Весільний ажіотаж: як організувати свято в традиційному українському стилі

Весільний сезон у самому розпалі і підготовка до найзаповітнішого дня триває на повний хід. 5.ua підготував для вас цінну інформацію, як відсвяткувати традиційне українське весілля, аби цей день запам'ятався надовго та був справжнім святом для закоханих молодят

Українське весілля за складом може дещо нагадувати грецьке чи римське. Проте обряди, традиції та національний колорит присутній лише в українському святкуванні. У цьому матеріалі ми взяли до уваги найголовніші моменти, які варто врахувати при організації традиційного українського весілля. Потрібно зауважити, що точних обрядів чи традицій назвати не можна, адже кожен регіон та область мають свої особливості святкування: від того, який візерунок буде на рушнику, до страв на столі.

Отже, з чого почати… Ми пропонуємо вам список із таких пунктів: одяг та аксесуари, місце проведення свята, страви на столі, обряди та традиції, подарунки, а також розваги для гостей. Головне правило – пам'ятати, що ці всі пункти мають стосуватися лише українського традиційного весілля. Окрім того, про це варто попередити своїх гостей, наприклад, у запрошенні.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Одяг до українського весілля

Біла сукня з фатою не характерна для України. Цю традицію принесли вже європейські країни. Автентичне вбрання для святкування наречені вибирали з вишитих сорочок. Утім, дівчата можуть не вдягати вишиванку і спідницю. Сьогодні є можливість знайти у продажі яскраві вишиті святкові сукні, які стануть родзинкою вашого весільного вбрання.

Нареченому бажано знайти сорочку у відповідному стилі до сукні нареченої. Аби справді пара виглядала разом гармонійно, весільне вбрання можна пошити на замовлення. Окрім того, що ваш весільний одяг буде гарним та унікальним, він ще й буде практичним. Вишиванки стають у тренді, тому святкове вбрання можна буде вдягнути ще не один раз, наприклад, на річницю вашого весілля. Головне потрібно обрати кольорову гамму весілля та візерунки, які ви хочете бачити на вбранні. Якщо ви не можете без білого кольору, то варто зазначити, що вишиванки зроблені з білих ниток на такому ж полотні, виглядають вкрай ніжно та вишукано.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Варто також пам'ятати про аксесуари. Це стосується букету та віночка для нареченої, адже білої фати також немає на традиційному українському весіллі. Здавна вважалося, що незаміжня дівчина має носити квіти у волоссі, а вже після весілля вдягати хустку.

Букет української нареченої має складатися з сезонних рослин: квіти, ягоди, горіхи, листя, колоски пшениці і т. д. Все залежить в яку пору молодята вирішили справляти весілля. Весною це може бути бузок, тюльпани, гіацинти, анемони чи барвінок, а також усі рослини, які прокидаються від зимового сну. Для літа можна до букету взяти жоржини, лілії, півонії, лаванду чи троянди. Окрім того, до літнього букету можна додати овочі, фрукти чи ягоди, наприклад, полуницю. Осінь щедра на врожай, тому окрім квітів, можна додати багряне листя, колоски пшениці, горіхи, яблука, виноград і т. д. Зимове весілля – це сніжна казка, тому до букету можна додати шишки, гілки ялинки, ягоди горобини. Також можна замовити декоративну бавовну, яка буде нагадувати пухкий сніжок.

Ідентичний до букету має бути і вінок нареченої. Образ наречених вже виглядатиме повноцінним ансамблем. Також потрібно обрати хустку, яку потім дівчина буде вдягати замість віночка. Сьогодні український ринок має вдосталь вибору традиційних яскравих хусток. Її варто підібрати до загального стилю і кольору весілля.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Фото з відкритих джерел

Окрім вбрання для наречених, варто зазначити дрес-код і для гостей. Нехай це буде тематичне весілля, де по-українському вдягнені не лише молодята, а й ваші родичі та друзі. Вишиті сорочки та костюми до них можна замовити (ну, раптом ще досі у когось немає вишиванки). 

