Вікіпедія

ТОП-10 цікавих фактів про українського письменника Бориса Грінченка

Грінченко — один із організаторів і керівників "Просвіти", активний член Братства тарасівців, співзасновник УРП

Сьогодні, 9 грудня, виповнюється 153 років з дня народження визначного українського письменника, літературознавця та майстра малої прози — Грінченка Бориса Дмитровича. Він надзвичайно багато зробив для національно-культурного, політичного і соціального пробудження свого народу. 

1. ПІД ЧАС НАВЧАННЯ У ШКОЛІ БОРИС ГРІНЧЕНКО ПІДТРИМУВАВ ЗВ'ЯЗОК ІЗ ГУРТКОМ РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ-НАРОДНИКІВ, ЗА ЩО БУВ УВ'ЯЗНЕНИЙ

29 грудня 1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої книжки С. Подолинського "Парова машина". Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті.

2. ГРІНЧЕНКО АВТОР ПЕРШОГО ФУНДАМЕНТАЛЬНОГО "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)

Вікіпедія

3. ПИСЬМЕННИК Є ОДНИМ З ОРГАНІЗАТОРІВ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ТОВАРИСТВА КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЯНСЬКОГО СПРЯМУВАННЯ "ПРОСВІТА"

Просвіта - громадська організація, утворена 1868 у Львові з метою культурного розвитку. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов він в історію України.

Вікіпедія

4. ЗНАЙШОВ КОХАННЯ ВСЬОГО ЖИТТЯ

1883 року, у селі Олексіївці Зміївського повіту, на вчительських курсах Борис Грінченко познайомився з молодою вчителькою Марією Миколаївною Гладиліною. Незабаром вони одружились і змогли пронести своє кохання через все життя.

Вікіпедія

5. ГРІНЧЕНКО БУВ АКТИВНИМ ДІЯЧЕМ БРАТСТВА ТАРАСІВЦІВ

Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням  ставило боротьбу за національне визволення українського народу.

Вікіпедія

6. ОДНИМ ІЗ НАЙЯСКРАВІШИХ ТВОРІВ ГРІНЧИНКА Є ВІРШ "ЗЕМЛЯКАМ, ЩО РАЗ НА РІК ЗБИРАЮТЬСЯ НА ШЕВЧЕНКОВІ РОКОВИНИ" (1898 р.)

Вікіпедія

7. СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ СВОЄЇ ДОНЬКИ ВИДАВ ЖУРНАЛ

Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.

Вікіпедія


8. СЕРЦЕ ПИСЬМЕННИКА НЕ ВИТРИМАЛО ТЯЖКИХ ВТРАТ

Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було увязенно. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).

Вікіпедія

9. НА УКРАЇНІ ІСНУЄ "МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ Б.Д. ГРІНЧЕНКА"
У селі Олексіївка Перевальського району розташований "Меморіальний музей Б. Д. Грінченка"

На подвір'ї Олексіївської школи розташована стара будівля, перед якою височить пам'ятник талановитому педагогу, видатному письменнику і публіцисту, критику і мовознавцю, видавцю та громадському діячу — Борису Дмитровичу Грінченку.

Вікіпедія

10. ІМЕННИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом.

Вікіпедія

Нагадаємо, 7 грудня, виповнилось 116 років з дня народження української мисткині. Катерина Білокур – українська художниця, майстер народного декоративного живопису, представниця "наївного мистецтва". 

Попередній матеріал
"Інтелігентна" російська дипломатія: Лавров на зустрічі ОБСЄ назвав журналістів "дебілами" – відео
Наступний матеріал
З 23 грудня "Укрзалізниця" запускає швидкісний потяг до Польщі

"ЗА ЧАЙ.COM": Художник-жлобіст Іван Семесюк в ефірі "5 каналу"

У Києві наймолодша українська письменниця презентувала свою книжку "незвичайних пригод"

Письменник Роман Телех: Світ без України не має права на існування

Помер відомий український письменник