Тутанхамон

Прокляття Тутанхамона: чи справді 18-річний фараон карає тих, хто турбує його гробницю

Depositphotos

5.ua підготував для вас добірку фактів про одного з найвідоміших фараонів і справжнього символу давньоєгипетської цивілізації

10 років правління

Із часу як знайшли гробницю давньоєгипетського фараона Тутанхамона, пройшли 96 років. У 1922 році це стало найважливішим археологічним відкриттям, які зробили два англійці: професійний археолог-єгиптолог Говард Картер і археолог-любитель Лорд Карнарвон.

Тутанхамон зійшов на престол, коли йому було ще дев'ять років. Втім у досить юному віці він став одним із найзнаменитіших фараонів в історії. Правитель був одружений на Анхесенамон, від якої мав двох мертвонароджених немовлят. За роки правління Тутанхамон не встиг відзначитися чимось славетним. Він займався реставрацією споруд і храмів, та побудові нових.

Помер фараон раптово у 18 років, а спадкоємців на трон так і не мав. Окрім того, не мав і підготовленої для нього гробниці. Похований він був в досить скромному склепі під хатинами робітників, які споруджували поруч гробницю для Рамсеса VI, фараона XX династії. Через це його гробницю довгий час не могли знайти. Її не було пограбовано, і вона збереглася у досить доброму стані.

Тутанхамон став важливий історії тому, що по його гробниці став зрозумілим обряд поховання, масштаби культу фараона, а також рівень художнього ремесла в Єгипті. Крім мумії Тутанхамона, у гробниці було знайдено 143 предмети, які прикрашали його труни. Їх, до речі, було аж три. Також поруч з фараоном були похоронені його мертві діти. Ще були знайдені його трон, золоті статуетки, ритуальні судини, зброю, коштовності, одяг та інше.

Єгипетський папірус
Єгипетський папірус
Фото: Depositphotos

Цікаві факти про Тутанхамона

  1. Помер фараон, ймовірно, від відкритого перелому ноги. Також відомо, що він був інфікований паразитом, що викликає малярію. Мав ще кілька генетичних відхилень, включаючи хворобу кісток і клишоногість. Тутанхаман був дуже слабким і не міг ходити без палиць.
  2. Є факти стверджувати, що дружина фараона була його зведеною сестрою. Батько Анхесенамон Ехнатон мав дві дружини, одна з яких Кіра була матір'ю Тутанхамона, а інша Нефертіті була матір'ю Анхесенамон.
  3. Двоє мертвонароджені немовляти, яких знайшли у гробниці, бути дівчатками.
  4. У гробниці археологи виявили близько 300 паличок для ходьби. Їх поклали туди, аби в загробному житті, їх йому вистачило.
  5. Фараон був досить високого зросту – приблизно 180 см.
  6. Кілька дослідників вважає, що саме знахідка Говарда Картера наштовхнула радянських вождів на думку забальзамувати тіло Леніна і виставити його в мавзолеї.
  7. Насправді прокляття фараона не існує. Всі археологи, які знайшли гробницю чи досліджували її, померли від природних причин чи хвороб, втім до жили до 70-80 років. У створенні легенди щодо прокляття гробниці звинувачують журналістів, які робили сенсацію з кожної смерті людини, пов'язаної з відкриттям.

Нагадаємо, нещодавно Супрун назвала спосіб, як уникнути понад 80% смертей.

Також дивіться фотогалерею за темою:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