Місце проведення святкування

Здавна вважалося, що без вінчання у церкві та проведення святкування, шлюб не є дійсним. Звісно, сьогодні можна одружитися за кілька годин, втім за традицією все ж потрібно обрати церкву та ресторан. Звичайно, для вінчання потрібно обрати українську церкву, можна відвідати традиційну дерев'яну. Для обряду потрібні будуть рушники та свічки, які також можна підібрати до загального стилю весілля. За традицією, рушники наречена мала вишити сама, тому можна спробувати й такий підхід до підготовки свята. Тоді візерунок підбираємо за регіоном і вишиваємо символи на вдачу і щасливе подружнє життя.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Ресторан, звичайно, обираємо в українському стилі. По-перше, будуть гарні фотографії, по-друге, не буде порушена тематика святкування. Для оформлення залу можна взяти декораторів, які оформлять його так, як вам буде завгодно: квіти на столі, які будуть повторюватися у весільному букеті, фотозону для пам'ятних знімків, декор стільців та стін, а також освітлення (може бути штучне зі свічок чи ліхтарів ручної роботи). Місце вінчання, до речі, також можна оформити за допомогою декораторів. Весільна казка у ваших руках.

Чим пригощати гостей

Українська кухня багата і різноманітна. Сьогодні ресторани можуть навіть звичайні голубці подати вишукано та зі смаком. Взагалі для традиційного українського застілля прийнято накривати столи з глиняним посудом. Якщо ресторан не має подібного, можна взяти напрокат, за що потурбуються організатор чи декоратор весілля.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Так само, як й інші традиції, кухня має свої особливості залежно від регіону. Але для меню візьмемо холодні та гарячі закуски, перші страви, м'ясо, рибу, гарнір, солодкий стіл та напої. Ми пропонуємо вам орієнтовний список того, що може стояти на столі. В ресторані цікавтеся стравами і обираєте, те, що вам буде смакувати.

Холодні закуски: холодець, сало, варя (салат на основі буряку, квасолі та чорносливу), свіжі та мариновані овочі.

Гарячі закуски: домашня ковбаса, м'ясні крученики, полядвиця, деруни зі сметаною, голубці.

Перші страви: борщ з пампухами або грибна юшка.

Основні страви: картопля в горщиках, банош (каша з грибами, шкварками та домашнім сиром), вареники з картоплею і смаженою цибулею, печеня з грибами (запечені в горщику деруни, м'ясо та гриби), мазурики (котлети з індика), карась запечений у сметані, щука тушкована з хроном, короп тушкований з цибулею в сметані, судак запечений із грибами й раками, рибні крученики.

Солодкі страви: перекладенець (пиріг з горіхами та вишнями), вергуни (коржики на основі алкоголю), вареники чи млинці (з сиром або фруктами), сирники, весільний коровай.

Напої: узвари, квас, кисіль, калинник, медовуха, наливки та настоянки, горілка, варенуха та інші.

Обряди на весіллі

Благословення. Перед виходом із батьківської хати наречений просить благословення. Молодий кланяється батькам, які стоять з іконою та хлібом. Наречений, вклонившись та попросивши благословення, цілує спочатку ікону та хліб, а потім батьків – і так тричі. Мама обходить всю весільну громаду також тричі і кропить її свяченою водою. Тарілку, в якій вона була, розбивають об поріг.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Брама. Сьогодні цей обряд відомий як викуп нареченої. Дорогу перед під'їздом до нареченої перегороджують столом, на якому обов'язково має бути ікона, пляшка горілки, хліб, м'ясне та солодке. Колись з боку нареченої були тільки хлопці, які намагалися не відпустити дівчину, але тепер цей обряд чисто символічний. Традиційно в Україні грошової одиницею для викупу молодої була горілка. Коли сторони домовляються і забирають з-посеред дороги стіл, виходить молода. Наречений намагається виманити майбутню дружину за браму, а наречена навпаки – притягнути нареченого якомога ближче до двору чи під'їзду. Хто кого більше переманить на свій бік – той і керуватиме в сім'ї.

Поклін. Молодята тричі просять благословення в обох батьків та родичів. Після цього обряду вже мама молодої окроплює молодят і гостей свяченою водою, а батько посипає цукерками змішаними із зерном та копійками. При цьому наречені стоять окремо: він – з дружками, вона – з дружбами. Виходячи з подвір'я, молодята тричі кланяються гостям та сусідам.

Весільний коровай. Наприкінці застілля обидві мами (свахи) разом із дружбами і дружкою починають різати коровай і роздавати гостям. Дружби говорять приблизно такий текст: "З під зеленого дуба, де барвінок в'ється, від молодого та молодої коровай шлеться. Десь тут має бути стрийко з Канади з родиною. Гоп, гоп, гоп. Музиканти сто літ!" В одній руці вони несуть кавалок короваю, а в другій тримають дзвіночки.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Зняття віночка. По центру ставиться стільчик і кладеться подушка. На цей стільчик сідає наречений, наречена – йому на коліна. Всі незаміжні дівчата виходять уперед і стають у коло. Свекруха з дружками підходить до нареченої і, з допомогою дружок, знімає віночок. Після цього дістає хустину і пробує пов'язати її на голову нареченої. Остання три рази не дається. Після чого свекруха дарує нареченій подарунок (зазвичай щось з ювелірних прикрас). Далі пов'язує хустину молодій на голову, та вже не пручається. Це символізує зміну статусу молодої – з дівчини на молоду господиню.

Подарунки молодим

Гроші завжди будуть актуальними та найпопулярнішим подарунком на весіллі. Але якщо молоді не проти цікавого подарунку, тим паче, що весілля тематичне, або гості самі виявили ініціативу, то варто дізнатися, що можна подарувати на традиційне українське весілля. Зазвичай, молоді просять дарувати гроші, а замість квітів оригінальний дарунок у тему весілля.

Молодій родині знадобиться посуд. Можна подарувати гарний набір якісної, автентичної кераміки. Це може бути глиняний, мальований сервіз чи барило для вина.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

Також можна подарувати розкішний решетилівський тканий килим. Його можна замовити чи купити. Або ж варто розгледіти як подарунок мальовану петриківським розписом скриню, у яку подружжя може складати свої речі або ж у майбутньому дитячі іграшки.

Крім того, можна подарувати щось смачне і оригінальне. Наприклад, бочонок меду, який потім можна буде використовувати для соління огірочків.

Також у подарунок створюють набір із різних продуктів, наприклад, засушені білі гриби, карпатський чай, варення та сушені фрукти. Досить простий, але вкрай потрібний кошик буде до смаку молодятам.

Варто також зауважити, що подарунком може слугувати національні прикраси для молодої та речі з вовни для нареченого.

Скатертина, хустки, постільна білизна та одяг в українському стилі також стануть хорошим подарунком на тематичне святкування.

Як розважати гостей на весіллі

Вульгарні конкурси, які часто використовують на сучасних весіллях, не мають нічого спільного з Україною, а прийшли з Росії, де з'їсти банан у чоловіка на колінах чи лопнути повітряну кульку сідницями вважається нормою.

Якщо ви хочете, аби ваші гості не сумували, можна покликати музикантів, які зіграють народні запальні пісні. Українська музика досить жвава і весела, жоден із гостей не буде сидіти за столом. Якщо наречені чи гості гарно співають, то музичне виконання також буде хорошою програмою вечора. Бо сучасна українська музика не лише гарна й мелодійна, а ще й б'є рекорди переглядів і прослуховувань в Інтернеті.

Українське традиційне весілля
Українське традиційне весілля
Фото: Depositphotos

До того ж, можна покликати якийсь народний ансамбль, який станцює і заспіває для гостей. Професійний гопак вважається акробатичним танцем і одним з найважчих. Якщо покликати справжніх умільців, ваші гості будуть приємно вражені виставою.

Крім того, запросіть бойових козаків, які позмагаються на шаблях та покажуть різні трюки. І за тематикою, і за емоціями ці хлопці точно будуть родзинкою вашої святкової програми.

Сьогодні в Україні популярна пісочна анімація. Ви можете попросити художника намалювати вашу історію кохання і таким чином розказати всім про неї.

Нагадаємо, що Івана Купала та інші старовинні свята доводять, що Україні більш як тисяча років.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше