10 майбутніх трендів на ринку праці у 2023 році

Український ринок праці переживає один із найбільших викликів, які коли-небудь перед ним поставали. Повномасштабна війна, розпочата росією, спричинила ситуацію, коли багато робочих місць було закрито, певні професії втратили актуальність, а роботодавці та працівники були змушені неодноразово пристосовуватись до умов, що змінювалися

 Станом на початок 2023 року можемо побачити, що відбулася певна стабілізація, поволі збільшується кількість вакансій і навіть очікується зростання заробітних плат. Чого варто чекати від ринку праці у 2023 році? Читайте про те, які тренди пануватимуть упродовж цього року.

Підсумки 2022 року та прогноз на 2023 рік

Якщо говорити про загальносвітові тенденції, то очікується, що у 2023 році число офіційно безробітних осіб у всьому світі збільшиться на 3 млн. Світовий ринок досі перебував у фазі відновлення після пандемії COVID-19, однак тепер війна проти України викликала нову хвилю проблем. Зазначається, що подолати наслідки спричиненого пандемією спаду вдасться не раніше 2025 року. Крім того, очікується, що й світовий ринок праці стане більш орієнтованим на роботодавців, підвищиться рівень неофіційного працевлаштування, від працівників вимагатимуть більше, а платитимуть менше. Це, безумовно, позначиться на якості життя людей. Що довше триватиме війна росії проти України, то більше негативних наслідків це викличе.

В Україні у 2022 році внаслідок повномасштабної війни відбулася переорієнтація українського ринку праці на роботодавців. Упродовж року в декілька разів зменшилася кількість вакансій, а третина українців залишилась без роботи. Навіть попри те, що багато громадян виїхало за кордон та долучилось до лав ЗСУ, ситуація залишалась напруженою протягом усього року. Повідомляється, що за минулий рік свої резюме на сайтах з пошуку роботи розмістило понад 2 млн осіб. З іншого боку, ринок праці адаптувався до реалій воєнного часу, знаходив способи долати виклики на кшталт масштабних і тривалих блекаутів. Поступово ситуація стабілізувалась, і сьогодні експерти прогнозують зростання заробітних плат на 8–30% та зменшення безробіття. Які ж тренди формуватимуть ринок праці в Україні у 2023 році?

10 головних трендів на ринку праці у 2023 році

1. Поступове відновлення до довоєнних показників 

МВФ прогнозує, що рівень доходів українців знизиться впродовж 2023 року, втім не так сильно, як раніше. Крім того, очікується покращення рівня безробіття до щонайбільше 2%. Проте ситуація неоднакова в різних регіонах: міста та області, які постраждали менше, дійсно можуть продемонструвати таку або навіть кращу динаміку, однак у прифронтових регіонах ситуація залишатиметься складнішою. Варто брати під увагу й професії: там, де бракуватиме кадрів, зарплати будуть вищими, а неактуальні спеціальності залишатимуться низькооплачуваними. Утім, українські роботодавці у 2023 році планують збільшувати зарплати своїм працівникам (йдеться про 8–30%), оптимізувати витрати, займатись маркетингом.

2. Синергія роботодавців та працівників

Ракетні обстріли та значні проблеми з електропостачанням значною мірою вплинули на ринок праці. Утім, український бізнес, який ще з початку війни активно допомагає Збройним Силам України, проявив стійкість та адаптивність, закупивши генератори, подбавши про Інтернет, навчившись працювати без світла та корегувати графік. Офіси багатьох компаній стали корпоративними пунктами незламності, де працівники мали необхідні умови для роботи. Персонал зі свого боку також пристосовувався до нових вимог на роботі та відповідально виконував свої обов’язки. В цей час важливо було не просто відпрацювати робочий день, а відпрацювати на результат. Останній квартал минулого року та перші місяці цього року пройшли під знаком солідарності. Очевидно, що тренд на таку "оптимізацію" співпраці залишиться й у 2023 році.

3. Ринок роботодавця

Водночас необхідно розуміти, що 2023 рік так само буде роком, орієнтованим на роботодавця. Така ситуація виникла в Україні вже незабаром після початку війни, і, як було зазначено вище, може повторитись в глобальному вимірі. Роботодавці застосовують різні стратегії для оптимізації витрат: наймають виключно найкращих та найдосвідченіших кандидатів, беруть на роботу нових працівників та навчають їх з нуля (тут шукачам у пригоді стане резюме для студента), утримують співробітників шляхом внутрішньої мобільності та підвищення кваліфікації тощо. Частина чоловічого населення зараз перебуває в лавах ЗСУ, інша частина може бути мобілізованою, тому в разі потреби в "чоловічих професіях" можуть з’явитися жінки.

