"Три евакуації Василя Бомбізи": на Черкащині пройшла виставка відомого художника зі Слов'янська
Зі Слов'янська на Черкащину переїхав відомий художник Василь Бомбіза. Митець став переселенцем, позаяк треба було покинути свій дім через війну. Перебрався до Чигирина і тут почав творити. Уже написав на невелику виставку. Її назвав "Три евакуації Василя Бомбізи" – стільки разів за життя доводилося ставати вимушеним переселенцем і кидати дім.
80-річний художник Василь Бомбіза за роботою майже не відволікається, каже, малювати гарних жінок – то дуже складно.
"Багато говорить зовнішність людини. Високе чоло, задумливі очі, видно, що печатка інтелекту. Таких людей зазвичай складно писати – треба ж показати це. От якщо це буде коханка чи дівчина – то там вже можна фантазувати, губки більш червоні", – розповідає Василь Бомбіза.
Портрети малює не часто, переважно – пейзажі. А коли вже сідає за них – намагається все зробити ідеально. Нині створює лише так званий нашльопок – це початок роботи з натурницею.
Сьогодні за натурницю – мистецтвознавиця Яна Якимчук. Теж художниця. Це вона запропонувала Василю створити виставку, адже захопилася роботами майстра. Він для неї тепер як учитель.
"Малювання з натури особливе тим, що життя – мить – вона неповторна, вона не повторюється, і художник намагається, насолоджуючись божественною красою, повторить оцю мить – це і є різниця між тим, що ми малюємо портрет або пейзаж, або будь-що між тим, як художник придумує в майстерні", – пояснює мистецтвознавиця Яна Якимчук.
Художник назвав виставку "Три евакуації Василя Бомбізи". Всі вони відображені в роботах. Перша евакуація була з Чорнобиля.
Далі жив і творив у Слов’янську, звідти вже евакуювався 2014-го, але дуже сумував, і коли небезпека минула – повернувся додому.
Цьогоріч знову мусив лишити і дім, і майстерню зі 150-ма картинами.
"Уже небезпечно було для життя, по місту вже били і дрони, і артилерія, навіть у будинок, де ми жили, влучили. Зараз артилерія дістає далеко, і за 40 км. І голова міста попросив евакуюватися", – згадує Василь Бомбіза.
До Чигирину з дружиною приїхали вслід за друзями. Щоби відволіктися від війни та важкого переїзду, Василь почав працювати. Всі картини з виставки створені вже тут, узяти з собою не вдалося жодну.
"Я якось себе навіть не впізнав. Виявляється, тяга – дуже сильна річ. Творча тяга до чогось і не залишала мене. Я ходив, бродив, вивчав територію, місцевість. Вивчив – думаю, Боже мій, як напрошується писати. І саме це мене відволікало, я знаходив деяке захоплення в тому, чим я займаюсь.
Картини виконані акварелями та олівцем. Виставка вже зацікавила містян.
"Зрозуміло, що людина пережила, і зважаючи на те, що людина у віці, вже стільки втратила, – але тут скільки позитиву – це не просто гарно, це душевно, і знаєте, щось словами до цих картин просто неможливо, це треба відчувати", – розповідає відвідувачка Ірина Чумак.
Пан Василь продовжуватиме творити в Чигирині до перемоги. А після повернення додому – відкриє свою персональну виставку, що завадила зробити війна. До вже відібраних 80-ти картин додасть нові, з третьої евакуації.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"
Читайте також: "Тут HIMARS працює": художник із Запоріжжя розмальовує уламки російських ракет, щоб допомогти ЗСУ
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: Художник із Полтавщини фарбує в камуфляж автомобілі для ЗСУ