Лувр Абу-Дабі

"Лувр Абу-Дабі": у столиці Арабських Еміратів з'явився музей за $1 млрд

5 канал

Нині тут близько 600 витворів мистецтва. Половина – орендована із французьких галерей і музеїв

У столиці Об'єднаних Арабських Еміратів – Абу-Дабі – з'явився свій Лувр. Комплекс включає в себе 55 невеликих будинків, з'єднаних доріжками та алеями. Партнером Арабських Еміратів у цьому проекті стала Франція – навіть дозволила використати прославлену назву Лувр. Але не назавжди, а на 30,5 років.

Це не філія знаменитого на весь світ паризького музею, хоча й має таку саму назву. На штучному острові розташувався музей сучасного типу і традиційного арабського змісту. Зовні споруда навіть не привертає уваги. Зате всередині – вражає. Крізь мереживний купол проникає сонячне проміння. А білі зали музеїв розділені басейнами. Вони символізують гармонію природи – сонце, світло і море.

Як розповідає архітектор: "Метафора з небом – космографічна. Коли я здіймаю очі догори – бачу промені сонця. А поруч – море. Це нагадує мені дитинство і батьківський дім". Ідея створити арабський Лувр зародилася понад 10 років тому. Ще з 2003-го Арабські Емірати і Франція обговорювали можливість реалізувати спільний культурний проект. Він мав би показати людські цінності – спільні для всіх країн і народів, попри численні теракти і напружену геополітичну ситуацію.

Концепт музею розробив Жан Нувель – один із найвідоміших сучасних французьких архітекторів. За 40 років своєї кар'єри він побудував більш як 200 будівель у Європі, Азії та Сполучених Штатах. Фірмовий стиль архітектора – максимальне застосування скла і дзеркал. Це візуально розширює простір і наповнює його світлом. Каже: "Ідея полягала в тому, щоб створити арабську агору (назва міської площі у давніх греків – 5.UA). Тобто місце, де могли би збиратися люди. Приходити сюди і повертатися знову, говорити про культуру і мистецтво".

Нині тут близько 600 витворів мистецтва. Половина – орендована із французьких галерей і музеїв. Серед них роботи Леонардо да Вінчі, Ван Гога, Поля Гогена, Пабло Пікассо, Сая Твомблі. А поруч з ними – шедеври арабського мистецтва. "Це не європейський музей, це не європейський погляд на світ і стан речей. Це певний місток між Сходом і Заходом, між Азією, Африкою і Європою", – вважає директор Лувру Жан-Люк Мартінес.

На будівництво музею витратили більш як $1 млрд. Лише за використання назви Лувр протягом 30 років Арабські Емірати заплатили $525 млн. Тепер в Абу-Дабі сподіваються – музей привабить мільйони туристів з усього світу.

Вероніка Орєхова, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