4. Підвищення кваліфікації та внутрішня мобільність

2023 рік стане роком, коли роботодавці приділятимуть більше уваги внутрішній мобільності працівників та підвищенню їхньої кваліфікації. В умовах, коли перспектива кар’єрного росту та підвищення заробітної є незначною, стає важливим, щоб працівники все ж могли розвивати свої навички. Роботодавці готові інвестувати в підвищення кваліфікації працівників, оскільки це відповідає їхнім потребам щодо виконання завдань та зменшення витрат на наймання нових кадрів. Працівники, звісно, теж охочіше вибирають компанії, в яких є можливість для їхнього розвитку. У цьому контексті важливо демонструвати активну позицію, готовність вчитися та розвиватися.

6. Наймання на роботу за "м'якими" навичками

Упродовж останніх років "м'які" навички (soft skills) стали дуже важливим фактором, на який під час прийняття на роботу звертали увагу більшість роботодавців. Понад третина роботодавців очікують від майбутніх працівників розвинутих міжособистісних навичок для побудови високоефективних команд, створення інклюзивного середовища. Крім того, дуже важливо, щоб працівники володіли навичками самоконтролю та самомотивації. Також сьогодні велике значення надається емоційній- та стресостійкості кандидатів, їхньому вмінню працювати в різних умовах. Особа, яка володіє такими навичками, є цінним кандидатом, оскільки вона готова рухатися вперед, спонукати до руху інших та покращувати результати компанії.

7. Підтримка для працівників

Перед роботодавцями поставатимуть нові виклики. Йдеться зокрема про те, щоб навчитися взаємодіяти з ветеранами й тими, хто в той або інший спосіб постраждав від війни. Людям з інвалідністю необхідно буде забезпечити зручний простір для роботи. Крім того, більшості напевно знадобиться психологічна підтримка для боротьби з ПТСР, стресом, апатією, емоційним вигоранням тощо. Розвиток емпатії, командності, взаємодопомоги – це аспекти, розвиток яких буде життєво необхідним для забезпечення успішного функціонування ринку праці. Заходи для підтримки належного психоемоційного стану співробітників займатимуть важливе місце в корпоративній політиці.

8. Віддалена робота і фриланс

Важливим трендом минулого року, який найімовірніше збережеться й у 2023 році, стала популярність віддаленого та гібридного формату праці, а також пошук роботи на фрилансі. В нинішніх умовах для багатьох співробітників такий формат є дуже зручним, а додаткове джерело доходу, яким є фриланс, набуває цінності. Це популярне рішення серед тестувальників програмного забезпечення, копірайтерів/перекладачів та інших фахівців по роботі з текстами, маркетологів та SMM-фахівців, програмістів, операторів call-центрів та фахівців відділів підтримки клієнтів, вебдизайнерів тощо. Тим, хто працює таким способом, дуже важливо розвивати навички управління часом, самоконтролю, самомотивації, ефективної та швидкої комунікації.

9. Активний пошук роботи

Попри деяке покращення загальної ситуації знайти роботу в Україні досі нелегко. Кандидати залишають багато відгуків на вакансії, конкуренція в популярних напрямах висока. Щоб виділитися серед інших кандидатів із сильними "твердими" та "м'якими" навичками, шукачам роботи необхідно мати стратегію для пошуку роботи. Важливо не просто надіслати резюме якомога більшій кількості роботодавців, а ретельно попрацювати над ним, і загалом поставитися до пошуку роботи як до окремого виду роботи. Це значною мірою підвищує шанси на успіх, адже якщо вам потрібна робота, але ви обрали шлях пасивного пошуку, ваш шлях до працевлаштування може виявитись значно довшим.

10. Найпопулярніші професії

У списку найпопулярніших професій значних змін не відбулося, тож тренди 2022 року зберігаються. Найбільший попит сьогодні спостерігається на водіїв, працівників сфери торгівлі, логістики, кухарів, працівників сфери маркетингу, лікарів. Позитивна динаміка заробітних плат очікується в галузі будівництва, енергетики, агропромислового комплексу, оборонно-промислового комплексу. Популярність прогнозують інженерам з будівництва та машинобудування. Усі ці професії об’єднує те, що вони є важливими для забезпечення життєдіяльності країни. Продовжує свій розвиток сфера ІТ. Хороші фахівці потрібні багатьом компаніям, а у 2023 році варто звернути увагу на професію адміністратора баз даних, розробника програмного забезпечення, аналітика великих даних, аналітика з інформаційної безпеки.

Теги:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше