У київській школі роздали підручники "Захист Вітчизни" з формою російської армії – відео
У ворожому екіпіруванні і з російською снайперською гвинтівкою в руках. Десятикласникам однієї з київських шкіл видали підручник, де замість українських захисників зобразили російських окупантів. Коли батьки і діти впізнали на сторінках вороже – забили на сполох. У школі кажуть – інших книжок немає. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Ганни Рибалки.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Син Тетяни, Олександр – десятикласник. Декілька днів тому в школі отримав підручники. Один із них – "Захист Вітчизни". Це новий предмет, який лише починають вивчати. Коли школяр із товаришем почали гортати книжку – отетеріли, розповідає мати хлопця.
"Вони його гортали-гортали і натрапляють на отаку ось картинку російських військових. Воно може на перший погляд здатися – камуфляж та й камуфляж. Але ж ми знаємо вже добре, що таке російський камуфляж і що таке український. І хлопці десятикласники одразу звернули на це увагу", – розповіла мама Олександра.
Зображення, яке використали у підручнику, екіпірування ЗСУ, легко знайти у мережі. Оригінал світлини скеровує на російські сайти, які розповідають переважно про вороже екіпірування "Ратник" та автомат АК. Військовослужбовець ЗСУ просто з гарячого Донецького напрямку по молекулах розбирає малюнок із підручника.
"На тій фотографії буквально все вказує на те, що це зброя ворога. По-перше, бронежилет штурмовий 6-Б 43. Каски на обидвох 6Б47. Це все елементи комплекту "Ратнік". Також автомат, якщо не плутаю, АК 107-ї моделі. Таких у нас раніше не було. Зараз дохлих "Ратніків" назбирали. Але це винятково кацапський армійський автомат", – пояснив військовослужбовець ЗСУ Олексій "Годзилла" Годзенко.
До того ж, каже Олексій, у чоловіка позаду в руках російська гвинтівка "Орсіс "Т 5000, виготовлена в Москві.
"На цій фотографії все кацапське, включаючи двох кацапів. Два комплекти форми, два комплекти озброєння. Єдине, що в того, що з автоматом, навушники куплені в магазині, а в того, що ззаду, – видані", – додав Олексій.
У тому, що однострій у книжці російський, не сумнівається й інший військовий.
"Витративши 4 хвилини на Google і Вікіпедію стає зрозумілим, що це, по-перше, однострій російської федерації. Дивишся на зброю – старий добрий калаш, трошки модернізований. І снайперська гвинтівка СВДМ. Їх точно не було на озброєнні ЗСУ", – зауважив екскомандир роти 47-ї механізованої бригади Микола Мельник.
"5 канал" поїхав до школи, яка видала дітям підручники зі світлиною російської форми.
Директор школи Василь Антонюк: – Директор роздає те, що йому видає Міністерство освіти.
Журналістка: –А вам ця схожа форма на російську?
Д.: – Я не фахівець військової справи.
Ж.: – Військових ви ж наших бачите?
Д.: – Я бачив у різних формах, різних військових.
Ж.: – А от школярі ворога в книжці одразу впізнали. Ось це чия форма?
Школяр Максим: – Покажіть! Це, напевне, російська, це не піксель.
Школярка Катерина: – Блін. Ну, навряд українська.
Точно не українська – переконуємося і в Національному військово-історичному музеї України. Однострій ворога тут на стендах зі згадкою про бої на Київщині в 2022-му.
Читайте також: Підручник з мапою України без Криму ставить під сумнів професійність Міністерства освіти – Ірина Геращенко.
Історія з цим підручником не нова. У 2020-му році "5 канал" уже розповідав про ворожий стрій у підручнику. Тоді його автори, видавництво "Астон", заявили, що використали фото для ілюстрування військових ЗСУ, бо на ньому немає розпізнавальних знаків жодної армії світу. Таку позицію підтримали і видавці. У Міносвіти пообіцяли – притягнуть винних до відповідальності за неякісний контент. Але за чотири роки ситуація не змінилася. То хто ж винен?
"Про конкретно цей підручник – це до того, яким чином здійснюється перевірка якості підручників Інститутом модернізації змісту освіти. Я роками наполягаю на тому, що цей Інститут не спроможний адекватно контролювати якість підручників. Його необхідно просто закрити", – сказала народна депутатка і співавторка навчальної програми "Захист України" Інна Совсун.
У Міносвіти наполягають, що ляп зі світлиною – провина не Інституту модернізації змісту освіти, яке затверджує підручники, а видавництва, яке друкувало книжки. Адже комісія, яка дає згоду на допуск книги до школяра, відповідає за якість лише тексту, а не ілюстрацій. Після скандалу у 2020 році видавництво просто видало нові підручники. А ті, що з ворожим одностроєм, мали би утилізувати, кажуть у МОН, ще торік.
"Їх не мають роздавати вже в школах. Ну, вибачте, я не знаходжу в цій книжці такого посилання, що підручник уже не можна видавати. І, до речі, якщо було б це так, то, я думаю, Міністерство освіти направило б відповідні листи і вказало про заборону", – наголосив директор школи Василь Антонюк.
Замінити підручники поки немає чим, стинають плечима у школі. У серпні Міносвіти затвердило нову програму "Захисту України" для старшокласників. За нею – школярів навчатимуть надавати першу домедичну допомогу, стріляти і керувати дронами. Тому і підручники поки не знадобляться.
Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, "5 канал"
Дивіться також: