, із яким, найімовірніше, зіштовхнувся "Титанік"
Фото: Вікіпедія

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше