Як покращити спермограму

Спермограма – дослідження, яке відображає фертильність чоловіка, тобто його здатність мати нащадка

На відміну від яйцеклітин, сперма виробляється постійно. Цей процес дуже чутливий до зовнішніх і внутрішніх впливів, тому якість сперми в одного чоловіка може змінюватися. Зазвичай аналіз еякуляту виконують, коли пара звертається до лікаря щодо безпліддя. Якщо результати спермограми недостатньо задовільні, аналіз призначають повторно, щоб виключити вплив тимчасових чинників. Чи є можливість покращити спермограму? Така можливість є.

Чоловік на прийомі у лікаря
Чоловік на прийомі у лікаря
Фото: Shutterstock

Що визначає стан сперми?

Те, наскільки повноцінна сперма, визначають за наступними показниками сперматозоїдів:

 • Кількість. Еякулят повинен містити сперматозоїди в концентрації 15 млн на один мілілітр. Найменша кількість стає перешкодою для запліднення, незважаючи на те, що всередину яйцеклітини проникає лише один сперматозоїд.
 • Рухливість. Активні сперматозоїди звиваються і таким чином просуваються жіночими статевими шляхами. Через цервікальний канал їм потрібно потрапити з піхви до матки, а звідти – до фалопієвої труби і там рухатися вгору до зустрічі з яйцеклітиною. Щоб пройти цей шлях, рух має бути активним. Чим більше в еякуляті активних сперматозоїдів (але не менше 40%), тим більші шанси на запліднення.
 • Структура, чи морфологія. Нормальні сперматозоїди складаються з овальних головок та довгих хвостів, які потрібні для просування сперматозоїда до мети. В еякуляті може міститися деяка кількість сперматозоїдів аномальної будови, але вона не повинна бути критичною.

Що погіршує чоловічу фертильність?

Безпліддя викликається або порушенням вироблення сперматозоїдів (мало, неактивні, порушена будова) або проблемою їх доставки в жіночі статеві шляхи. Безпосередньою причиною таких станів можуть бути гормональні порушення, проблеми кровообігу (варикоцеле), крипторхізм та будь-які перешкоди на шляху просування сперми по сім'яних шляхах.

Вважається, що на чоловічу фертильність не сильно впливає вік, але андрологи стверджують, що це не так. Після 50 років активність сперматозоїдів знижується, а кількість тих, чия морфологія відрізняється від нормальної, зростає.

Як покращити якість сперми?

 • Підтримуйте нормальну вагу. Дослідження показують прямий зв'язок між ожирінням та зниженням кількості та рухливості сперматозоїдів. Причина – в гормональному дисбалансі, що викликається ожирінням.
 • Харчуйтеся збалансовано. У раціоні повинні бути овочі та фрукти, багаті антиоксидантами. На прикладі довгожителів із різних куточків світу можна стверджувати, що насичене антиоксидантами та іншими корисними речовинами харчування є важливим фактором тривалої сексуальної активності та високої фертильності чоловіків.
 • Не допускайте інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), а якщо уникнути їх не вийшло, якомога раніше звертайтеся до лікаря. Саме інфекційне запалення спричиняє спайки у сім'явиносних шляхах, що блокують вихід сперматозоїдів.
 • Будьте фізично активними. Регулярна фізична активність стимулює кровообіг, нормалізує обмінні процеси, стабілізує гормональне тло і тим самим створює оптимальні умови для вироблення здорової сперми.
 • Зменшіть стрес. Постійний стрес знижує сексуальну функцію та впливає на гормони, відповідальні за вироблення сперми.
Вода
Вода
Фото: Shutterstock

Чого слід уникати?

Щоб не погіршити якість сперми, слід уникати:

 • Куріння та зловживання алкоголем. Куріння погано позначається на стані мікросудин, а алкоголь у великій кількості знижує рівень тестостерону.
 • Тривалий тепловий вплив на калитку. Це може бути підігрів сидіння в автомобілі, якщо за кермом доводиться проводити багато часу, або ноутбук, який звично поставлений на область паху. Небажані також часті гарячі ванни, захоплення лазнею та сауною.
 • Носіння тісної білизни та штанів, оскільки це призводить до порушення кровообігу в малому тазі.
 • Лубрикантів – більшість із них має сперміцидну дію.
 • Токсинів. Якість сперми погіршує тривалий чи частий контакт із пестицидами, свинцем, розчинниками, деякими видами клею. При контакті з цими речовинами вживайте заходів безпеки, зокрема, одягайте захисний одяг.
 • Деякі ліки: трициклічні антидепресанти, антиандрогени, блокатори кальцієвих каналів, анаболічні стероїди. Якщо ви приймаєте їх за медичними показаннями, обговоріть з лікарем можливість заміни.

Статтю підготував лікар уролог, андролог Клименко Євген

Теги:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше