5.ua

Психологи занепокоєні психологічним станом українців після Майдану

  Тиждень без вибухів та пострілів – але у психологів на Майдані роботи побільшало. Окрім почуття втрати, у багатьох психологи констатують тривожність і так званий «комплекс провини того, хто залишився живим».

  Травм психологічних зазнали і телеглядачі – кажуть фахівці. Їхній стан інколи іще гірший, аніж безпосередніх учасників протистоянь. Нині на Майдані працює близько трьох сотень психологів. Вони закликають звертатися усіх, кому потрібна допомога. Для тих, хто соромиться або не має часу прийти особисто – працює «гаряча лінія» та консультації по «Скайпу».

  Протестувальник: «Почали закидати нас гранатами, стріляти, ледве вирвались, мені вдалося якось вирватись, хоча теж беркута мене бити зверху».

  Протестувальник: «Біля мене особисто снайпер зняв двоє хлопців».

  Протестувальник: «Коли я кинув оком за собою, то тільки там, на невеличкому клаптику землі, лежало щонайменше з 15 тіл».

  Життя багатьох із цих людей розділилося на «до» і «після». Вони бачили кров, біль та смерть. Сьогодні їм потрібен час, щоби осмислити до кінця усе пережите. Уже тиждень на Майдані ні пострілів, ні вибухів, а роботи у психологів побільшало.

  Валентина Биковська, психолог: «Ще декілька днів назад у людей був трохи інший стан. Це стан шоку, стан аффекту. Зараз люди починають розуміти свої почуття. Декілька днів назад вони ще не розуміли, вони не відчували болю, вони не відчували себе».

  Ірина, психолог-волонтер: «Зараз це здебільшого переживання горя, і так званої вини вижившого».

  Кажуть – не менш складно нині і тим, хто спостерігав за подіями на Майдані вдома.

  Симпатики: «Це визиває сльози, це страх, це боязнь за країну і за дітей своїх. І скільки дітей погибло – це страшно».

  Симпатики: «Це все пережить треба! Воно не забудеться завтра».

  Валентина Биковська, психолог: «Сидячи вдома перед телевізором люди переживають можливо навіть більше, ніж знаходячись тут, на Майдані. Інформація – це добре. Але інформація має бути дозованою. Необхідно робити паузи, необхідно переключатись. Треба сприймати досить критично, треба оцінювати цю інформацію».

  Нині на Майдані працює кілька сотень фахівців. Окрім волонтерів, є і мобільні бригади, телефони «гарячої лінії» та «Скайп»-консультації. Психологи закликають звертатися до них усім, хто потребує допомоги. Решті радять:

  Леся Науменко, психолог-волонтер: «Больше общаться, стараться уходить в свой привычный образ жизни. Настоятельно рекомендуем не употреблять не только каких-то допингов, алкогольных и так далее, а даже кофе и чая, а больше воды».

  Разом із психологами працюють священики. Паству за конфесіями не ділять – готові вислухати усіх.

  Отець Василій, священик: «Виявити їм якесь співчуття, просто розмовляти з ними, щоби це все витягувати з людей, щоб якась злоба, агресія, щоб воно вийшло з серця людського, все ж таки Бог є любов. У відчай не треба падати, відчай – це є гріх. Відчай є там, де немає надії на Бога».

  Дехто саме тут знайшов дорогу до Бога. Сьогодні один із майданівців прийняв хрещення та обвінчався з дружиною.

  Отець Василій, священик: «Він на Грушевського був під час боїв, і він каже: «Я реально відчув, що тут є небезпека смерті, я вирішив охреститися». Зателефонував до жінки, вона приїхала, і вже сьогодні він прийняв хрещення і дали їм шлюб. Мають двох дітей, чекають на третє. Це є майбутнє нашої України!»

  Євгенія Подобна, Віктор Сніжко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Українці розробили гру-додаток про Януковича
  Наступний матеріал
  Мітингувальники звільнили більшість приміщень Головпоштамту
  Теги:
  Loading...